Fantasztikus irodalom (Urbán László)

Full text search

Fantasztikus irodalom
(Urbán László)
A magyar fantasztikus irodalom a 19. században született meg és három szálból fonódik össze: az ideális világok (utópiák), az emberi értékeket eltorzító és szabadságkorlátozó „rossz” berendezkedések (disztópiák) és a legutoljára létrejött, manapság sci-finek titulált technikai-tudományos fantáziák vízióiból.


A jövő Budapestjét jónéhányan megálmodták napjainkig
A megfigyelő csillagászat fejlődésével egyre több ismeretet szerez az emberiség a Naprendszer égitestjeiről, s hamarosan számos gondolkodó teszi fel a kérdést: vajon léteznek-e ott is értelmes lények? A Hold és a bolygók feltételezett lakóiról olvashatunk remek dialógust a Specimen Artis Lullisticae azaz a vizsgálódás arról ha laknak-é a Holdba Emberek (1811) c. kéziratban, melyben először történik említés magyarul az emberi holdutazás lehetőségeiről. A Hold-Világi Időnaptár A Hold természeti állapota, levegője, folyóvizei, hegyei, termékenysége, lakosainak nagysága, vallások (1826-27) címmel közöl tanulmányt, a Tudományos Gyűjtemény, A világ rendszere (1833) c. nemcsak szerves életet, de magas szintű kultúrát létrehozó társadalmat is feltételez a Holdon, sőt értekezik a Jupiter és a Nap lakóiról is. Ugyanitt jelenik meg A csillagok esmértetése (1837), melynek szerzője szerint a bolygók, a holdak, sőt még a kisebb égitestek is „hemzsegnek az élők seregeitől”. 1841-ben a Magyar Házi-Barát kalendárium szintén a Hold lakhatóságáról közöl érdekes fejtegetést, 1845-ben ugyanúgy ír az üstökösök lakóiról, 1849-ben pedig már a csillagközi utazás és információcsere lehetőségeit taglalja igen élvezetes formában. Igazi „ős sci-fi”-nek tekinthetjük a nagy csillagász, Herschel nevében ugyanitt megjelentetett beszámolót a Hold flórájáról és faunájáról, vörösszőr borította szárnyas lényeiről s ezek társadalmáról. (Legújabb tudósítások a Jóremény fokából... 1838.) Az irodalmi értékű hamisítás nagy visszhangot ver a magyar sajtóban is, nem véletlen, hogy ihletőforrásul szolgál Ney Ferenc korai sci-fi kezdeményéhez. Az érdekesség kedvéért említjük meg, hogy 1863-ban hasonló világszenzációt kiváltó álhír adta tudtul, hogy Jamaikában bizonyos dr. Hopkins nevű tudós egy frissen lehullott meteor felületén rajzos ábrát fedezett fel, egy távoli világ kőbevésett üzenetét.
A távoli égitestek lakóiról napvilágot látott spekulációk mellett a 19. század első évtizedeiben az ismeretterjesztő irodalom felfedezi a tudományosan anticipálható, előrelátható jövő ideáját, ezzel létrejön a szépirodalom fantasztikus formáinak határtalan fikció-tere. A Tudományos Gyűjtemény 1818-ban érdekes tanulmányt közöl a tudományos jövőjóslás esélyeiről és lehetőségeiről, sőt, az írói fantázia működésével is foglalkozik. Fábián Gábor 1837-ben az Athenaumban A mechanikai találmányok következményeiről értekezik, a Magyar Házi-Barát 1845-ben a gőzhajózás ürügyén elmélkedik a technikai találmányok világformáló jelentőségéről, a Műipar 1841. 39. számában pedig a vasúthálózatok világipar-formáló hatásáról olvashatunk. Több szerző is foglalkozik a városépítészet jövőjével, így a polihisztori tudású Nagy Károly „Daguerreotyp” (1841) c. kötetében megragadóan izgalmas képet fest a jövő városáról, Toldy Ferenc 1838-ban Pest-Buda jövőjét írja le (Auróra), a Regélő Pesti Divatlap Fővárosi hírek a jövő századból (1844) címmel az 1944. év Budapestjét vizionálja, Táncsics Mihály pedig a börtönben veti papírra színes látomását (1847) a főváros jövőbeli ideális állapotáról. Nendtvich Károly A föld jövője (1851) c. globális anticipációja „Adhemár hipotézise”-ként említi a fantasztikus irodalom egyik leggyakrabbanvisszatérő témáját az emberi civilizáció rejtélyes ciklikusságáról.
1853-ban Jókai Mór tollából jelent meg az a „tanulmány”, mely a közvetlen átmenetet bizonyítja az ismeretterjesztésből a fantasztikus irodalomba. A technikailag kivitelezhető találmányok (pl. plasztikai sebészet, elektromos világítás, szén kristályosítása gyémánttá stb.) sorába Jókai olyan fantasztikus ötleteket kever az ehető földről, az univerzális jármű-ruháról, a megifjítás mesterségéről, melyek már fantasztikus regényeinek motívumait előlegzik.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi