Rovarok

Full text search

Rovarok
Tavainkban sokféle rovar is él. Vannak csoportok, amelyek zömmel folyóvizek, pl. kérészek, álkérészek, tegzesek; itt a tágabb tűrésű és nagyobb elterjedésű fajok limnikus jellegűek, vagyis tavakban és egészen lassú folyású vizekben élnek. Sajátos tény, hogy tavi kérészeink a legapróbb termetűek közé tartoznak. Néhányuk egészen igénytelen, még esővízgyülemlésekben, rövid idő alatt is kifejlődhet, pl. az elevenszülő kérész (Cloeon dipterum), amelynek – néhány rokon fajjal együtt – hátsó szárnyai csökevényesek. Tejszerűen átlátszatlan a szintén apró termetű Caenis-fajok aránya. Közülük egyesek szikes kisvizeinkben igen nagy tömegben fejlődnek.
Tavaink legfeltűnőbb rovarai közé tartoznak a szitakötők (Odonata). A kisebb termetű, karcsú testű egyenlőszárnyú szitakötők (Zygoptra) közül a nagyobb, úszó levelű vízinövényekben bővelkedő tavak lakója a zöld légivadász (Erythromma viridulum). Szemei élénkpirosak. Kisebb-nagyobb állóvizeink közül általánosan elterjedt a kék és az apró légivadász (Ischnura elegans, I. pumilio), a szép légivadász (Agrion puella) és a levéllábú szitakötő (Platycnemis pennipes). Főként átfolyó vizű hegyi tavak lakói a vörös légivadász (Pyrrhosoma nymphula), a kéksávos légivadász (Enallagma cyathigerum) és a lándzsás légivadász (Agrion hastulatum). Fémes zöld színű, hosszú, karcsú potrohú fajok tartoznak a rabló-szitakötők (Lestes és rokon nemek) közé. Országosan gyakori, szinte mindenféle víztípushoz a tavi és a foltos szárnyjegyű rabló (Lester barbarus, L. virens), főleg alföldi, dús növényzetű mocsaras-lápos vizek lakói a lomha és a réti rabló (L. sponsa, L. dryas), gyorsan átmelegedő szikes tavak helyenként tömeges faja a nagyfoltos rabló (L. macrostigma), míg a zöld rabló (Chalcolestes viridis) fákkal szegélyezet tavakhoz, lassú folyású erekhez ragaszkodik.
A nagyobb termetű, erőteljesebb testalkatú egyenlőtlen szárnyú szitakötők (Anisoptera) között is több, jellegzetesen állóvízi faj van. Egyik legnagyobb, legismertebb fajunk pl. az óriás-szitakötő (Anax imperator), a maga 7-8 cm-es testhosszával. Lárvája főleg a nyáron jól átmelegedő alföldi tavakban gyakori. A kifejlett szitakötők igen kitartó repülők, vadászterületeik kifejlődési helyeiktől gyakran több kilométerre vannak. Hímjeinek potroha égszínkék, a nőstényeké zöldeskék, fekete rajzolatokkal. Csak a potroh töve égszínkék a tavi szitakötő (Anax parthenope) hímjének, szárnyai füstösbarnák. Szikes tavakban (pl. a Fertő környékén) helyenként gyakori. Állóvizeink gyakori, nagy termetű szitakötői a már nyár elején megjelenő acsa (Aeshna affinis) és a nyár végén, ősszel tömegesen mutatkozó nádi acsa (Ae. mixta). Alföldi, mocsaras vizeink gyakori, nagy termetű faja a vörösbarna testű lápi acsa (Anaciaeshna isosceles), kolokánban bővelkedő alföldi holtágak, mocsarak ritkább állata a zöld acsa (Aeshna viridis). Igen nagy termetű, füstösbarnás szárnyú szitakötő az ország hűvösebb vidékein szórványosan élő nagy acsa (Ae. grandis). Egyik legszebb szitakötőnk a hegyi tavakban fejlődő, torán nagy tojásdad zöld foltokkal díszített sebes acsa (Ae. cyanea). A nagy acsák közül néhány faj vándorol is. Nálunk az utóbbi másfél évtized során ismételten megjelent, sőt valószínűleg átmenetileg meg is honosodott a szubtrópusi elterjedésű Hemianax ephippiger.
Jellegzetesen állóvízi fajok a laposhasú acsák (Libellulidae). Néhány fajuk teste fémfényű bronzos-zöldes, ilyen pl. a holtágak mentén helyenként gyakori érces szitakötő (Cordulia aenaturfos) és a lápi vízlevezető árkok, hidegebb vizű lápok környékén szórványosan előforduló fémzöld szitakötő (Somatchlora metallica). Állóvizeink gyakori fajai a laposhasú szitakötő (Libellula depressa), a vízipásztor (Ortherum cancellatum) és a fehér pásztor (O. albistylum). Ezeknél a fajoknál az ivarérett hím potroha kék hamvas, a nőstény és a frissen kifejlett, de még ivaréretlen hím potroha sárgásbarna. Szárnybütykein feltűnő barna foltokat visel a négyfoltos szitakötő (L. quadrimaculata). Laposodó holtágak ritka állata a füstös szitakötő és a lápi szitakötő (Leucorrhinia caudalis, L. pectoralis). Nyáron jól átmelegedő alföldi vizek tipikus lakója a tűzpiros testű, sáfrányszín szárnytövű déli szitakötő (Crocothemis erythraea). Több, igen hasonló és nagyrészt gyakori faj tartozik a Sympetrum nembe. Országosan közönséges pl. az alföldi szitakötő, a sárgatorú szitakötő, a közönséges és a gyakoribb szitakötő (S. sanguineum, S. meridionale, S. vulgatum, S. striolatum), míg az útszéli szitakötő és a lassú szitakötő (S. flaveolum, S. depressiusculum) inkább az alföldi mocsarak lakója. Hegyvidéki, lápos tavacskákban él a fekete szitakötő (S. danae), szintén hidegebb kisvizek lakója a szárnyain barna szalagot viselő, lebegő röpülésű barnasávos szitakötő (S. pedemontanum).

A nyári pajzsosrák sekély vizeink jellemző faja

A víziászka dús növényzetű tavainkban él. A tüskés bolharák csak tiszta vizű patakokban és élővizekben él meg

Időszakos vizekre jellemző a közönséges tócsarák

Alföldi mocsaras állóvizeink nagy termetű szitakötője a lápi acsa

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi