AZ IRODALMI NYELV (Szathmári István)

Full text search

AZ IRODALMI NYELV
(Szathmári István)
Az irodalmi nyelv (újabb nevén inkább: nyelvi sztenderd) egy-egy nyelvnek az összes többi használati formán (a nyelvjárásokon; a szociolektusokon, vagyis egyes társadalmi csoportok sajátos nyelvén) felülemelkedett, legfőbb vonásaiban egységes, normatív és eszményi változata, amely aztán a nép, illetve a nemzet egyik fő jellemzőjévé válik.
Ebben a meghatározásban az egység azt jelenti, hogy a régen megállapodott hangtani tendenciák érvényesek, például az é-ző formák diadalmaskodtak az í-zők felett (tehát a szép az irodalmi nyelvi változat, a szíp pedig nyelvjárási maradt). A „fő vonásaiban egységes” meg arra vonatkozik, hogy pl. bár a mi irodalmi nyelvünk alapvetően e-ző (azaz nem ö-ző), tehát az embör, a mög ’meg’ alakváltozat nem tartozik bele, de azért – tulajdonképpen stilisztikai okokból, közelebbről a változatos hangzás kedvéért – a felett, seper, gyenge stb. e-ző szóalakok mellett az irodalmi nyelv tartozékai lesznek az ö-ző változatok is: fölött, söpör, gyönge. Aztán bár a nyelvtan valójában kodifikált (vagyis törvénybe foglalt) szabályrendszer, azért mind az eredetileg ikes váljék, mind az iktelen váljon immár irodalmi nyelvi változat. Még lazább e tekintetben a szókészlet: a tiszántúliak pl. a tengeri-t is az irodalmi nyelv részének tekintik, (a Tiszántúlon csak mostanában terjed el a kukorica).
Az irodalmi nyelv normatív volta abban áll, hogy rögzített használati szabályok irányítják, amelyek tudatos normalizáló törekvések (nyelvtanok, szótárak, helyesírási szabályzatok stb.) eredményeként jöttek létre. A normák létrejöttében természetesen fontos szerepet játszanak a szociokulturális (vagyis a társadalmi és művelődésbeli) viszonyok, valamint az esztétikai tényezők és a hagyomány.
Az irodalmi nyelv eszményi volta arra vonatkozik, hogy ezt a nyelvi változatot a társadalom követendő ideálnak, nyelvi eszménynek tekinti. Egyébként a nyelvi eszmény igazi megtestesítői, a nyelvi norma leghatásosabb továbbfejlesztői, valamint terjesztői mindig a költők és az írók.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi