Tánc a faluban

Full text search

Tánc a faluban
Legrégibb tánctörténeti emlékeink a kör- és füzértáncok és a fegyveres katonatáncok elterjedtségére utalnak. Az előbbiek a középkori Európában szinte mindenűtt léteztek. Amint a néphagyományunkban még élő karikázó mutatja, a női körtáncot énekszóra járták. A 15-17. század – pásztortáncokkal rokon – fegyveres katonatáncát egyes források hajdútáncnak mondják, a törökök elleni csaták után, a győzelmi ünnep részeként járták el. A források a hajdútánc páros változatait is említik. A hajdútáncot nemcsak a parasztság, hanem főúri körök is ismerték. Balassi Bálint, a költő és végvári vitéz, például Pozsonyban, 1572-ben, az udvar előtt juhásztáncot mutatott be.
Az európai reneszánsz hatására születtek páros-ugrós, illetve forgós-forgatós párostáncaink, míg a 18. század második felétől a verbunk és a csárdás fokozatos kialakulása figyelhető meg.
Az elmúlt fél évszázadban összegyűjtött és tudományosan feldolgozott néptánchagyomány történeti rétegeket, tájtípusokat, illetve dialektusokat különböztet meg.
Az ún. régi rétegbe sorolták a pásztortáncokat, botolókat és ügyességi táncokat, az ugrós-legényes, valamint az ugrós-páros és a forgós-forgatós táncokat. Átmeneti formának minősülnek a karikázók és a szertartásos táncok, míg a szóló és csoportos férfiverbunk, illetve a csárdás már a táncfolklór új stíluskörébe tartozik. Mindezek megtalálhatók – tájanként eltérő fejlettségi fokon – az egész magyar nyelvterületen, amely három nagy táncdialektust alkot: a nyugati vagy dunai, a középső vagy tiszai és a keleti, vagy erdélyi.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi