Napjaink publicisztikai stílusa

Full text search

Napjaink publicisztikai stílusa
Utaljunk röviden arra is, mi jellemzi napjaink publicisztikai stílusát. Pozitívumnak tarthatjuk a következő jelenségeket:
a) Színben, változatosságban gazdagodott. Jól mutatják ezt az újságcikkek és a rádiós, valamint televíziós műsorok címei: felidéző cím: „Sok kicsi sokra megy”; módosított felidéző cím: „Indulatok a könyvtárban”; lakonikus cím: „Kitiltották, visszatért”; szignálcímek a televízióban: „Ablak”, „Panoráma”; humoros cím: „Gyuszi ül a fűben”
b) Az élőbeszéd, a hangos stílus – éppen a rádió és a televízió révén – jóval nagyobb és a különböző műfajokban kikristályosodó szerepet kapott.
c) Mintha a terjengős, bonyolult fogalmazás valamelyest visszább szorult volna.
d) Az írott sajtóban a nyelven kívüli eszközök a korábbiaknál gyakrabban szerepelnek (lásd pl. a reklámokat, a hirdetéseket, de a „6-A-LOMTALANÍTÁS”-hoz hasonló „beszédes” címeket is).
e) Végül megemlítem, hogy a Duna televízió meggondolt műsorpolitikájával hozzájárul a magyarság összetartozástudatának a megerősítéséhez, valamint múltunk és irodalmunk megismertetéséhez.
De mai sajtónyelvünkben vannak negatív jelenségek is.
a) Korábbról megmaradt, sőt újakkal gyarapodott a sajtófrazeológia (sablonok, közhelyek stb.).
b) A sajtónyelv továbbra is kedveli a divatos jelenségeket, köztük a gyakran homályos értelmű és bizonytalan helyesírású, valamint kiejtésű idegen szavakat: volumen, restrikció, evakuál, konfrontáció stb., illetőleg meglátás, ráfordítás stb.
c) Ezeknél is nagyobb baj, hogy a mai sajtónyelv is terjeszt – sőt tekintélyével megerősít – bizonyos negatív jelenségeket, mint például a hangos stílus területén a hadarás és a vele együtt járó hang- és szótagelnyelés, továbbá a nem tiszta hangképzés, a rossz hangsúlyozás, a helytelen szünetek vagy éppen a szünetek elmaradása stb.
d) De talán a legnagyobb hibának azt tarthatjuk, hogy az ízléstelenség, a durvaság, a trágárság, általában az utca nyelvhasználata „bevonult” az írott sajtóba és még nagyobb mértékben a televízióba, sőt a szépirodalomba is.

Nagy László és Weöres Sándor képversei

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi