Az összetett szavak alaki viselkedése

Full text search

Az összetett szavak alaki viselkedése
Az összetett szavak toldalékolásának módját az határozza meg, hogy összetételi tagjaik szorosan vagy lazán kapcsolódnak-e egymáshoz. Szoros kapcsolódásúak a szerves alárendelések és a mellérendelések egy része, valamint a szervetlenek is. Laza kapcsolatúak csak a mellérendelő típusúak között található. A szoros és a laza kapcsolat különbségét a helyesírás is tükrözi, mivel a szoros szerkezetet egybe, a lazákat kötőjellel kell írni.
Az ikerszók
 
Régebbi nyelvtanaink az ikerszókat is a mellérendelő szerves szóösszetételekhez kapcsolták, a mai nyelvtudományban azonban egyre többen valljuk, hogy az ikerítés önálló szóalkotásmód, csakúgy, mint a képzés, a szóösszetétel vagy a szórövidítés. Miért változtattunk álláspontunkon? – A szerves összetételek alkotóelemei között nyelvtani kapcsolatnak kell lennie. De grammatikai kapcsolat csak a jelentéssel bíró szavak között lehet. Az ikerszókban pedig az egyik tag vagy éppen mindkettő jelentés nélküli: ugrabugrál, hepehupás. Egyetlen ikerszót sem alakíthatunk át szószerkezetté: *ingyom és bingyom, *cica és mica. De az ikerszók nem hasonlíthatók a szervetlen összetételekhez sem. Létrejöttük a mondaton kívül történik meg, az esetek többségében sajátos szóalkotásmóddal: amikor egy adott szóhoz egy hasonló jelentésű, játékos hangulatú „ikerpárt” fűzünk: csigabiga, mendemonda. Ám ennek az „ikertestvérnek” nincsen semmiféle jelentése, nem is nevezhető szónak. A hangutánzó, hangulatfestő szavak és az egyéb indulatszók belső szóteremtéssel születnek: hejehujázik, irgum-burgum. Az ikerítéssel létrejött szavakat ezért nem tanácsos a szóösszetételek között számon tartani.
A szoros kapcsolatú összetételek toldalékolása olyan, mint bármely más szótári szóé: a képzőket, jeleket, ragokat a szó végződéséhez illesztjük: bűnbocsánatra, szakavatottságából. Más toldalékolási módot a szoros összetétel nem tűr meg. Ha valamilyen okból mégis az előtagot kívánjuk toldalékolni, akkor az összetett szó szintagmává, szószerkezetté esik szét: névnapomnevem napja; nagyszabásúnagyobb szabású.
A valódi mellérendelések laza típusa (csúszik-mászik, ország-világ) a toldalékolás szempontjából mintha a mellérendelő szószerkezethez állna közelebb, ugyanis az előtagot és az utótagot is el kell látnunk a megfelelő toldalékkal: csúszott-mászott, országot-világot.
A kettőztetéssel létrejött mellérendelések, ha ragozhatók egyáltalán, toldalékolásuk típusonként más és más. A szóismétlések mindkét fele ragozódik; ötöt-ötöt, egyet-egyet. A tőismétlések előtagja merevvé válik, mindig állandó; így csak az utótagjuk kaphat ritkán toldalékot: nőttön-nőtt, réges-régire.
Az összetett szavak szerkezeti osztályozása
 
Szervesek:
Alárendelők:
alanyosak: magvaváló, dércsípte,
tárgyasak: sokatígérő, favágó,
határozósak: útonálló,
gondterhes,
jelzősek: háromágú, kékszakáll.
Mellérendelők:
ismétlések: csak-csak,
unos-untalan
álikerszók: dúl-fúl, ázik-fázik,
valódi szoros összetételek: rúgkapál, kínhalál,
valódi laza összetételek: üggyelbajjal, szíve-lelke.
 
Szervetlenek:
fogadjisten, egyszeregy, bármikor, sohasem, hogysmint.

Katicabogár, szarvasbogár, sünbogár... A szaknyelv is felhasználja az összetett szavakat

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi