A stílus eszközei

Full text search

A stílus eszközei
Az a kérdés most már, hogyan érte el a költő a jelzett hatást, más szavakkal: hogyan születik a stílus? Egy kissé leegyszerűsítve a következőt mondhatjuk: úgy, hogy a sok szó helyett a száz, illetve az ezer kifejezést választotta. Aztán a csináljunk többes szám első személyű igealak helyett a többes szám második személyűvel élt. És mindezt két mondatba rendezte el. A stílus eszerint röviden válogatással és elrendezéssel jön létre.
Kérdés persze, hogy egyáltalán milyen nyelvi eszközök között lehet válogatni, és hogy mit jelent valójában az elrendezés.
Petőfi például ezúttal választhatta volna a sok helyett a több, a rengeteg, a számos, nagyszámú stb. rokon értelmű szavak valamelyikét. A csinál igét meg helyettesíthette volna a készít vagy az épít szóval. Aztán az ezer kaphatott volna értelmezői helyett jelzői szerepet (valahogy így: száz, sőt ezer vasútat). A két sor alkothatott volna egy mondatot. És így tovább.
Mindebből következik, hogy ha akár írásban, akár szóban akarunk valamit közölni, a nyelvből válogatunk, amely a stílus szempontjából mintegy anyagraktárként viselkedik.
A nyelv meghatározott szó- és kifejezéskészletből, alak-, mondat- és szövegtani jelenségekből, valamint ezek használati szabályaiból áll. A szó- és kifejezéskészletre az előbb már említettünk példákat. Az alanyi vagy tárgyas ragozás végződései (csinálunk és csináljunk) az alaktanba tartoznak, a felhasználásuk pedig a mondattanba (ismeretes, hogy határozott tárgy esetén az állítmány tárgyas ragozású, határozatlan tárgy mellett viszont alanyi: „a feladatokat csináljuk”: „feladatokat csinálunk”) Hogy a költő versében például négy-, hat- vagy nyolcsoros szakaszokat alkalmazott, vagy hogy az író él-e a bekezdések adta lehetőséggel, már a szövegtan körébe tartozik.
Egy-egy nyelv eszközeit és azok használati szabályait egyébként a különböző típusú (értelmező, kétnyelvű stb.) szótárak, illetve leíró nyelvtanok, továbbá szövegtanok veszik számba.
Az egyén, az anyanyelvi beszélő a jelzett nyelvi állományból – anyanyelvi ismereteitől, valamint általános műveltségétől függően – egy bizonyos mennyiségnek a birtokában van, és közléskor ebből válogat.
Hogy a nyelv és stílus összefüggését mélyebben megérthessük, szólnunk kell még két idevágó szakkifejezésről: a beszédről és a szövegről.
Röviden azt mondhatjuk, ha a nyelvet bármilyen közlésre felhasználjuk, mindig beszédet kapunk. Tehát a beszéd kinek-kinek a tudatában elraktározott nyelvből születik. Ha a beszéddel kapcsolatban a kifejezés, a megfogalmazás „hogyan?”-jára, módjára tesszük a hangsúlyt, akkor már stílusról van szó. És mindezt visszavetítve a nyelvre, röviden a következőt állapíthatjuk meg: a nyelv anyagraktár (és így egyben lehetőség), a beszéd, illetve a stílus pedig megvalósulás.
Mindehhez azonban hozzá kell tennünk, hogy a beszéd – és vele a stílus – mindig szövegben jelentkezik, hisz szövegen kívül elképzelhetetlen a közlés. A szöveget így jellemezhetjük röviden: teljes értékű, lezárt közlés. Egyébként a szöveg általában természetesen mondatok egybekapcsolásával jön létre, de nem szabad elfelejtenünk, hogy állhat egyetlen mondatból (lásd pl. Weöres Sándor egysorosait), egyetlen – mondatértékű – szóból, sőt egyetlen hangból is (például ha valaki így sóhajt fel: Jaj! vagy Ó!). Ilyenformán nyelv, beszéd, szöveg és stílus meghatározott módon és szorosan összetartozó fogalmak. Végül még egyszer hangsúlyozva: se élőszóbeli, se írott, se másféle közlés nincs stílus nélkül!
Most már azt is megmondhatjuk: a stílust tárgyaló tudomány a stilisztika. Ez érthetően feltárja a stílus mibenlétét, létrejöttét, sajátságait, fajtáit, ez utóbbiak működésének törvényszerűségeit stb.

G. Apollinaire: A megsebzett galamb és a szökőkút című verse Radnóti Miklós fordításában

Nagy László képverse: Seb a cédruson

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi