A Duna, a Tisza és mellékfolyóik (Somogyi Sándor)

Full text search

A Duna, a Tisza és mellékfolyóik
(Somogyi Sándor)
A Kárpát-medence vízföldrajzi adottságait a földrajzi helyzet és a közelebbi-távolabbi környezet hatásai határozzák meg. Ezek között a térség medencehelyzete a döntő, ami egyebek mellett jellegzetes centripetális vízhálózat kialakulását eredményezte.
A medencehelyzet fontos következménye, hogy nagy különbségek jönnek létre a csapadékosabb peremvidékek és a szárazabb belső területek vízháztartásában. A medenceperemi hegységek lefolyása okozza az árvizeket, ugyanakkor a szárazabb években Magyarország vízhiánnyal küszködhet.
Magyarország éves vízháztartása – a 80-as évek adatai alapján – a következő egyenlettel írható le: Cs (csapadék: 58 km3) + H (hozzáfolyás, azaz a külföldről érkező vízmennyiség: 114 km3) = P (párolgás: 52 km3) + L (lefolyás, azaz az ország területét elhagyó vízmennyiség: 120 km3). Ugyanez mm-ben kifejezve: Cs (620) = P (550) + L (70). Ezek a képletek elárulják, hogy folyóink túlnyomórészt a Kárpát-medence külsőbb részeiről, illetve a Duna révén még messzebbről érkező vizet szállítanak medrükben. Az átlagos értékektől a szélsőséges időjárású években azonban nagy az eltérés: a hozzánk érkező vízhozamok évi 85 és 168 km3 között váltakoznak, például a Duna 2000 m3/s-t meghaladó közepes vízhozama csaknem negyedére csökkenhet. Még nagyobbak a különbségek az egyes tájak lefolyási értékei között. A Délnyugat-Dunántúlon pl. az évi lefolyás 150–200 mm/év (avagy 5–6 l/s/km2), míg az Alföldön csupán 16 mm (0,5 l/s/km2), s ezek az értékek a Délnyugat-Dunántúlon 150 mm-es vízfelesleget, az Alföldön ezzel szemben 180 mm-es vízhiányt jelentenek a lehetséges (potenciális) párolgáshoz viszonyítva.

A Duna vízállás- (H) és vízhozam- (Q) adatai Mohácsnál 1950-től 1994-ig (a VITUKI Hidrológiai Intézete nyomán).
H – vízállás
Q – vízhozam

Az aszályossági index és az aszállyal sújtott területek nagysága Magyarországon 1980 és 1994 között (a VITUKI Hidrológiai Intézete alapján)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi