Ózon

Full text search

Ózon
A levegőkörnyezet állapotának igen fontos – és napjainkban egyre inkább a figyelem középpontjába kerülő – jellemzője az ózon mennyisége. A felszínközeli ózon, amely igen káros hatással lehet egészségünkre, elsősorban fotokémiai úton keletkezik. A mintaterületeken végzett mérések szerint az ózonterhelés – a fotokémiai folyamatokkal összhangban – különösen nyáron és a nappali órákban jelentős. Április és augusztus között a havi átlagok gyakran meghaladják a kritikus 80 µg/m3-es értéket. Európában folyamatosan növekszik az ózon-koncentráció az alsóbb légrétegekben; ma már több mint másfélszerese a múlt század közepén mért értékeknek. Így tehát napjainkban egyre aggasztóbb probléma a fotokémiai légszennyeződés.

A légoszlop ózontartalmának napi értékei Budapest fölött 1993-ban. A σ a szórást, a pontozott vonal a természetes változékonyságot jelenti
Amilyen károsak a nagy felszínközeli koncentrációk, annyira kívánatos a felsőbb légrétegek magas ózontartalma. Ez az a sztratoszferikus ózonréteg, az ún. „ózonpajzs”, amely kiszűri a káros ultraibolya (UV-B) sugárzást. Az itteni ózon elmúlt években, évtizedekben regisztrált csökkenése – különösen a 20–30 km-es rétegekben – sajnos ma már nemcsak a Déli-sark környékére, a közismert „ózonlyukra” jellemző. A kiváltó okok között fontos szerepe van a légszennyezőknek, például az ún. halogénezett szénhidrogéneknek, amelyek dezodorok és háztartási tisztítószerek hajtógázaiként, hűtőberendezések anyagaiként, tömítő és tűzoltó vegyszerek formájában jutnak a légkörbe.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat pestszentlőrinci obszervatóriumában több mint negyedszázada kezdődtek a teljes légoszlop ózontartalmára vonatkozó mérések. E hosszú sorozat jelentős ingadozással bár, de egyértelműen csökkenő trendet mutat; az elmúlt 25 év alatt majd 20 Dobson-egységnyit (jele: DU) estek az értékek. A DU-t úgy kapjuk, hogy az összes ózon mennyiségét egy fiktív rétegvastagsággal adjuk meg, amekkorát a légkörben lévő ózon a talaj fölé rendeződve elfoglalna. Ez nálunk kora tavasszal a legnagyobb, 3,7 mm, míg a jellegzetes évi menetnek megfelelően októberben a legkisebb, 2,8 mm, ami megfelel 370, illetve 280 DU-nak. A kilencvenes években jelentősen felgyorsult a csökkenés. Nem ritka, hogy a sokévi átlaghoz képes 15–20%-kal kevesebbet mérnek. Ezt jól példázzák az 1993-as megfigyelések. A kis ózon-koncentráció következménye a növekvő UV-B sugárzás, ami ritkán, de már nálunk is túllépheti az egészségre káros határértékeket.
A Kárpát-medence térségében az elmúlt években javult a háttérlevegő állapota, ami a kilencvenes évek gazdasági változásaival, az összehangolt hazai és nemzetközi erőfeszítésekkel, a környezeti értékeinket egyre inkább tisztelő szemléletmóddal magyarázható. E kedvező folyamatok fenntartása, illetve a sztratoszferikus ózonréteg eddiginél fokozottabb védelme közös ügyünk; valamennyi Kárpát-medencebeli ország feladata.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi