A dévérkeszeg, a garda, a viza és a dunai ingola

Full text search

A dévérkeszeg, a garda, a viza és a dunai ingola
A hazai vizekben előforduló keszegfajok közül a dévér (Abramis brama) a legismertebb. Általában félkilós példányok kerülnek hálóba, de előfordulnak több kilós dévérek is. Teste jellegzetesen magas, oldalról lapított, átúszójának vége feltűnően hegyes. Színezete felül szürkésfekete, oldalain a pikkelyek ezüstösen csillognak. Tavakban és folyókban egyaránt előfordul, április végén kezd ívni, amikor a sekélyebb parti vizek már 13-14 °C-ra melegedtek fel. Ilyenkor néha nagy tömegben lehet megfigyelni. Egy-egy nőstény akár 150 000-250 000 ikrát is rakhat. Az ivadék, ha megéri, 3-4 éves korára válik ivaréretté. A dévérkeszeg a balatoni halászhajók leggyakoribb zsákmánya.
Ugyancsak a Balatonban fordul elő nagyobb számban a garda (Pelecus cultratus) is. Jellegzetes alakú hal, megnyúlt teste oldalról lapított, szája úgynevezett felső állású, felfelé nyílik. Háta kékeszöld, oldalai ezüstösek, általában 30-40 cm hosszú. Tulajdonképpen a tengerből a folyókba felúszó halfaj, de a balatoni állomány már nem vándorol. Herman Ottó idejében a garda, a tihanyi halászok "látott hala", még nagyon gyakori volt. Helyi elnevezése onnét származik, hogy a tóban mozgó halrajokat a Tihanyi-félsziget egy magas pontjáról figyelték, és az onnét leadott jelzések segítségével irányították a halászhajókat.
Régebben szinte menetrendszerűen bukkantak fel a Dunában a Fekete-tenger felől érkező különböző tokfélék, köztük az óriásira növő viza (Huso huso). Erre utal egyebek mellett a Vizafogó elnevezés is. Ma már csak egészen ritkán kerül hálóba egy-egy ilyen hatalmas példány, útjukat állják a vízszabályozások és a Duna alsó szakaszán működő vizacsapdák.
A hazai halfauna talán legtitokzatosabb életű tagja a dunai ingola (Eudontomyzon Danfordi). A kifejlett állat alakja az angolnáéra emlékeztet, teste hengeres, megnyúlt. Parazita életmódú halfaj, jellemző a kifejlett állatok kör alakú, tölcséres szívószája. Körülbelül egy évig élnek úgy, hogy rászívják magukat a puhább bőrű halak testére, és a szarufogaik segítségével ejtett sebekből szívott vérrel és testnedvekkel táplálkoznak. Később beszüntetik a táplálkozást, bélcsatornájuk elsorvad, kifejlődnek az ivarszerveik, és a tiszta vizű patakokban áprilisban leívnak. A lárvák eleinte vakok, szemeik nem fejlődtek ki, 3-4 év szükséges ahhoz, hogy ivarérettekké váljanak. Addig az iszapban élnek, és szerves hulladékkal táplálkoznak. Kifejlődésük után 30 cm hosszúságot érhetnek el. A dunai ingola viszonylag ritka, védett halfajunk. Lárvái néha a Duna-holtágak menti vízzel teli gödrök iszapjából is előkerülnek.

Az álló és lassú folyású vizek jellegzetes csapathala a veresszárnyú keszeg. Testnagysága 20-25 cm lehet

A keszegek gyakran csapatosan úszkálnak a nádszálak között
S. E.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi