A hálószövés mesterei

Full text search

A hálószövés mesterei
A pókok szinte kizárólag ragadozó állatok. Zsákmányejtésük módszerei nagyon változatosak. Vannak pókok, amelyek gyors futással-ugrással szerzik meg táplálékukat, ismét mások lesben állva várnak áldozatukra. Legismertebb zsákmányszerző eszközük azonban a „pókháló”, amely alkalmas helyen kifeszítve hatékony csapdaként működik, és biztosítja a hálókészítő vadász megélhetését. A hálókészítés helye és módja igen változatos lehet. Legfeltűnőbbek azok a nagyméretű hálók, amelyeket a pókok a magasabb növényzet közé feszítenek ki, és ezekkel a röpülő vagy ugró rovarokat ejtik zsákmányul. Ezek lehetnek szinte szabályos kör alakúak, de lehetnek ernyő vagy baldachin alakúak is, amelyek más és más mozgásmódú rovarok elfogására alkalmasak. Más pókok a talaj felszínére, a talajba vagy kövek közé szövik hálóikat, ezekkel a talajon mászkáló apróbb lényeket, többnyire ízeltlábúakat ejtik zsákmányul. A pókháló általában többféle típusú fonálból áll. Legnagyobb részét olyan, szilárd és nagyon ellenálló fonalak alkotják, amelyek biztosítják a háló-„építmény” tartását, alakját. Vannak azonban speciális fonáltípusok is, amelyek kizárólag a zsákmányszerzést szolgálják. A legismertebb az, amelyet „szövőfonálnak” nevezhetünk. Az így zsákmányoló pókoknak szövőlemezük van az utótest végén, és ún. szövőfésűjük a hátsó lábpáron. A hálóba került, és általában már egy igen gyors harapással megbénított áldozatot rendkívüli sebességgel ezzel a nagyon sűrű, gyapjúszerű szövedékkel fonják körbe, ahonnan már nem tud szabadulni. Így”dolgoznak” pl. közismert keresztespókjaink (Agriopidae). Más táplálékszerző stratégiát folytatnak azok a pókok, amelyek hálóikba speciálisan ragacsos „fogófonalakat” építenek be. Egyes ernyő alakú hálók, pl. az ún. törpepókok (Theridiidae) hálói a talajhoz éppen ilyen fogófonalakkal vannak rögzítve. Ha a talaj felszínén mászkáló apró ízeltlábú tapad ezekhez a fogófonalakhoz, akkor az áldozat vergődése következtében ezek a fonalak a talajfelszínről felválnak, és a beléjük gabalyodott zsákmányt a hálóba felemelik.

A pókölődarazsak ivadékaikat megbénított pókokkal táplálják: óriás pókölődarázs
Változatosak a zsákmányszerzés további módjai is. Vannak pókok, ilyenek pl. a gyakran élénk színű karolópókok (Thomisidae), amelyek virágokon rejtőzve várnak áldozatukra. Mások, pl. a farkaspókok (Lycosidae) zsákmányukat üldözve fogják meg. A zsákmányállatok összetétele nagymértékben függ attól, hogy milyen a zsákmányszerzés módszere. A nagyméretű , cserjék vagy fák közé kifeszített hálóba bármilyen repülő rovar beleakadhat; egyes nagyobb méretű keresztespókfélék, pl. a vállas keresztespók (Araneus angulatus) ilyen módon akár még nagyobb szitakötőket is megfoghatnak. Az ernyő alakú hálót szövő vitorláspókok (Liyphiidae) hálóiba felülről, a magasabb növényzetről, cserjékről hullanak bele a zsákmányállatok. A búvópókok (Zodariidae) főleg hangyákat fogyasztanak, a kövek alatt, avarban élő bütyköspókok (Mimetidae) viszont zömmel más pókokkal táplálkoznak.
A pókok zsákmányukat csáprágójuk (Chelicera) harapásával bénítják vagy ölik meg, amelyhez méregmirigy csatlakozik. A megbénított zsákmányt a pók többnyirevalamilyen biztos,védett helyre, gyakran hálója egy védettebb zugába hurcolja, mivel a táplálék elfogyasztása speciális módon történik, és hosszabb időt vesz igénybe. Áldozatába a pók a csáprágó által ejtett sebhelyen keresztül emésztőnedvet juttat, amely a zsákmányállat belső részeit elfolyósítja. Ezt az előemésztett testnedvet veszi fel a pók. Nagyobb zsákmányállatok testének elfogyasztása így akár néhány napig is eltarthat. A pókok igen sokféle kisebb-nagyobb ízeltlábút fogyasztanak, ezek között maguk a pókok is kiemelt fontosságúak. Egyáltalában nem kivételes eset, és távolról sem csak az erről közismert észak-amerikai „fekete özvegyre” (Latrodectus mactans) jellemző, hogy a nőstény pók párosodás után a hímet felfalja. A kannibalizmus a pókoknál elég általános jelenség, különösen a petekokonból tömegesen kikelő fiatal pókok esetében. A pókok legfontosabb fogyasztói a pókölődarazsak (Pompiliidae). Ezek a pókokat a központi idegdúcba irányzott szúrással bénítják meg, s az így magatehetetlenné vált pókokat hurcolják ivadékbölcsőikbe. Mivel a pók a szúrástól nem pusztul el, csupán megbénul, ezért friss táplálékot biztosít a pókölődarázs lárváinak felnövekedésük idejére. Madarak viszont a pókokat alig fogyasztják, ugyanígy elkerüli őket a ragadozó rovarok legnagyobb része is.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi