Mecsek

Full text search

Mecsek
A Mecsek-hegység térségében, Szigetvárhoz közel már a felső-eocénban kialakult egy kisebb szárazföldi üledékgyűjtő, majd a felső-oligocénban – elszigetelten – a Mecsektől nyugatra kis területen, néhány száz méter vastagságban ismét szárazföldi üledékek képződtek.
Az alsó-miocénban nagy vastagságú, néhol több mint 700 méternyi durvatörmelékes rétegsor rakódott le egy északkelet-délnyugati irányú szárazföldi medencében, amely egyik irányban Igalig, a másik irányban Kiskunhalasig követhető. Ezek a Szászvári formációhoz sorolt képződmények folyóvízi kavicsot, konglomerátumot és tarkaagyagot tartalmaznak. A felsőszakasz-jellegű folyóvízi rétegek az alsó tagozatban ököl, sőt gyermekfej nagyságú kvarcit-, kristályospala-, kvarcporfír-, alkálibazalt-, gránit- és mészkőkavicsokat tartalmaznak. A felső tagozat inkább ártéri-állóvíz jellegű, melyben tarkaagyag, kavics, halpikkelyes márga váltakozik, néha szenes rétegekkel. Az idősebb rétegekben csak édesvízi és szárazföldi molluszkákat találunk (Brotia [Melania] Planorbis, Unio, Helix), a magasabb tagozat tetején viszont már a Congeria nemzetség is megjelenik, csökkentsósvízi környezetre, azaz tenger közelségére utalva. A képződmény felső-eggenburgi–ottnangi korát a betelepült riolittufaréteg határozza meg, amelyet az észak-magyarországi alsó-riolittufával párhuzamosítanak. A folyóvízi-mocsári-tavi rétegekre egy újabb üldékciklusban kavicsos homok, halpikkelyes agyagmárga (Komlói formáció), congeriás márga és mészkő rakódott. Ezek a törmelékek már jobban osztályozottak, amit a lagúna hullámverésének tulajdoníthatunk. Az összlet felső szakaszában tufit- és barnakőszénzsinórok fordulnak elő.

Konglomerátum a Szászvári formációban (ottnangi emelet, Mecsek-hegység)

Brotiás és congeriás réteg a Szászvári formációban (alsó-miocén, Mecsek-hegység)
A mecseki miocén vulkanizmus legkorábbi terméke a komlói amfibolandezit. A congeriás rétegek felszínére települ, radiometrikus kora 19,5 millió év. Ennek megfelelően tehát, noha a Szászvári formációból a tengeri fosszíliák végig hiányoznak, annak képződését az ottnangi és kárpáti korszakokra, a komlói halpikkelyes agyagmárgáét pedig a kárpátira tehetjük. A mecseki zóna első normálsósvízi tengerelöntése a bádeni elején, tehát a középső-miocénban következett be.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi