Ezt jól kitalálták!

Full text search

Ezt jól kitalálták!
Az irodalom, a művészet a valóság vagy az elképzelt dolgok megragadására törekszik, ebben a folyamatban az író tapasztalatait, ismereteit, gondolatait, képzeletét, formákat alkotó tehetségét használja művének megalkotásához.
A szórakoztató irodalom legfőbb eszköze a képzelet, ennek segítségével formálódik a cselekmény, amelynek érdekesnek, a kíváncsiságot lekötőnek, fordulatosnak kell lennie.
A képzelet természetesen csak a valóság elemeiből építkezhet, legvadabb, legelképesztőbb termékei is azokból kerülnek együvé. A módszerek viszonylag egyszerűek, szinte a számtani alapműveletek szintjén mozognak, az egyszemű óriás a kivonás, a kentaur a felezés és összeadás, a törpe az osztás eredménye. Pozitív tulajdonságok ősszegzéséből emberfeletti hősök, negatív tulajdonságok összeadásából démoni alakok születnek.
A képzelet korlátait mutatják a szórakoztatásban megjelenő típusok és sémák, erejét azok a szerkezetben, cselekményben megjelenő újdonságok, amelyeket korábban nem fedeztek fel, s amelyek egy-egy írót iskolateremtő, formateremtő alkotóvá emelnek. Az „idő” és a „gép” fogalmát és valóságát H. G. Wells előtt senki sem kapcsolta eggyé, az újítás számtalan követőre talált a tudományos-fantasztikus irodalomban. E. A. Poe zseniális ötlete kellett a kíméletlen logikával gondolkozó detektív alakjának, Dupin úrnak megszületéséhez, számos utódjának sikeréhez.
A szórakoztató irodalom a valóság bizonyos elemeinek felhasználása mellett szinte gátlástalanul, korlátozás nélkül merít a „magas” irodalom eszköztárából, egyes típusainak előtörténetében mindig ott találjuk a világirodalom nagy és valódi értékeit.
A cselekmény meghatározója a kaland, vagyis az a pillanat, amelyben a hős az ismert és megszokott világból ismeretlenbe kerül, vagy azzal találkozik. Így fedezi fel Robinson a lakatlan szigetet, a karriertörténet hőse a társadalom titkos erőit, a szerelmes ifjú a szeretett nő lelkét (testét!), a detektív a gyilkost, a tudós egy új csodafegyver titkát, a cowboy, a légiós, a kémelhárító vagy a kém a maga ellenfelét, a misztikus regény hőse a túlvilág rejtélyeit, esetleg magát a Sátánt. A kaland érdekessége, újszerűsége, vagy bizonyos témáknál – szerelmi történetek éppen ismétlése kelti fel az olvasó érdeklődését, elégíti ki élmények utáni, megismerési vágyát.

Az erotikus irodalom álcázott változatokban jelent meg
A szórakoztatóipari termék értékét a piac szabja meg, mértékévé az eladott példányszám válik, s a gyorsaság, amellyel a beléfektetett tőke megtérül. Így jelenik meg az olvasói elismerés, amely az írásművet a cselekményességben, a fordulatosságon, az izgalmi elemeken, végeredményben a megcsináltságon, az írói ötletességen, ügyességen méri, és a témát vagy a főszereplőt tartja meghatározónak. Ez utóbbit legtöbbször a lexikonok, sőt az esztéták és irodalomtörténészek is elfogadják és rémtörténetekről, kémtörténetekről, detektívtörténetekről, cowboyregényekről, gengszterhistóriákról beszélnek. A piaci verseny, a külföldről beáramló könyvek mennyisége és minősége a magyar szerzőket számos témában a perifériára szorította, kibontakozásukat szinte lehetetlenné tette.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi