Az irodalmi siker útján

Full text search

Az irodalmi siker útján
A Bach-rendszer bukása Madáchot, a költőt és a közéleti embert is újra tevékenységre serkentette. Az országos közvélemény előbb az utóbbit ismerte meg: Balassagyarmat országgyűlési képviselőjét, aki rendületlenül állt programjában az 1848-as jogalapon. A drámaíró pedig 1860/61-ben a reformkor egyik nagyhatású bibliai példázatához nyúlt, amikor megírta a Mózest, a nép öneszmélésének, szabadságra emelésének folyamatdrámáját, egyszersmind a hivatásával eggyé váló próféta tragédiáját, aki csak előkészítheti, de nem érheti meg a Kánaán határának átlépését.
Kis népek irodalomtörténete gyakran dicsekszik azzal, hogy nemzeti klasszikusaik egyúttal a világirodalom nagyjai is. Madách esetében mindez igaznak bizonyult. A költő megérte még a hazai elismerés megannyi formáját: a Kisfaludy Társaság és a Tudományos Akadémia tagságát, Arany János és más írók barátságát. Új drámai költemény, a Tündérálom tervezése és verseskötetének szerkesztése közben érte a halál 1864-ben – még nem volt 42 éves. Nem tapsolhatott főműve ősbemutatóján (Budapest, Nemzeti Színház, 1883. szeptember 21.), és nem vehette hírét a világszínpadi karrier kezdetének sem (Hamburg, 1892).
Azóta a mű a maga útját járja: csaknem negyven nyelven olvasható, készült belőle opera, bábjáték, rockopera; a rendezők értelmezték színpadi képeskönyvnek, misztériumdrámának, revünek, gondolati térszínháznak. Mert él, mert foglalkozni kell vele.

Oláh Gusztáv 1923-ban, 1926-ban és 1955-ben tervezett díszletet a Nemzeti Színház előadásai számára; képünk az utóbbi tervsorozatból való

A 150 lapra írt Tragédia utolsó oldala

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi