A fajok változása

Full text search

A fajok változása
A fajok kipusztulásának okait azonban élesen meg kell különböztetni egymástól. A természetben az évmilliók során bekövetkező kozmikus, geológiai, éghajlati változások hatása befolyásolta vagy okozta az egyes növény- vagy állatfajok elterjedését vagy éppen kipusztulását, de ezek a folyamatok évezredekig, esetleg évmilliókig tartottak. Valószínű, hogy a Föld történetében többször voltak általános ökológiai krízisek is, amelyek legalább egy-egy domináns élőlénycsoport kihalásához vezettek. A geológiai időszak alatt lezajló, évmilliókig tartó változások során az élővilágból eltűnt fajok helyére a természet újabb fajokat állított, tehát egyes fajok eltűnése együtt járt újabb fajok keletkezésével.
A napjainkban bekövetkező változások ezzel szemben végérvényesek, egyes fajok igen rövid idő alatt, egyszerre tűnnek el, utódok nélkül maradnak, és megtörik az evolúciós sor. A kipusztult – helyesebben kipusztított – fajok helyét elfoglalhatják jobban alkalmazkodni tudó más növény- és állatfajok, de azok egyedszámának növekedése nem pótolhatja a fajok sokszínűségét, változatosságát.
A természettudományokkal, kiváltképp zoológiával, botanikával foglalkozó tudósok figyelmeztetése minden gondolkodó ember számára intő jel: nincs joga egyetlen fajt sem kiiktatni az élők sorából, mert az nem méltó az emberhez. Racionálisabb megközelítésben: vigyázni kell az élőlényekre, mert ezek nélkül nem lesz nyersanyagunk, élelmiszerünk, gyógyszerünk, tüzelőnk stb. Védeni kell a fajokat, mint megújítható nyersanyagforrást, mert pusztulásuk üteme gyorsabb lett, mint a meg nem újítható ásványi kincsek fogyása. És végül: ha hagyjuk elpusztulni a fajokat, előbb-utóbb az emberi fajra is sor kerül.
A már kipusztult és kipusztulással fenyegetett fajok nagy száma, a folyamat felgyorsulása, valamint egyes fajok állományának drasztikus csökkenése mozgásba hozta a természetvédelemmel kapcsolatos nemzetközi és nemzeti intézményes szervezeteket.
Az 1948-ban megalakult Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) fennállása óta legfontosabb feladatai között tartja számon a növény- és állatfajok védelmét. Kezdeményezésére a hatvanas években kezdődött el a vörös könyvek, vörös listák összeállítása. A „vörös” szín ebben az esetben is szimbolikus jelentéssel bír: a veszély színeként használják, mint pl. a közlekedésben: állj, ne menj tovább, mert veszélyben vagy!
A vörös könyvek a veszélyeztetett, kihalás fenyegette fajok gyűjteményei abból a célból, hogy felhívják a figyelmet fokozott védelmükre, támogatásukra, mert elérkeztek a kipusztulás határára.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi