Bauxit (Mindszenty Andrea)

Full text search

Bauxit
(Mindszenty Andrea)
Fontos ásványkincs és egyben klímajelző üledék, amely felbecsülhetetlen értékű információkat rejt a földtörténeti múlt kutatásához. A kárpát-pannon térség legnagyobb bauxittelepei a Dunántúli-középhegység területén találhatók; a telepek többsége a mezozoikumban és a harmadidőszak elején, az egykori Tethys sekély tengerparti zónáját szegélyező mészkőszigeteken képződött.
Akkoriban e területen trópusi monszunéghajlat uralkodott, aminek nagy szerepe volt abban, hogy a karsztos mészkőfelszín töbreiben összehordódó kőzetmálladék alumíniumdús anyaggá, bauxittá alakuljon. Külszíni bauxitbányáinkban a bauxit alól kibukkanó „fosszilis”, mezozoikumi karsztformák az egykori mállási folyamatok eredményét őrzik.
A bauxit felfedezésének története a múlt század elejére nyúlik vissza. Egy dél-franciaországi, provence-i falucska, Les Baux közeléből P. Berthier 1821-ben írta le a karsztos mészkő töbreit kitöltő különös, vörösagyagszerű képződményt. Berthier azt hitte, új ásványt talált, de nem nevezte el, s rendszertanilag sem sorolta be, a kémiai elemzések azonban kimutatták, hogy a képződmény 52%-ban Al2O3-ból állt. A bauxit nevet 16 évvel később az ugyancsak francia H. Dufrenoy adta az alumíniumdús képződménynek, amelyről addigra az is kiderült, hogy nem ásvány, hanem ásványkeverék, tehát kőzet.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi