Páncélos úszóbajnok

Full text search

Páncélos úszóbajnok
Hajdanában például nemcsak a Balatonban, hanem az attól délre eső, a Kis-Balatonhoz csatlakozó Nagy-berekben is mindennapos látvány volt a csatornában úszó fatörzsön, vízinövényen sütkérező mocsári teknős. A legutolsó évtizedek mezőgazdasági szennyezése, a műtrágyák és növényvédő szerek leve, valamint a hatalmas méreteket öltött és a Balaton üdülőtavat magát tönkretevő turizmus szennyvize leapasztotta a számukat. Pedig a mocsári teknős értékes, különleges tagja állatvilágunknak, s kár lenne eltűnéséért.

Mocsári teknős
A mintegy 15-20 cm-es páncélhosszúságúra megnövő mocsári teknős alapszíne többnyire fekete vagy egészen sötétbarna, néha zöldes, amelyen többé-kevésbé sugarasan elrendeződő élénk citromsárga vagy szennyessárga vonalkák, pettyek, kisebb foltok helyezkedhetnek el. A lábakon és a fejen hasonló mintázatot figyelhetünk meg, a haspáncél azonban inkább egyszínű barnássárga, sötétbarna vagy fekete. A teknősökre általánosan jellemző, hogy szájukban nincsenek fogak, a zsákmányt éles, csőrszerű szarukávájukkal ragadják meg és tépik falatokra. A mocsári teknős elsősorban békákkal, halakkal és vízicsigákkal, vízirovarokkal táplálkozik, de tulajdonképpen mindent megeszik, ami a vízbe kerül, beleértve az elpusztult állatok tetemeit és néha a vízinövényeket is. Gyakran aktív szürkületkor vagy éjszaka, nappal többnyire félálomban sütkérezik, vagy a vízben pihen. Rendkívül ügyesen úszik a víz alatt, sokáig kibírja levegővétel nélkül, a téli álom idején például annyira lelassul az oxigéncseréje, hogy képes a víz fenekén, a hideg iszapban áttelelni. A hímek farka karcsú, hosszabb, haspáncéljuk homorú, a mellső láb öt ujján hosszú, hajlott karmok vannak. A nőstények zömökebbek, farkuk rövidebb, haspáncéljuk inkább domború, karmaik rövidebbek. Májusban párzanak, és a tojásokat a nőstény a nyár elején rakja le laza, homokos talajba, a vízparttól többnyire nem messze, hogy a nap melegétől augusztus végén kikelő 4–11 utód könnyen eltaláljon az éltető elembe. A fiatal állatnak komoly versenytársa akadhat életük első évei során a Magyarországon is divatba jött észak-amerikai vörösfülű ékszerteknős képében, amelyből az állatkereskedésekben vásárolt, megunt példányok százait engedték szabadon az elmúlt évek során. Egyes helyekről, a déli területekről, már szinte „meghonosodott” állományokról érkeznek jelentések, s aligha gondolhatjuk, hogy e „tájidegen” tagja állatvilágunknak jó hatással lenne a még meglévő, csendes, természetes vizeinkhez hozzátartozó hazai teknőseinkre.
Korábban erdei hüllőfaunánk ismertetésekor már szó volt az elevenszülő gyíkról, s arról is, hogy ez a nyakörvös gyíkfaj hazánkban egyedülálló módon a vizes élőhelyekhez is alkalmazkodott. Egyik híres élőhelyén, a Bátorligeti-láp természetvédelmi területen gyakran látható a tanösvényt hordozó fahíd pallóin napozás közben. A közeledő ember lépteire „gondolkodás nélkül” veti magát a körülvevő nádasba, ahol legtöbbször a vízen és a vízinövényeken szaladva menekül. Zsákmányszerzés közben is megfigyelhetjük hasonló viselkedését. Egy másik előfordulási helyén, az ócsai turjános közelében is szívesen bujkál a csatornaparti nádtorzsák között. Hansági élőhelyein is többnyire a vizenyős, nedves réteket kedveli. A vizes területekhez való alkalmazkodását az is elősegíti, hogy nevéhez méltóan elevenszülő, azaz utódai a nőstény testében olyan fejlettségi szintre jutnak, hogy a világra jőve azonnal önálló életre képesek.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi