Nyílt területek tollas lakói

Full text search

Nyílt területek tollas lakói
Akár a nagy alföldi legelőkön, az agrárbiotópokban, a nagy monokultúrák vagy kis parcellák közelében járunk, a telepített feketefenyő erdőfoltokat, nyárasokat vagy akácosokat keressük fel, madarakkal mindenütt találkozunk.
A fajok száma és a példányszám évszakonként és területenként változó. Vannak fajok, amelyek ezen a nagy ökológiai egységen belül szinte valamennyi, ökológiailag tovább szűkíthető élőhelyen megtalálhatók, mások egy-egy ilyen részbiotópot részesítenek előnyben, vagy egy bizonyos tájegységen találhatók elsősorban (pl. a szalakóta a Kiskunságban).
Az e részben tárgyalt élőhelyek közül a mezőgazdaságilag művelt területeken a közvetett vagy közvetlen emberi tevékenység hatásai különösen is érvényesülnek. Egy nyári tarló, ahol örvös galambok és vadgerlék szedegetik az elhullott gabonaszemeket, és ahová éjszakánként a tőkés récék járnak táplálkozni, a szántást követően egy csapásra átalakul. A kiforduló rögökkel lárvák, giliszták, pockok kerülnek a felszínre, és kínálnak bőséges táplálékot a traktort követő dankasirályoknak, vetési varjaknak, seregélyeknek vagy gólyáknak.
Mesterséges erdők a telepített, aljnövényzet nélküli nyárasok, a katonás sorokban ültetett fák között legfeljebb a sárgarigó, kivételesen egy-egy pár kis őrgébics telepszik meg. Ugyanekkor madártani szempontból rendkívül jelentősek az öreg nyárakból álló kis facsoportok, ahol a kikorhadt vagy harkályok vájta üregekben szalakóták, seregélyek, csókák stb. költenek. A magas ágak között dolmányos varjú, később az elhagyott vagy tőle erőszakkal elvett fészekben vörös vércse költ. A Hortobágy környéki erdőfoltokban kialakult vetésivarjú-telepek fészkeiben a fiókák kirepülése után rendszeresen kék vércsék telepednek meg.
Az apró rágcsálók jelenléte is madarakat vonz a közelbe. A legelőkön vagy kopár domboldalakon lévő ürgetelepekre szinte ráépülnek a parlagisas- és kerecsensólyom-párok, és rendszeresen odajárnak táplálékért. Ahol mezeipocok-gradáció alakul ki, nyomban megjelennek az egerészölyvek, vörös vércsék, ősszel és télen a kékes rétihéják és a gatyásölyvek, hogy kihasználják a kedvező lehetőséget. Azok a napraforgótáblák, amelyeket nem szántottak be, késő ősszel és télen sok pintyfélét vonzanak, rendszeresen oda látogatnak a fácánok, a magokat fogyasztó madarakat követik a ragadozók, a kis sólyom, a karvaly és a héja is.
Az elkövetkezőkben az úgynevezett nyílt területek néhány jellegzetes tollas lakójával ismerkedünk. Viselkedésük, szokásaik megfelelnek a választott élőhelynek, közben az alkalmazkodások egész sorát is megfigyelhetjük.

Fácánokkal a nyílt és bokros területeken egyaránt találkozhatunk

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi