Erdélyi József (1896–1978)

Full text search

Erdélyi József (1896–1978)
Ha a kiterjedt és azonnali hatáson mérjük valamely költő jelentőségét, aligha helyezhetünk bárkit a Nyugat második nemzedékéből Erdélyi József elé. Föllépése és hatása is éppen az 1920-as évekre esik. Első kötetét, a Szabó Dezső ajánlásával megjelenő Ibolyalevél (1922) címűt széles körű elismerés fogadja. A korabeli költészet bonyolult alakzatai helyett a népdalok egyszerűségét csendíti meg, gondolat- és érzésmenete világos, egynemű, verseibe nemritkán elbeszélő szál fűződik, lírai énje közvetlenül beszél vágyairól, bánatáról, a versek rímelése, ritmusa ismét csak a népi formákat idézi. Kedveli a keretező, refrénes versalakzatokat. Nem idegen tőle a hősi, a néptanító, a mozgósító szerep, de ezt nem Ady mitologikus méretekbe növelt énmegjelenítését követve, hanem Petőfihez visszakanyarodva ölti fel, lázadása és fölhívó beszéde mégis mintha légüres térben hallatszana (Fegyvertelen). Legjobb verseiben megszólal a keserű, veszteségeire és vereségeire eszmélő, fölnevelő közösségéből kiszakadt értelmiségi fél-proletár számvetése (Világ végén, Farkasverem). Az utóbbi vers a népballadák feszes szerkesztését követi. Egyik legjellegzetesebb darabja a Magányos csillag, itt az életképi keretbe emlékezés és társadalmi szándékú fölhívás, mozgósítás illeszkedik. Fekete Körös c. verse szociografikus elemekkel dúsítja a tájleírást.

Erdélyi József életének utolsó éveiben
Erdélyi az 1920-as években a Nyugatnak egyik legtöbbet közölt költője volt: hatott József Attilára, Illyésre, de még Babitsra is. Lázongó népbarát indulatai, melyek a perbe fogott Lovaspóló a Vérmezőnben csaptak a legmagasabbra, később torz zsidóellenességbe csaptak át: a Virradatban megjelentette Solymosi Eszter vére c. antiszemita versét, később belépett a Nemzeti Front nevű kisebb szélsőjobboldali pártba. Csak az ötvenes években talált magára ismét. Jellegzetes példája annak a kezdeményezőnek, aki magánál nagyobb alkotókat segít hozzá, hogy új utakra térjenek. A nyomában föllépő népi költők – közöttük Sinka István (1897–1969) – az 1930-as években már más irányokba fordulnak.
Halász Gábor az évtized végén tagadta az időszakot megnyitó, a Régen elzengtek Sappho napjai c. Babits-versben olvasható kijelentést a líra haláláról. Úgy vélte, csak egy bizonyos típusú líra, az utóromantikus én- és érzelemköltészet halt meg. Eljött a fegyelmezett alkotás, a közvetett beszéd, a hagyományon át megszólaló vallomás ideje. Jóslatát részben igazolta is a 30-as években József Attila és Szabó Lőrinc nagy korszaka, valamint a Nyugat harmadik nemzedékének színre lépése.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi