A tavak és folyók szint- és mederváltozásai

Full text search

A tavak és folyók szint- és mederváltozásai
Külön kérdéskör a tavak szintváltozásainak kutatása, ami Magyarország esetében elsősorban a Balaton szintjének és kiterjedésének vizsgálatát jelenti. Legnagyobb tavunk vízszintváltozásainak menetét a jelzett időszakban főként a pollenanalízis eredményei (Miháltzné Faragó Mária, Nagyné Bodor Elvira), továbbá szedimentológiai, geokémiai, valamint diatóma-, osztrakóda- és molluszkavizsgálatok összegzése (Cserni Tibor) alapján határozhatjuk meg. Figyelemre méltó, hogy a tó nyugati és keleti medencéjében eltérő eredményekre vezettek a kutatások. Nagyon valószínű, hogy a Balaton-medence egésze nem egyidőben alakult ki. A ma vízzel borított részek közül a nyugati medence (Keszthely-Szigliget) az idősebbik, itt a tó már a késő-glaciálistól folyamatosan létezett, sőt az alleröd szakaszban – mintegy 11–12 000 éve – a mainál jelentősen magasabb lehetett a vízállása. A keleti medencében viszont csak holocén tavi üledékek mutathatók ki, s itt a legmagasabb vízállás a szubboreális második felére tehető. Alacsony volt viszont a vízszint az atlanti korszak elején és a szubatlantikumban is. Ez utóbbi esetben megjegyzendő, hogy a tó vízállását az utolsó kétezer évben már a társadalmi behatások is alakították. Másik két nagy tavunk (a Fertő- és a Velencei-tó) szintingadozásairól kevesebb adatunk van, ezek azonban szélsőségesebb vízállásokról tudósítanak. Példaképpen elég annyi, hogy 1886-ban mindkettő teljesen kiszáradt, és néhány évig medrükben helyenként földművelés is folyt (a Balaton kiszáradását ekkor csak az 1863-ban elkészült siófoki zsilip akadályozta meg). A legmagasabb vízállások valószínűleg a Balatonéhoz hasonló időrendet mutattak. A Fertő esetében – tekintettel a nagyon lapos medencére – a vízszint nem lehetett sokkal magasabb a történelmi idők maximumánál, a Velencei-tó viszont a mai vízszint felett 5–6 méterrel is tetőzhetett.
Folyóink alföldi szakaszai a jégkor alatt és után is jelentős irányváltozásokat mutattak (lásd a 7. fejezet ősvízrajzi részében). A vízfolyások helyváltoztatását fő vonalakban a medence különböző részeinek térben és időben egyenlőtlen süllyedése irányította, ugyanakkor a peremi térszínek hordalékkúpjain néha nagymértékben eltolódhattak a medrek, amit a távoli lapos síkságokon is jelentős változások követtek. Ezeket a változásokat az elhagyott folyóágak, holtmedrek (morotvák) kutatásával lehet kimutatni. Régi térképeink, a részletes terepkutatások és újabban a légi- és űrfelvételek kiértékelése alapján a visszahagyott medrek azonosítása hozzásegít a hidrográfiai változások felderítéséhez.

A Zagyva-Tarna vízrendszer későglaciális-holocén mederváltozásai
1 – Alleröd (Zagyva);
2 – preboreális (Zagyva és Tarna);
3 – boreális (Tisza);
4 – szubboreális (Zagyva–Tarna) lefolyásirányok
A medrek azonosítása nem könnyű feladat. Annak megállapítása, hogy a morotvát melyik folyó és melyik korban hagyta vissza, a pollenanalízisen és a C14-es kormeghatározáson kívül geomorfológiai módszerek alkalmazását is szükségessé teszi. A folyókanyarulatok méretei (húr-, ívhossz, burkológörbék távolsága stb.), mint e sorok szerzője kimutatta, több más kisebb jelentőségű tényező (pl. a meder esése, anyaga, a hordalék mennyisége, minősége) mellett főként a vízhozamtól függenek. Az összefüggés statisztikai módszerekkel való kiderítése lehetővé tette a mai folyók vízhozamainak és meanderméreteinek korrelációját. Az Alföldön nyomozható különböző korú ősfolyók elhagyott medreinek méreteiből, illetve a nekik megfelelő folyók mai vízhozam-adataiból – a meanderméret-vízhozam összefüggések egyenleteinek alkalmazásával – becsülhetők voltak az illető folyó hozamai a mederkialakulás idejére. Ez azt jelenti, hogy a holocén egyes szakaszaiban alföldi folyóink vízhozama, vízjárása, más szóval az Alföld paleohidrológiája számszerű adatokkal is jellemezhető.

A magyarországi folyók vízhozamának viszonylagos változásai a későglaciális és a holocén során
A vízhozamok változásai magukkal hozzák a folyók mechanizmusának (szakaszjellegének) megváltozását is. A folyók teraszokat kialakító – bevágó, feltöltő vagy völgyszélesítő–mechanizmusának, illetve ezek időbeli váltakozásának leírását a geomorfológia kutatáseredményei segítették elő. Az eseménykrónika nagyrészt már ismert, a változások idejének megállapításában azonban újabban kétségek merültek fel, jóllehet a korszerűbb (pl. radiometrikus) módszerekkel végzett kormeghatározások még hiányosak.
Hasonlóképpen kifejezetten geomorfológiai kutatásokat kívánt a deflációs homokmozgás időszakainak meghatározása, ami Borsy Zoltán nevéhez fűződik. Az új eredmények azonban nem voltak beilleszthetők az ötven-hatvanas években felállított sémába, s olyan gondolatokhoz vezettek, amelyek mintegy kikényszerítik az egész holocén felszínalakulására vonatkozó szintézis újragondolását.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi