A szószerkezetcsoportok

Full text search

A szószerkezetcsoportok
A szószerkezetek egymáshoz kapcsolódhatnak, s nagyobb egységeket alkothatnak a mondatban. Ezeket nevezzük szószerkezetcsoportoknak. Három alaptípust különböztetünk meg.
1. A szószerkezetlánc végig alárendelő szószerkezetcsoport: az alaptag bővítménye egyben alaptagja egy újabb bővítménynek (és így tovább). A szószerkezetlánc tagjai hierarchikus viszonyban állnak egymással: szeret idegen nyelveket tanulni.
Ábrázolva (A=alaptag, B=bővímény):
 
Aszeret
B és Atanulni
B és Anyelveket
Bidegen
2. A szószerkezetbokor elsősorban alárendelő, másodsorban mellérendelő szószerkezetcsoport. Benne egy közös alaptaghoz két vagy több különnemű bővítmény csatlakozik, melyek között közvetlen kapcsolat nincsen, semleges viszonyban állnak egymással: a szobában könyvet olvas. Ábrázolva:
 
A olvas
           🡭           🡬
Bszobábankönyvet
(Hasonlít a szószerkezetbokorra az a szószerkezetcsoport, amelyben egy alaptagot mellérendelő szerkezettel bővítünk, tehát: vettem tejet és kenyeret. Itt a két bővítmény között egyszerű kapcsolatos viszony van.)
3. A szószerkezetsor végig mellérendelő jellegű szószerkezetcsoport. Általában különnemű mellérendelő szószerkezetek összekapcsolásával jön létre: kellemetlen és szemtelen, tehát ellenszenves. Ábrázolva:
(kellemetlen–szemtelen)ellenszenves
(A zárójel a szorosabb összetartozást jelöli, a – jel a kapcsolatos mellérendelést, a jel pedig a következtetőt.)
Grammatikai kötöttségű vonzat
 
Egy adott szónak nemcsak jelentése, hanem grammatikai kategóriája is megkívánhatja a kiegészülést. Ilyen pl. a melléknevek esetében a fokozás. Bármilyen jelentésű fokozott melléknév bővítési lehetősége megnő. Középfokban megjelenik egy kötelező és egy fakultatív bővítmény. Pl.: Péter egy fejjel magasabb az apjánál. Kötelező vonzat a hasonlító határozó: apjánál, fakultatív vonzat a fok-mérték határozó: (egy) fejjel. A felsőfok fakultatív bővítménye a partitívusz, azaz a részelő határozó, pl.: Péter a legmagasabb a fiúk közül.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi