Keresztény bölcselet

Full text search

Keresztény bölcselet
Az 1890-es évek óta eltelt időszak filozófiai gondolkodásának fontos, bár az utóbbi évtizedekben kevéssé becsült vonulatát a keresztény hit által inspirált filozófiák jelentik. A neotomizmus a maga idejében világszínvonalú képviselőket – Horváth, Schütz – mondhatott magáénak; a perszonalizmus, a protestáns modernség, a legújabb antropológiai bölcselet pedig ugyancsak talált magyar követőket. Filozófiatörténetünk fontos állomásai ezek a keresztény indítású elméletek.

A modern katolikus gondolkodás forrása és példaképe: Aquinói Szent Tamás. (III. Ince pápa – két oldalán a skolasztika két legnagyobb gondolkodójával, Szent Tamással és Szent Bonaventurával, Raffaello: Az athéni disputa című freskójáról, Róma)

Pázmány Péternek, a hazai katolikus bölcselet klasszikusának szobra Budapesten
A katolikus egyház számára – különösen a középkortól – hitelvi okokból nélkülözhetetlen volt a filozófia művelése, diszciplínáinak a magasabb szintű egyházi képzés keretében való oktatása. A barokk korban ez a kívánalom különös nyomatékkal érvényesült a papnevelő intézményekben Európa-szerte, így hazánkban is. Pázmány európai látókörű bölcseleti működése azonban évszázadokig nem lelt méltó folytatókra; a 19. század végéig az ekkor már avult barokk skolasztika életidegen, a modern filozófiai fejlődéssel lépést tartani nem tudó szelleme élt az egyházban.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi