Kambrium, szilur. A szárazföldi élet kialakulása

Full text search

Kambrium, szilur. A szárazföldi élet kialakulása
Mintegy félmilliárd évvel ezelőtt a kambriumban, a prekambriumi élővilág, elsősorban a moszatok hihetetlen változatosságban bontakoztak ki. Megjelentek a mészvázas, zátonyépítő moszatok is.
A szilur (440-405 millió év) végén, a légkör oxigéntartalma megtízszereződött (a mai érték 10%-a). Ez fontos határérték volt, ami lehetővé tette olyan vastag ózonburok kialakulását a Föld körül, amely már képes volt a világűrből érkező és az élőlényekre káros ultraibolya sugarak elnyelésére. Ezzel elhárult az addig a víztakaró védelmében fejlődő élővilág szárazföldivé válásának legfontosabb akadálya, és megkezdődött a szárazföld meghódítása.
A szárazföldi növények őse valószínűleg (nincs közvetlen bizonyíték) olyan zöldmoszat volt, amely a szilur végén, a partközeli sekély vizű, időnként szárazra került árapályzónában élt, és ahhoz alkalmazkodott. Fonalas testének egy része az aljzatra tapadt, de egyes fonalak már a levegőbe emelkedtek, mint a hajtásos növények szára. A levegőbe emelkedő fonalak sikeres alkalmazkodás révén, hosszú idő elteltével kialakították mindazokat a tulajdonságokat (kiszáradástól védő bőrszövet és kutikula, védett burokban fejlődő ivarszervek, ellenálló szaporító spórák, a vegetatív testet szilárdító és a tápanyagot szállító elemek), ami a szárazföldi élethez szükséges.
Az első valódi szárazföldi hajtásos növények az ősharasztok voltak. Létük első fosszilis bizonyítékát 1895-ben találták Angliában. Az ősharasztok a növényvilág származása szempontjából az egyik legfontosabb csoportnak tekinthető, őket tartják minden hajtásos növény közvetlen őseinek. A legősibb típus a szilurban alakult ki. A legrégibb ismert fosszilis lelet az ordovicium és szilur határáról, mintegy 450440 millió évvel ezelőttről származik.

Jégkorszaki vagy jégkorszak utáni hideg idők ritka, fokozottan védett maradványnövénye hazánkban a halványrózsás lisztes kankalin

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi