A beszédhang a folyamatos beszédben

Full text search

A beszédhang a folyamatos beszédben
A szavak, mondatok ejtésekor a beszédhangok a nyelvre jellemző szabályok szerint szerveződnek. Jellegzetesen magyar hangsorépítési sajátosság a hangrendi harmónia, amely a szavakat alkotó magánhangzók típusát szabályozza. Ez azt jelenti, hogy szavaink egy része csak elöl képzett magánhangzókat: öreg, más része csak hátul képzetteket tartalmaz: madár, vannak továbbá ún. vegyes hangrendűek, amelyekben a hátul képzett magánhangzók mellett előfordulnak az elöl képzett i-, í-k is: világ, hódít. A hátul képzett magánhangzón kívül e-t, é-t, ö-t; ő-t, ü-t vagy ű-t tartalmazó szavak hangzása idegenszerű: centrum, konténer, manöken vagy parfüm. A hangrendi harmóniának megfelelően illesztjük a végződéseket a szavainkhoz: vendég – vendéggel, barátbarátnak vagy sivatag - sivatagban, sőt asztalhoz, edényhez és tükörhöz. Néhány, főként idegen eredetű szó esetében a nyelv mindkét fajta végződést megengedi: farmer - farmerban vagy farmerben, fotel - fotelnek vagy fotelnak. A kétféle végződés nyelvtani kategóriát is elkülöníthet, például a szív szó toldalékolása főnévként: szívnek, igeként: (ők) szívnak. Két magánhangzó közé, ha nagy a képzési távolság közöttük, ejtéskönnyítő j mássalhangzót: dió ejtésben dijó vagy fiú ejtésben fijú.
A beszédhangok egymásra hatása módosíthatja vagy megváltoztathatja a hangsor eredeti mássalhangzóját. Ha a kicsi szó után kiejtjük azt, hogy kutya, érzékelhető a két szóeleji k mássalhangzó képzéshelyének eltérése (a kutya szóban hátrább képződik, mint a kicsi ejtésekor). Két egymás melletti mássalhangzó közelíthet egymáshoz a képzési helyüket tekintve, például a színpad szót szímpadnak, az édenben szót édemben-nek vagy a kénmarás szót kémmarásnak ejtjük. Ha egy zöngés és egy zöngétlen mássalhangzó kerül szomszédságba, hathatnak egymásra: a második beszédhang hasonítja, azaz magához hasonlóvá (vagy azonossá) teszi az elsőt: kéztől ejtésben: késztől, fogkefe ejtésben: fokkefe vagy mosdat ejtésben: mozsdat, képből, ejtésben: kébből. Ritkábban fordul elő, hogy a szomszédos mássalhangzók közül az első hat a másodikra: malac+val - malaccal, víz+vel - vízzel, anyja - annya. Két szomszédos mássalhangzó egy harmadikká alakulhat az ejtésben: játszik: jáccik vagy hadsereg: haccsereg. Ejtéskönnyítő rövidülés következik be, ha egy hosszú és egy rövid mássalhangzó kerül egymás mellé: varrja ejtésben: varja; három mássalhangzó közül pedig egy ki is eshet: röntgen ejtésben: röngen.
Mindezek a szabályok akkor is érvényesülnek, ha mondatot ejtünk, s az említett beszédhangok mint az egyik szó utolsó és az utána következő szó első hangjai kerülnek egymás mellé: A részeg pálinkát..., ejtésben: a részek pálinkát, Két gombáról..., ejtésben: kéd gombáról, A szán belső részén..., ejtésben: a szám belső, Én meg..., ejtésben: ém meg, Száll jó messze..., ejtésben: szál jó...

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi