Kőpárkányok között

Full text search

Kőpárkányok között
Az előzőekben leírt territoriális és párzási viselkedés a szintén a nyakörvös gyíkokhoz tartozó fali gyíkra (Podarcis muralis) is igaz, bár ez a faj elsősorban nem a füves területek lakója. Élőhelyét köves lejtők, sziklás falak, felhagyott bányák, romos épületek alkotják. Bravúros ügyességgel mozog a sziklarepedések és a kőpárkányok között, ahol a háromdimenziós élettérben nagyon magas létszámú állománya például a Mecsektől délre fekvő Szársomlyó-hegy déli oldalán él.
A terjeszkedő, a mediterrán állat- és növényritkaságokért létrehozott természetvédelmi területet veszélyeztető mészkőbánya ugyanolyan alkalmas környezetet teremt számára, mint a hegy másik oldalán lévő szabadtéri szoborpark. De az egyedszám nemcsak itt, hanem a természetes, sziklás lejtőkön is rendkívül magas, a mészkőhasadékok és a gazdag cserjés növényzet (például a törpemandula) nagyon sok fali gyíkot rejt. Ritkaságként teljesen fekete, ún. melanisztikus példányokra is bukkantak itt. A fali gyík színezete egyébként kevésbé látványos, mint a többi, eddig ismertetett nyakörvös gyíké, az uralkodó színe a barna, amelyet a hátoldalon lévő sötétbarna vagy fekete, apró foltokból álló párhuzamos csíkok élénkítenek. Egyedül hasoldala szolgál némi változatossággal, a hímeké – különösen a nász idején – rikító téglavörös, amelyet az oldalak érintkezési vonalánál égszínkék pettysor díszít. A nőstények hasa halvány fehéres-rózsaszín.

Fali gyík
A fali gyík testalkata látványosan alkalmazkodott a sziklás, köves körülményekhez: egész teste felülről lapított. Különösen feltűnő ez a bélyeg a fején, amely jóval alacsonyabb, mint például a fürge gyíké. Testhossza az orrcsúcstól a kloákáig 4–6,5 cm, tehát a kis testű hazai gyíkfajok közé tartozik. Nyakörve, szemben a némileg hasonló testalkatú homoki gyíkéval, ép szélű, nem fogazott.
A fali gyík nősténye 5-6 héttel a párzás után júliusban rakja le 3–8 kicsiny tojását, amelyből a fiatal állatok augusztus második felében bújnak elő. Táplálékukat elsősorban apró rovarok, pókok, százlábúak alkotják, amelyekre villámgyors lerohanással vadásznak a száraz repedések között. Gyorsan nőnek, a többi nyakörvös gyíkhoz hasonlóan második telelésük után – tehát kétéves korukban – már alig lehet elkülöníteni őket az idősebb állatoktól, és szaporodásra is érettekké válnak. A telelés októbertől áprilisig tart, fagymentes, védett helyen, kövek alatt, föld alatti lyukakban.

Haragos sikló tojásai

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi