Patkányirtók

Full text search

Patkányirtók
Két olyan ragadozó is él hazánkban, amelyek gyakran megfordulnak az urbanizált környezetben, sőt tartósan is megtelepedhetnek ott, ezek a nyest és a közönséges görény. Mindkettő esküdt ellensége a patkányoknak. A nyest padlásokon, templomtornyokban telepszik meg, és onnan indul portyázni éjszakánként. Ha valaki éjjel rója az utcákat a Svábhegyen, a Városmajor vagy a Pasarét környékén, néha találkozhat a jellegzetes, lomhának tűnő ugrásokkal mozgó, fehér mellényes ragadozóval. A nyestről részletesebben már az erdei élőhely tárgyalásánál volt szó.
A görény különösen az őszi-téli időszakban bukkan fel gyakran a falusi udvarokban és a tanyák környékén. Bundája feketével árnyalt sötétbarna, oldalai világosabbak, sárgás árnyalatúak. Farka bozontos, a hát színével megegyező . Jellemző az orra körül és a füle előtt lévő fehéres folt, erről a görényt könnyű felismerni. Testhossza 310–460 mm, farokhossza 115–180 mm, súlya 1000–1500 gramm (hím) és 650–815 (nőstény) gramm.
Kint a mezőkön földi lyukban, faodúban, fa- vagy kőrakás alattsűrű nádasban tanyázik, de ha úgy dönt, hogy székhelyét a faluba vagy a tanyára teszi át, ólak padlásán, ölfarakás alatt, szalmakazalban, pajtában, istállóban telepszik meg.
Magánosan él, hím és nőstény csak a párzáskor találkozik. Vadászterületét őrzi fajtársaitól. Valéamennyi menyétfélének vannak ún. végbélmirigyei, melyek bűzös váladékot termelnek. Ez a görény esetében fokozottan érvényes, innét a mondás: büdös, mint a görény. Az állat territóriumának határait jelöli meg a váladékkal, de üldözője is ebből kap egy illatos adagot, ha nagyon megközelíti.
A görény főleg szürkületkor és éjszaka jár vadászni, de csendes környéken nappal is mozog. A dinnyési halastavaknál és másutt is találkoztam napsütéses déli időben portyázó görénnyel. Jól úszik, és mászni is tud, de ebben meg sem közelíti a nyestet vagy a nyusztot, így inkább a talajon vadászik. Zsákmánykereső körútjain egyetlen éjszaka 3-5 kilométert is megtehet.
Párzási ideje februártól áprilisig, néha júniusig tart. A vemhességi idő körülbelül 42 nap (Heptner oroszországi adatai szerint 45–63 nap), a nőstény évente egyszer 2–12 (rendszerint 4-6 kölyköt) ellik. Ezek szemei csak öthetes korukban nyílnak ki, a nőstény hat hétig szoptatja őket. Ősszel már önállóan vadásznak, de nagyon gyakran egészen tavaszig anyjuk közelében maradnak. Egyévesen ivarérettek. Szabadban elérhető életkorukat 12–15 évre becsülik (Görner és Hackethal, 1988).
A görény tápláléka főként rágcsálókból áll, például nagyon sok patkányt fog. Téves és egyoldalú beállítottságot jelent tehát, ha csak mint a tyúkok gyilkosát emlegetjük. Természetesen elfogja a baromfit, kiissza a tojást, ha hozzájuk férhet, de ahol a tyúkokat, kacsákat este biztonságos ólba zárják, nem tehet bennük kárt. A görény ellen tehát könnyű védekezni. Biztonságos, jól zárható ólak kellenek, és amikor a tyúkok már elültek, nem szabad elfelejteni becsukni vagy bezárni az ajtót. A görény soha nem rág lyukat az ól oldalán, hogy a baromfihoz férjen, fogai az ilyen munkára teljesen alkalmatlanok. Azt viszont sokan tapasztalhatták, hogy ahol görény telepedett meg, onnét eltűnik a patkány.

Az erdőből vagy a nyílt területekről gyakran a falusi udvarokba látogat a görény
Európai viszonylatban a görény állománya megfogyatkozott, ennek okát a szakemberek sok egyéb mellett a mind gyakoribb száraz időszakokban és a nedves területek kiszárításában keresik.
S. E.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi