A téli ünnepkör jeles napjai

Full text search

A téli ünnepkör jeles napjai
A liturgikus év s vele az egyházi kalendárium első szakasza a téli, adventi ünnepkör. Karácsonyig tartó négyhete a Megváltó várásának jegyében felkészülési időnek számít. Az ünnepkör jellegzetes liturgikus hagyománya a hajnali mise (a roráte), a régebben gyakori böjt, a zajos mulatságok, lakodalmak mellőzése. A ciklus utolsó napjaihoz tartozik a betlehemezés szokása, a szálláskeresés vagy Szent Család járás. Az időszakra fontos Mária-ünnep is esik: december 8-a, a Szeplőtelen fogantatás ünnepe, amely a nyáron munkájukkal elfoglalt aratök búcsújárásának ünnepi alkalma egyes vidékeinken.
Karácsony ünnepkörének nyitó eseménye az éjféli mise; másutt hajnalban van mise, amelyet a pásztorok miséjének neveznek. Karácsony másnapja István diakónusnak, az egyház vértanújának ünnepe, amelyhez hagyományos paraszti kultúránkban a lovak, az istálló, a takarmány megáldásának szokása kapcsolódik. Hazai tájainkon e naphoz kötődik leginkább a regölés szokása. A hagyományok gazdagsága a következő napokban is szembetűnő. Így december 27. János apostol ünnepe, a templomba vitt bor megszentelésének alkalma, amely azután a hordókba visszatöltve az elkövetkező évi jó bortermés biztosítékának számított. Egyes helyeken e napon almát is szenteltek, ez a torokfájás gyógyszeréül szolgált. Az év utolsó napja nem csupán vigasságáról, hanem az esti órákban tartott hálaadó istentiszteletről nevezetes: a pap itt hagyományosan számot vet az óévvel: sorra veszi, hogy az egyházközségben az évben hány újszülött és halott volt, és hányan házasodtak. Vízkereszt, január 6-a az év egyik hagyományokban leggazdagabb időpontja. Az egyház ezen a napon a háromkirályokról, Jézus megkereszteléséről, a kánai menyegző csodájáról és Lázár feltámadásáról emlékezik meg. Ennek megfelelően vízszentelés, tömjénszentelés volt e napon, a fiúk, férfiak pedig háromkirályozókként jártak járnak házról házra. E nap a házszentelés napja is, amelyet egyes vidékeken a krétaszentelés hagyománya kísért.
Február ismét Mária-ünneppel, Gyertyaszentelő Boldogasszony napjával kezdődik, amely Mária tisztulásának és Jézus templomi bemutatásának ünnepe. A pap ilyenkor gyertyát szentel: a szentelt gyertya azután a szent sarokba kerül, segítő hatása pedig tulajdonosát sokszor a sírig elkíséri. Másnap február 3-án van Balázsáldás, a torokbaj elleni védelemre, a Balázsjárók pedig a tanító számára gyűjtenek. Ilyenkor van a farsang, hagyományosan a vidámság, a mulatozás alkalma, a böjtelő, amelynek utolsó napja, húshagyókedd, különösen vidám nap, változó időpontú ünnep.
A rákövetkező nappal, hamvazószerdával megkezdődik a húsvéti ünnepkör, amely változó időpontú ünnepek sora, egyben a tél végét, a tavasz közeledtét jelzi. Hamvazószerda vezeklőnap: szigorú böjt van, a pap a bűnbánat jeleként hamuval jelöli meg hívei homlokát. E nappal veszi kezdetét a nagyböjt, a gyakori böjtölések, a vigasságoktól való tartózkodás ideje. Ebben az időben csendes a kocsma, nincs lakodalom. Régebben előfordult az alkoholról, a dohányzásról való lemondás, a hajvágástól, borotválkozástól való tartózkodás is.
A nagyböjt komorsága után annak ötödik vasárnapja örömünnep: virágvasárnap, Jézus jeruzsálemi bevonulásának emléknapja. E napon van a barkaszentelés, gyakran ünnepi körmenettel összekapcsolva. Maga a szent barka is sok mindenre volt jó: gyógyított, varázsolt, elhárította a villámcsapást. Rákövetkező hét a nagyhét, az ünnepi készület, a ház, az udvar, a vizesárok, a szerszámok rendbetételének alkalma. Az egyház szándéka szerint legalább évente egyszer, ezen a héten gyónni és áldozni kellett, így ez az idő a lélek takarításának is az ideje. A liturgia eseményei nagycsütörtök napjával gyorsulnak fel. Este elhallgatnak a harangok, a templomi csengők, és helyüket a kereplő veszi át. A szertartásban lábmosás van, végül pedig következik az oltárfosztás. Vidékeinken gyakori az éjszakai virrasztás, a patakban való lemosakodás. Másnap, nagypéntek, az Úr kereszthalálának napja. Teljes a böjt és a gyász, a templomban "csonkamise" van.
Sok helyen passiójátékot rendeznek, éjszaka pedig a legjámborabbak virrasztanak a szent sír körül. Nagyszombaton nincs mise, a templomi szertartás fontos eleme viszont a tűzés a vízszentelés. Az emberek mindkettőből visznek haza. Este van a feltámadási körmenet, különösen ünnepélyes formában, szigorúan kötött rendben és hagyományok szerint. Külön rangot jelentett, ha valaki ilyenkor a feltámadt Krisztus szobrát vihette. Mozgalmas a rákövetkező éjszaka is: virrasztás van a templomokban vagy az útszéli kereszteknél, Jézus katonái pedig a határban keresik a Megváltót. Ilyenkor van a határkerülés is, énekkel, imával, az asztalokra pedig beszentelt étel kerül. Következő vasárnap fehérvasárnap, a gyermekek elsőáldozásának alkalma. Utána áldozócsütörtök következik, amelyen az egyház Jézus mennybemeneteléről emlékezik meg. Ilyenkor gyakori volt a körmenet, sőt régen Krisztus szobrát kötelekkel felhúzták a templompadlásra. Sok helyen ez a búcsú napja; eddig kell elvégezni a kötelező áldozást.
A húsvét utáni ötvenedik nap, pünkösd igazi tavaszünnep, amelyen az egyház a Szentlélek szereztetésére emlékezik. Számos búcsú és vigasság alkalma ez, egyebek között a pünkösdi király választásának ideje. A következő vasárnap Szentháromság vasárnapja, amely a pestis előli megmenekülés alkalma csakúgy, mint a járványokra emlékező köztéri Szentháromság-szobrok, amelyek előtt ilyenkor imák, énekek, litániák hangzanak el. Rákövetkező csütörtök úrnapja, az oltáriszentség ünnepe. Hétköznap létére hagyományosan szigorúan munkaszüneti nap, az egyház egyik legfényesebb liturgiával ünnepelt ünnepe. Fő eseménye a körmenet, amelyben a baldachin alatt haladó pap körülviszi az oltáriszentséget. Az útvonalon lombsátoroltárok állnak, Mária-lányok virágszirmot szórnak. A szirmokat, a virágokat és ágakat körmenet után hazaviszik, megőrzik.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi