Csicsörke, tengelic

Full text search

Csicsörke, tengelic
Hasonló módon nászrepül a csicsörke is. A legkisebb európai pintyféle, közvetlen fajtársa a kanárinak, rövid, vaskos kis csőre van. A hím feje és begye, melle túlnyomóan sárga. A csicsörke apró gyommagvakkal táplálkozik, szeptemberben, októberben gyakran a feketeüröm-állományokban keresgél kis csapatokban. A felröppenő madarakat jellegzetes hívogatójukon kívül a farkcsíkjukon lévő sárga folt árulja el. Októberben elvonulnak, de időnként áttelelők is akadnak.
A csicsörke apró fészkét még a kirepülést követően is felismerhetjük, mert az öreg madarak nem viszik el a fiókák ürülékét, és azok a fészek peremére pötyögtetnek. Mire felnőnek, és elhagyják otthonukat, fehér-fekete koszorú képződik a fészek szélén, ami a korábbi tulajdonost nyomban elárulja.
A szép tarka tengelicről érdemes tudni, hogy a frissen kirepült fiatalok fején még egyetlen piros tollacska sincsen. Különösen akkor látni jól ezt, amikor a szürke fejű fiatalok még szüleikkel együtt vannak. A hátukon és oldalaikon sűrűn csíkolt, szürke fejű madarakat jellegzetes hangjuk mellett elsősorban a szárnyukon különösen röptükben feltűnő széles sárga csíkról ismerhetjük fel. A kirepülés után a család egy ideig még együtt marad, sőt nemegyszer többen is összeverődnek. A hazai állomány egy része a gyűrűzések tanúsága szerint télire a dél-európai tengerpartra vonul, ugyanakkor északabbról is rendszeresen érkeznek tengelicek Magyarországra. Késő ősszel és télen kisebb-nagyobb csapatokban kóborolnak, néha más pintyfélékkel, kenderikékkel, zöldikékkel, csízekkel stb. társulnak. Különösen a bogáncs- és aszatfélék magvait kedvelik, az ilyen helyeken néha 80–100 tarka madár is összegyűlhet. Alkalmilag látogatják a téli etetőt is, de tanyák körül, faluszéli gazosok közelében, kertekben is találkozhatunk velük. A tél második felében, különösen napsütéses, enyhébb időben, a magas fán üldögélő tengelicek kórusban énekelnek.
Vannak olyan madarak, amelyek a téli időszakban több-kevesebb rendszerességgel felkeresik a lakott területeket. Beszéltünk már a vetési varjúról, amely ősztől kora tavaszig csapatosan látható a városi parkokban, a vasútállomásokon és minden olyan helyen, ahol táplálékot remélnek. Budapest felett esténként szabályos húzást lehet megfigyelni. A fekete madarak csapatai már késő délután megindulnak, és csapat csapat után húz az éjszakázóhelyek felé. Néha körözni kezdenek a Gellért-hegy vagy a Duna felett, örvénylenek a magasban egy darabig, aztán valamelyikük kiválik a tömegből, elindul, és a többiek, egyik a másik után, követik. A Dunába ömlő városi kloákák körül tanyázó dankasirályok, vihar- és ezüstsirályok sem véletlenül keringenek órákon át türelmesen a befolyás előtt, hanem mert pontosan tudják, hogy a víz néha finom csemegéket, kenyérdarabokat, húscafatokat is sodor a folyóba. Ilyenkor rikácsolva sereglik össze a sok könnyed röptű madár, és kíméletlen erőszakossággal igyekeznek a falatot a maguk számára biztosítani.
Ugyanilyen türelemmel várakoznak a Duna-hidak körül is. Vitetik magukat a vízzel, télen a jégtáblákkal, aztán ha túlságosan messze kerültek, szárnyra kapnak, és újra elfoglalják leshelyüket. Várnak arra a pillanatra, amikor valaki megáll a hídon, és etetni kezd. Alig röpül a víz fölé az első kenyérdarabka, máris a levegőben valamennyi madár. Lélegzetelállító ügyességgel kapják el a feléjük hajított csemegét, igyekeznek azon nyomban el is nyelni, mert ha ez nem sikerül, rikácsolással kísért vad hajsza veszi kezdetét, és tart mindaddig, amíg valamelyiküknek mégiscsak sikerül rendeltetési helyére továbbítania a nagyra sikerült kenyérdarabot.

Legtarkább pintyfélénk a tengelic vagy stiglic
S. E.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi