A „mezofauna” lakói

Full text search

A „mezofauna” lakói
A talaj ízeltlábú élővilágának következő csoportját a 0,2 mm és 2 mm közötti testméretű lények alkotják. Ezek két igen fontos csoportba tartoznak: az elsődlegesen szárnyatlan rovarokhoz tartozó ugróvillásokéba (Collembola), és a csáprágós ízeltlábúakhoz tartozó talajatkáéba (főként: páncélos atkák – Oribatiformes). Egyetlen négyzetméterre jutó egyedszámuk százezres nagyságrendű, ugyanakkor tömegük alig haladja meg az előző csoport, a makrofauna ötödét. A két csoporton belüli mennyiségi megoszlás eléggé egyenlőtlen: össztömegük több mint 3/4-ét a talajatkák adják. Ezek jó része, mintegy 70%-a szerves törmelék- (detritusz-) evő, a többi ragadozó. Lábaik többnyire rövidek, 2-3 karommal. Csak kevés faj lábai hosszúak, gyöngyfűrésszerűen illeszkedő ízekből álló, pl. a hosszúlábú páncélosatkáké (Belba spp.). A páncélosatkák (Oribatei) egy részének testén kétoldalasan szárnyszerű függelékek vannak, ezek a szárnyas páncélosatkák (Galumna spp.). Némelyek fajaikról kitűnt, hogy galandférgek cystecircus-stádiumának gazdái. Míg a legtöbb páncélosatka mérete eléri vagy megközelíti a 0,5 mm-t, addig a törpe páncélosatkák (Oppia spp.) mindössze 0,2–0,3 mm testhosszúságúak.

A barna százlábú erdőtalajokban mindenütt gyakori
Az ugróvillások (Collembola) a legősibb, elsődlegesen szárnyatlan rovarok közé tartoznak. Potrohuk mindössze hat szelvényből áll, azonban az egyik csoportjukban (gömbugrókák – Sminthuridae) a szelvényhatárok elmosódottak. Potrohuk negyedik szelvényének hasoldalán van az a jellegzetes, többnyirev villaszerű függelék, amellyel ugrani tudnak, és ami alapján nevüket is kapták. Elhalt növényi részekkel vagy gombafonalakkal táplálkoznak. A gombaevők igen fontos szerepet játszanak a talaj nitrogénforgalmában. Sok fajuk él mohapárnákban, így az Entomobrya- és Hypogastrura-fajok, mások inkább avar- és talajlakók, mint az Onychiurus- és Pseudachorutes-fajok. A legtöbb talaj- és avarlakó faj mindössze egy mm-es nagyságú vagy ennél is kisebb, pl. az Isotomina- és Isotomiella-fajok. A 0,5 cm-es nagyságú fajok köztük már „óriásoknak” számítanak. Fajaik csak mikroszkópi vizsgálattal különíthetők el.

A szárnyas páncélosatkák testén kétoldalt szárnyszerű függelékek vannak
Talajban, korhadó avarban, kövek alatt még más, elsődlegesen szárnyatlan rovarok is élnek. Ezek általában fehéres testű, pigmenthiányos, vak állatok; többnyire korhadékevők. megnyúlt elülső lábukat használják tapogatóként a félrovarok (Protura), amelyeknek csápjai is csökevényesek. A három pár tori lábuk mellett a három első potrohszelvényükön is vannak végtagcsökevényeik, potrohvégű függelékeik viszont hiányzanak. A lábaspotrohúak (Diplura) hosszúkás testű, hosszú csápú állatok. Potrohvégi páros függelékeik (cercusok) vagy fonál-, vagy fogószerűek. Részben korhadékevők, részben ragadozók, pl. ugróvillásokkal is táplálkoznak.

Erdőtalajokban tömegesek a hosszúlábú páncélosatkák
V. Z.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi