Greizenes, szkarnos és metaszomatikus ásványképződés

Full text search

Greizenes, szkarnos és metaszomatikus ásványképződés
Mélységi magmás kőzetekhez kötötten a plutóni szinten (3–6 km mélységben) a pegmatitokat létrehozó 400 °C feletti oldatok lehűlésük során kondenzálódnak; rendkívül agresszív klór-fluortartalmú gázokat, fémkomplexeket tartalmazó fluidum alakul ki, ami a mellékkőzetet – leggyakrabban a benyomult magmás test (intrúzió) felső részét – erősen átalakítja. Ezen folyadék-gáz-szilárdfázisú reakciók során topáz-, fluorit-, lítiumcsillám- (zinnwaldit-, lepidolit-) tartalmú kvarcos, zúzott kőzet, szász bányászelnevezéssel greizen keletkezik. A greizen gyakran befogadó kőzete az Sn-W-Mo-ércesedésnek.
A kőzet összetételétől függően, a magasabb alkálitartalmú gránitintrúziók felső részén a magas hőmérsékletű oldatok helyi alkáliadúsulást hozhatnak létre. Ennek során a kőzet zömmel albittá alakul át, ez az ún. albitit. Gyakran a pegmatitokból fejlődik ki. E kőzet a Nb, Ta, Zr, Li, Be elemek gyűjtője, jellegzetes ásványai: albit, mikroklin, berill, kolumbit, tantalit, kassziterit, piroklór.
Plutóni, illetve szubvulkáni szinten egyaránt van rá mód, hogy a reakcióképes mellékkőzet (karbonátos üledékek) és a magmás test – a közöttük lévő eltérő kémiai aktivitás miatt – reakcióba lépjen. E folyamat neve kontakt metaszomatózis. Mivel a leggyakoribb reakcióképes kőzet a mészkő és a dolomit, a keletkezett új fázisok rendszerint Ca-szilikátok. A kőzet neve – skandináv bányászelnevezéssel szkarn – szívós nemezszerű, szálas kőzetre utal. Jellegzetes ásványai: diopszid, grosszulár, andradit, aktinolit, klorit, epidot. Az ásványképződés a „száraz” szkarn képződésével indul – ezen ásványok nem tartalmaznak hidroxidot –, majd a „nedves” szkarn hidroxidtartalmú ásványai válnak ki. A szkarnkőzetet gyakran nagyhőmérsékletű oldatok járják át, aminek során W, Mo, Bi, Au, Cu és Fe elemek dúsulhatnak. E folyamat jellegzetes ásványai a magnetit, pirrhotin, kalkopirit, arzenopirit, molibdenit, scheelit, bizmutin és arany.

Arany – Verespatak (Roşia Montană, Románia), Herman Ottó Múzeum (HOM) gyűjteménye
Akkor is mód nyílik új ásványfázisok képződésére, ha közvetlenül az oldatok érintkeznek a reakcióképes – gyakran karbonátból álló (mészkő, dolomit) – mellékkőzettel. Ezt metaszomatózisnak nevezzük. A metaszomatózist létrehozó oldatok eredete gyakran ismeretlen. Az oldatok mozgása lezáródhat, lefojtódhat kis porozitású kőzet (pl. agyagpala) révén, ekkor elszigetelt érctestek, érctömzsök alakulhatnak ki. A Fe- és Mg-ásványok – sziderit, ankerit, magnezit – tömeges felhalmozódásokat alkothatnak, gyakran szulfidos alkotókkal kiegészülve.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi