Az összetett szavak grammatikája

Full text search

Az összetett szavak grammatikája
Az összetett szavak túlnyomó többsége a mondatban, elenyésző hányaduk a mondaton kívül születik meg. Ez utóbbiak tükörfordítások, tehát a magyar nyelvtani, szóalkotási szabályokhoz nincsen közük: nyárspolgár ‘Spiessbürger’ vagy szépíró ‘Belletrist’. Az eredetüket tekintve is magyar összetételek – közvetlenül vagy közvetve (analógiásan) – kizárólag a mondatban, azaz a nyelv használata során jönnek létre.
Az összetett szavak keletkezése a mondatban kétféle lehet. Vagy a mondat egy szerkezetéből, esetleg egy szerkezetcsoportjából alakulnak ki, vagy pedig a mondatot alkotó szósor egy szeletkéjéből.
Ha szószerkezetből alakulnak ki, melynek tagjai között szerves grammatikai viszony van, úgy e viszony általában megőrződik az összetételek elő- és utótagjai között: a tehén teje (birtokos jelzős alárendelő szószerkezet) = tehéntej (birtokos jelzős alárendelő összetétel); itt is és ott is (kapcsolatos mellérendelő szószerkezet) = itt-ott (mellérendelő összetétel). Ezek a szerves összetétek. A szerves összetett szavak grammatikánk különleges képződményei, hiszen szóelemekre, morfémákra: szótövekre és toldalékokra bonthatók, ám az összetételi tagok között mégsem morfológiai, hanem szintaktikai, tehát szószerkezeti viszonyt találunk. A szerves összetételeket e szintaktikai viszony alapján osztályozzuk.
Ahogy a szószerkezetekben, úgy a szóösszetételekben is megtaláljuk az alárendelő és a mellérendelő fajtákat. Az alárendelők alanyosak, tárgyasak, határozósak és jelzősek lehetnek. Ismeretes, hogy a szintagmák bővítményei a mondatban bizonyos nyelvtani szabályok szerint viszonyragokkal vannak megjelölve, vagy éppen jelöletlenek. A jelöltség felbukkanhat a szerves alárendelő összetett szavakban is, de ezt nem elsősorban a grammatika, hanem inkább a nyelvszokás irányítja. Alanyos alárendelések (csak jelöletlenek lehetnek, hiszen a magyarban az alanyeset mindig jelöletlen): magvaváló (a magva elválik); szívdobogva (a szív dobog). Tárgyas alárendelések, jelöletlen: szókimondó (kimondja a szót); jelölt: semmittevő (semmit sem tesz). Határozós alárendelések, jelöletlen: nyereségvágy (vágy a nyereségre, a nyereség után), jelölt: nyársonsült (a nyárson sült meg). Jelzős alárendelések, jelöletlen: vékonybél (a vékony bél), jelölt (csak a birtokos jelzős lehet jelölve): bolondokháza (a bolondok háza).
A mellérendelő összetett szavakat aszerint bontjuk két nagy csoportra, hogy az összetételi tagokat azonos vagy különböző szavak alkotják-e. Ily módon megkülönböztetjük a kettőzéssel létrehozott összetételeket, azon belül is a szóismétléseket: már-már; alig-alig, és a tőismétléseket (figura etymologica): folyton-folyvást; nőttön-nő stb. Két önálló szó összekapcsolásából származnak az álikerszók: ázik-fázik, ront-bont, melyek, mint az ikerszók, játszi szóalkotással jöttek létre; a laza szerkezetű: jön-megy, üggyel-bajjal; és a szoros szerkezetű: járókelő, maholnap stb.
A szerves összetételekhez kapcsolódnak, ám nem alá- vagy mellérendelők azok az összetett szavak, melyeknek elő- vagy utótagja nem fogalmi, hanem csupán nyelvtani viszonyjelentést hordozó viszonyszó: délután (az utótag névutó), földalatti (az utótag névutómelléknév), ellát (igekötős ige).
A szervetlen összetett szavak a mondat valamely szósorából jönnek létre, s nem szószerkezetből, így a tagok között nem kereshetünk szerves grammatikai viszonyt. Ilyenkor azt mondjuk, hogy az összetevők kapcsolata szervetlen. Szervetlen összetétel kialakulhat úgy, hogy a mondat két összefüggő feladatot ellátó szava összeforr. A gyakran egymás mellett álló kötőszók könnyen összeolvadhatnak: minthogy, ámbár, dehogy. Sok névmásunk keletkezett szervetlen szóösszetétellel: mindenki, akárki stb.
Szervetlen szóösszetétel kialakulhat úgy is, hogy a mondat (általában kezdő) szavai a gyakori együtthasználat, ismételgetés során tapadnak össze; egyszeregy, Miatyánk, Adjonisten!

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi