Küzdelem az egységért

Full text search

Küzdelem az egységért
A felekezeti különbségek a 18. században kezdtek ugyan megszűnni a helyesírásban, de ez még nem jelentette a helyesírás egységesülését, csak azt, hogy az írók egyéni meggyőződésük szerint döntötték el, hogy melyik helyesírást követik. De ezzel járt a két helyesírás keveredése is. Az írók nemcsak a két rendszer között válogathattak, hanem az egyes jelek között is. Ezt a zűrzavaros korszakot Kazinczy így jellemezte Gróf Széchenyi Istvánhoz című költeményében:
Sűrű köd és borongó fellegek
Fogák el tájainkat, amidőn
Egyenként kezdénk itt-ott a menést;
úgy hitte minden, jó ösvényen ő járt;
Álúton minden más, s kiáltozá:
Felém, felém! csak itt, csak itt az üdv!
A zűrzavaros helyzetben az egyik kristályosodási folyamatot az úgynevezett „jottista–ipszilonista háború” jelentette, amely tulajdonképpen a szóelemző (etimologikus) és a kiejtés szerinti (fonetikus) elv csatája volt.
A jottista-ipszilonista vitát az egész íróvilág érdeklődése kísérte. Vörösmarty iskoladrámát írt erről Y háború címen.
Az ipszilonista írásmódokat látva a mai szem számára a hattyú meg a láttya tty-je ugyanaz, holott nagy a különbség köztük: a hattyú-ban „originális” tty van, a láttyá-ban viszont „származtatott” tty, vagyis a t szótőhöz -ja rag járul. Hasonlóképpen más a háttere a gallya meg az allya szóalakoknak.
Korántsem valamiféle tudománytalan, a magyar nyelv rendszere ellen való írásmód volt tehát az ipszilonistáké. Mai szóval inkább strukturalistáknak nevezhetnénk őket, akik a -ja/je stb. toldalékmorfémák helyett ezeknek -tya/tye stb. alakváltozatait látták a falattya-féle szólalakokban. Verseghyt, valamint elődeit és követőit fel kell tehát menteni a tudománytalanság „vádgya” alól. – Hogy miért bukott meg mégis az ipszilonizmus, annak számos oka volt, de közülük valóban a szóelemző írásmód igénye volt a legerősebb tényező.

A Debreceni Kódex 391. oldala (1519)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi