Különcök színháza

Full text search

Különcök színháza
Érdekes, magányos egyéniségek fémjelzik – a világpolgárok mellett – a század első évtizedeinek magyar drámairodalmát. Csupa olyan író, aki életében is összeforrt egy-egy furcsa szereppel. Szomory Dezső (1869-1944) a nagyúri gőg, az elegánsan pózoló művészlét attitűdjét választotta – talán védelmül, rejtekezésül is. Királydrámái (II. József császár, 1918, II. Lajos király, 1922) mellett a polgári és a kispolgári világot szatirizáló darabjai is újra népszerűvé váltak: a mai szem előtt szinte preabszurd fénytörésben mutatkoznak (Györgyike, drága gyermek, 1912, Takáts Alice, 1930). Nem a legmélyebb, de legnépszerűbb színműve a Hermelin (1916).
Szép Ernő (1884-1953) is reneszánszát éli. A jelenkor költői közül Tandori Dezső vallja mesterének; a színházak időről időre fölfedezik. Infantilizmusa, a sajátjává élt kisfiús, szerencsétlenkedő életszerep nem gátolta abban, hogy hibátlanul exponált „fényképeket” készítsen a tízes-húszas évek családi és társadalmi albumába (Patika, 1920, Vőlegény, 1922; legjobb regénye, az 1919-ben publikált Lila ákác is színpadra és filmvászonra került). Darabjaiban a megszólítások hálója, az édeskés nyelvtani affektáció, a légies jellemrajz vall a keletkezés koráról – és emeli abszurdoid időtlenségbe e műveket.
Az életerős fejedelem, illetve a hanyatló pátriárka szerepét alakító Füst Milán (1888-1967) lényegében az asztalfióknak írta színdarabjait, melyek azonban kései felfedezésükkor a nagy magyar drámaírók egyikének láttatták a szerzőt. A Catullust (1928) és a Negyedik Henrik királyt (1931) is az önmaga által fogva tartott személyiség rajzának (egyben önarcképnek) szánta. Az utókor legalább ennyire becsüli beszédes című, naturalista technikájú drámáját, a Boldogtalanokat (1914) is.
Barta Lajos (1878-1964) a politikai közszereplést is vállaló baloldaliságnak kötelezte el magát. Bár a Parasztok (1911) és A Sötét ház (1918) a súlyosabb drámai matéria, nevét a Szerelem (1914) őrzi: a kétbalkezes, önző udvarló és a férjhezmenésért versengő lánytestvérek tragikomédiájába az idő egyre új groteszk jelentéseket rétegezett.
A könnyeden szellemes Heltai Jenő (1871-1957) neve főleg A néma levente (1936) c., hálás színpadi lehetőségeket kínáló történelmi játék miatt nem maradhat említetlenül. A híres nőhódító és szenvedélyes játékos, Hunyady Sándor (1890-1942) már-már atyja, Bródy Sándor műveihez fogható erejű és hevű darabot írt, önmaga 1930-as regényét adaptálva (Feketeszárú cseresznye). A népszerű Zilahy Lajos, a drámai műnembe is átruccanó Márai Sándor, az elsőrangúan szerkesztő Háy Gyula, az érzékeny jellemfestő Illés Endre, valamint az 1930-as évek vége felé a színpadot is fölfedező Németh László és Illyés Gyula színdarabjai jócskán ellensúlyozták a Herczeg Ferenc-féle konzervatív hagyomány nosztalgiáit és illúzióit, vagy a Csathó Kálmán-féle derűs igénytelenséget.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi