Kodály Zoltán (1882-1967)

Full text search

Kodály Zoltán (1882-1967)
Nagyszombati diákévei után a Zeneakadémia és a budapesti bölcsészeti egyetem hallgatója lett. Mint zeneszerző a német romantika ösvényén indult el, de a magyar hagyományok iránti érdeklődését jelzi, hogy egyetemi értekezését a népdalok versformájáról írta. Vikár Bélának az 1890-es évek végén készült fonográf hengerei hívják fel Kodály (és Bartók) figyelmét arra, hogy a történelmileg hiteles, művészileg tökéletes magyar népzenét nem a 19. századi divatos népdalkiadványokban, hanem a magyar falvakban kell keresni, s lehet megtalálni. Kodály 1905-től 1914-ig bejárja Erdély, Bukovina, a Zobor-vidék, a palóc táj falvait, s az onnan hozott sokszáz dallam megváltoztatja zenei és emberi világképét. Hivatásának tekinti, hogy ezt a kincset – még mielőtt kipusztulna – összegyűjtse, tudományosan tanulmányozza, feldolgozásokkal és később az iskola útján a hazai műveltségbe beillessze; másrészt: a népdal hagyományára épülő új műzenét hozzon létre.
Mint zenetudós, cikkek sorában elemezte a népdalok történetét, fennmaradásuk módját, zenei jellegzetességeiket, de fontos felfedezéseket tett közzé a magyar zenetörténet tárgyában is. Ismételten hangsúlyozta és példákkal bizonyította, hogy a magyar zenetörténetet csak a népzene ismeretében tudjuk megérteni. Ez a felismerés a Kodály utáni magyar zenetudósok munkásságát is meghatározta.
Mint zenei nevelő, Kodály három dolgot akart: hogy a zenei műveltség rangját elismerjék az iskolákban és az egész kulturális életben; hogy a zenei szakképzésben nagyobb szerepet kapjon a hallás és a tudatosság nevelése; végül pedig hogy a magyar népdalt a zenei képzés alapjává tegyék. E célokat szolgálta mindenekelőtt számos cikk és előadás, azután a tanítványai által kezdeményezett mozgalmak (főként a "Magyar Kórus" mozgalom) támogatása; oktatási módszerek kidolgozása, illetve kidolgoztatása; pedagógiai célú kis darabok százainak komponálása; a kórusmozgalmak elméleti irányítása; könnyű kórusok komponálása iskolai és amatőr énekkarok számára.
Kodály mint zeneszerző a késő romantikus hagyományt ötvözte a magyar népdalok világával. Korai zongora- és kamaraműveiben a század eleji francia iskola hatása is felismerhető. 1920 tájától fogva elsősorban vokális komponista: a népi vagy irodalmi szövegek serkentik ihletét. Az énekhangon át közvetlenebbül érvényesül a népzenei hagyomány, ugyanakkor e művekben megtestesül az az eszme, hogy az embereket a kórusok vezessék el az iskolai énekóráktól a legmagasabb rendű műzenéig. Kodály nagy számú énekkari művén kívül a vokális mű-csoportba tartozik két oratóriuma (a Psalmus Hungaricus 1923, és a Budavári Te Deum 1936), két színpadi játéka (Háry János 1926, Székelyfonó 1932) és sok szólisztikus dala. A korai korszakot kivéve csak néhány hangszeres művet köszönhetünk az alkotó Kodálynak: hét tánca (Galántai táncok, Marosszéki táncok) a verbunkos zene és a népi zenekarok hagyományát akarják egyesíteni, a "Felszállott a páva" c. variáció és a Concerto a népzenei motívumok és a nagyzenekari műfajok között keres egyességet.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi