A mondategész szerkezeti jellemzői

Full text search

A mondategész szerkezeti jellemzői
A mondategész állhat egyetlen mondategységből: ez az egyszerű mondat. Ha kettőből áll, az már összetett mondat; ha kettőnél többől, az szokásos megnevezéssel: többszörösen összetett mondat. – A mondategészben foglalt mondategységek között a kapcsolat lehet: a) mellérendelő (lineáris) és: b) alárendelő (hierarchikus).
A mellérendelő kapcsolásban a tagok egyenrangúak; összekapcsolódásuk eredménye: halmozás. – Példa: Összepakolta a szerszámokat, és kivitte őket a kamrába. – Megismerte, de nem köszönt neki. Stb. E példákban a tagok felső (főmondati) szinten állnak (ennek jele: F), és egyenlő rangúak (általánosító jele: –). Ezért mindkettejük képlete: yF (=főmondati szinten, halmozásos viszonyban), részletezve: F–F.
Az alárendelő kapcsolásban az egyik tag a másiknak grammatikai függvényében áll; összekapcsolódásuk eredménye: alászerkesztettség. – Példa: A gyerek megkapta, amit érdemelt. – Mikor hazaérsz, rögtön öltözz át! Stb. E példák közül az elsőben az első, a másodikban a második mondategység áll felső szinten, a másik alárendeltje, mellékmondata (általánosító jele az alá-fölé rendelésnek: \, illetőleg: /; a mellékmondati helyzetnek: m). Ezért mindkettőnek képlete: xF (= főmondat, alászerkesztett elemmel, mellékmondattal), részletezve, az elsőé: F/m, a másodiké: m/F.
A mellérendelés tehát szinttartó, az alárendelés szintváltó kapcsolásforma; s így már a kéttagú összetett mondatban (a két mondategységből álló mondategészben) jelentkezhet a szinteződés. – A többszörösen összetett mondatban (azaz három vagy annál több mondategységből álló mondategészben) egy további jelenségre is fel kell figyelnünk: a tömbösödésre.
Például: az imént bemutatott levélrészlet harmadik mondategésze a teljesebb formában (így tagolódik: F/xm; ugyanis a szöveg szintjén álló főmondatnak (De azért igyekszem minél hamarabb végezni a kapott feladattal) olyan alárendeltje van (hogy újból otthon lehessek, ahol mégiscsak legjobb élnem), amely maga is tovább osztódik, egy alárendelő kapcsolás révén; de tömbként áll szemben a főmondatával. E mondategész képlete: F/m1/m2/ ahol az indexszám az alárendelés mélységi fokozatát jelöli). – A levélrészlet második mondategészének pedig ez a képlete: ym\F/xm; minthogy a főmondat előtt áll egy halmozott, utána pedig egy alászerkesztett mellékmondat- együttes. Részletezve: m1–m1\F/m1/m2.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi