Magyarország életföldrajzi beosztása

Full text search

Magyarország életföldrajzi beosztása
Magyarország területének legnagyobb hányadát a holarktikus flórabirodalom közép-európai flóraterületének délkeleti részét képező pannóniai flóratartomány képezi. A határszéli területek bizonyos részei már a Kárpátok, a Keleti-Alpok és a Nyugat-Balkán flóratartományait képviselik.
A síkságok és a középhegységek biogeográfiai képe első pillantásra is eltér. Ugyanakkor ami a fajszámot illeti, érdekes – és megtévesztő – adat, hogy a középhegységek virágos növényeinek több mint négyötöde az alföldeken is fellelhető. Megtévesztő ez a mutató, hiszen míg a középhegységeket zárt tölgyesek, gyertyános tölgyesek, bükkösök, addig Alföldünket – eredetileg – nyíltvízi, mocsári, réti és itt-ott szikes társulásokkal megszakított, laza tölgyligetes mezőségek, ártéri ligeterdők jellemzik.

A folyókat kísérő ártéri ligeterdők mára töredékükre zsugorodtak
1. A pannóniai flóratartományon belül legnagyobb kiterjedésű az Alföld flóravidéke (Eupannonicum), amely magába foglalja a Kisalföldet is. Határainkon is túlterjed, elsősorban kelet és dél felé, de része a Kisalföld folytatásában a Morvamező és a Bécsi-medence is. Az Alföld jórészt ma már mezőgazdasági táj; az eredeti természetes növénytakaró csak kisebb-nagyobb foltokban maradt fenn.
A Kisalföld (Arrabonicum) flórajárását ártéri keményfa-ligeterdeivel, kiszáradó síklápjaival, a Fertő-tó környéki szikesekkel, nádasokkal és homokpusztai növényzetével jellemezhetjük. A Mohácsi-sziget és a Dráva-síkja a Déli-Alföld (Titelicum) flórajárás magyarországi része. Főleg hatalmas folyómenti ligeterdőkben gazdag terület. A Mezőföld és a Solti-síkság (Colocense) flórajárást löszhátak, homokpuszták, égerlápok, síklápok, kékperjés rétek és nagy kiterjedésű szódás szikesek alkotják. A Duna és Tisza közti homokhátság (Prematicum) flórajárás területén a leggazdagabb a homokpusztai növényzet hazánkban. Egyes részein (Fülöpháza környékén) még szabadon mozgó, nyílt homokbuckákkal is találkozhatunk. Az Alföld legnagyobb kiterjedésű flórajárása a Tiszántúl (Crisicum). Változatos tájakat foglal magába, ártéri erdők, lösz-sztyep maradványok váltakoznak kiterjedt mocsarakkal és hatalmas szikes pusztákkal (Hortobágy). Itt jegyzendő meg, hogy az Alföld pusztaságai, különösen a szikesek, javarészt másodlagosan, főként emberi behatásra jöttek létre. Sajátos tájképi jellegzetességeik, élőviláguk, és az ahhoz kapcsolódó emberi tevékenység okán különleges természeti értékei hazánknak. A Debrecentől északkeletre elterülő homokterület öleli fel a Nyírség (Nyírségense) flórajárását. Kiterjedt és változatos homokpusztai, lápi és erdei vegetáció jellemzi. Mészmentes homokján díszlő homoki tölgyesei és homokpusztái mellett említésre méltók terjedelmes lápjai (Bátorliget, Kállósemjén), amelyek a jégkor utáni hűvös klímaszakasz emlékét őrzik, számos reliktumnövénynek nyújtva menedéket. Az Északi-Alföld (Samicum) flórajárása a Bodrogközre és Bereg-Szatmári-síkra terjed ki (beleértve a határon túli területeket is). Tölgy-szil-kőris ligeterdeiben és gyertyános tölgyeseiben már megtaláljuk a bükköt, sőt a közeli Keleti-Kárpátok hegyvidéki növényfajainak néhány képviselőjét is (pl. pillás perjeszittyó [Lusula pilosa], kárpáti sáfrány [Crocus heuffelianus]). Különös érdekességként említendők a Csaroda környéki tőzegmohás lápok, ritka, értékes maradványfajaikkal (tőzegáfonya [Vaccinum oxycoccus], tőzegeper [Comarum palustre]).

Az egykori nagykiterjedésű erdős-sztyep vegetáció utolsó hírmondói közül való a nyurga növésű macskahere (Phlomis tuberosa)

A Kárpát-medence hajdanvolt óriási mocsárvilágának ma már csak töredékei maradtak fenn
2. Középhegységeink északkeleti szárnya, az Északi-középhegység flóravidéke (Matricum) sajátosan kettős arculatú. A Börzsöny, Mátra és a Bükk magasabb térszíneinek, északias lejtőinek növénytakarója már kárpáti jellegű (lásd alább), míg az alacsonyabb felszíneken, a délies lejtőkön melegkedvelő pannon vegetáció díszlik. A növényzet függőleges tagozódása itt a legteljesebb. Az alacsonyabb térszínek uralkodó növényzetét tatárjuharos és mezei juharos tölgyesek, cseres-tölgyes erdők adják. Felettük gyertyános tölgyesek, 600 m-től középhegységi (szubmontán), 8–900 m felett pedig magashegységi (montán) bükkösök következnek. A viszonylag nagy magasság és a Kárpátokhoz való közelség miatt nemcsak hogy kárpáti növénytársulások egyedül itt vannak az országban, hanem a többi növénytársulások is jelentős részben kárpáti vonásokkal gazdagodnak.

Dolomithegyeink változatos, mozgalmas felszínei számos veszélyeztetett életközösségnek nyújtanak utolsó menedéket

A bükkösök a kiegyenlített párás mezoklímájú termőhelyekre jellemzők
A flóravidék legészakibb, a Kárpátokkal szorosabb kapcsolatot jelző flórajárása a Tokaji-hegység (Tokajense). Északi része, a Nagy-Milic csoportja már a Kárpáti flóratartomány (Carpaticum) Kassai-flórajáráshoz (Cassovicum) tartozik. Nagy kiterjedésű tölgyesek váltakoznak bükkösökkel, a hegyi patakokat égerligetek kísérik. Csak itt, Hollóháza környékén található egyedül az országban a fekete lonc (Lonicera nigra). A hegység déli peremén (Tokaj és Szerencs vidékén) szárazságtűrő pusztai vegetációval találkozunk. Aggtelek környékének karsztvidéke a Cserehát dombsági területével a Tornai flórajárást (Tornense) alkotja. A mozgalmas karsztos felszíneken fajgazdag növénytakaró fejlődött ki. A flóravidék legnagyobb kiterjedésű, egyben legváltozatosabb flórajárása a Bükk hegység (Borsodense). Fennsíkjainak montán bükkösei számos kárpáti faj élőhelyei. A 800 m feletti irtásrétek (pl. Nagy-mező) fajgazdagságuknál fogva különleges természeti értéket képviselnek. Igen változatosak a mészkősziklák és a szilikátos sziklák társulásai, utóbbiakon Szarvaskőnél a magyar kőhúrral (Minuartia frutescens). A száraz, meleg déli lejtőkön karsztbokorerdők alakultak ki. A hűvös, északias völgyekben tőzegmohás, gyapjúsásos lápok is előfordulnak. A Mátra és a Börzsöny flórajárásainak (Agriense, illetve Neogradense) növényzetében szintén kimutathatók a kárpáti hatások; a mátrai Sas-kőn él a havasi szirtipáfrány (Woodsia alpina). A börzsönyi flórajárás részét képező Cserhát és Gödöllői-dombvidék növényzete már erőteljesen kontinentális jellegű. Az Északi-középhegység délnyugati peremének flórajárása a Visegrádi-hegység (Visegradiense), amelyet korábban a Dunántúli-középhegységhez soroltak. Ennek magyarázata a terület átmeneti jellegéből fakad. Itt találkoznak ugyanis északkelet felől egyes kárpáti és kontinentális fajok (pl. pirosló hunyor (Helleborus purpurascens)) a délnyugatról származó szubmediterrán (magyar gurgolya (Seseli leucospermum)) és nyugat-balkáni (pufók árvacsalán (Lamium orvala)) fajokkal.

A szélsőséges termőhelyi adottságú Duna–Tisza-közi homokpuszták dísze a Petőfi által is megénekelt kék szamárkenyér (Echinops ruthenicus)
3. A Magyar-középhegység délnyugati vonulata szintén önálló életföldrajzi egységet alkot: a Dunántúli-középhegység (Bakonyicum) flóravidékét. Területén erőteljes szubmediterrán klímahatások éreztetik hatásukat, amelyek a hőmérséklet és a csapadék eloszlásában jutnak kifejezésre. A nagykiterjedésű dolomitfelszínek nehezen beerdősülő szirtjei számos reliktumnövénynek nyújtottak menedéket, és kedveztek a bennszülött fajok létrejöttének is. A függőleges tagozódás jóval kisebb, mint az Északi-középhegységben; nagyobb kiterjedésű bükkösök például csak a Bakonyban fordulnak elő. A legelterjedtebb társulás mély, agyagos talajon a cseres tölgyes, mészkőterületeken a mészkedvelő tölgyes. A Dunántúli-középhegység 3 flórajárásra oszlik.
Északkeleti tagja a Budai-, a Pilis- és a Gerecse-hegységet magába foglaló tájegyüttes, a Pilisense flórajárás. E hegyvidéki terület cseres és gyertyános tölgyesei mellett az északias lejtőkön bükkösöket is találunk. Gyakoriak a bokorerdők, lejtősztyepekkel, sziklagyepekkel tarkítva. A flóravidék legnagyobb kiterjedésű flórajárása a Vértes és Bakony területe (Vespremiense). Csapadékosabb klímájának köszönhetően számottevő a gyertyános tölgyesek és a bükkösök térfoglalása. A Vértes dolomitszirtjei különösen gazdagok maradvány- és bennszülött fajokban, így pl. Csákvár mellett reliktum keleti gyertyán- (Carpinus orientalis) erdő él. A Vértes és a Bakony árnyas bükköseiben él a babérlevelű borszlán (Daphne laureola). A flóravidék legdélibb részét a Balaton-vidék flórajárása (Balatonicum) foglalja el. Sajátosan kétarcú terület: a Keszthelyi-hegység karbonátos üledékekből álló vonulatai mellett mind tájképileg, mind pedig életföldrajzilag különös értéket képviselnek a Balaton-felvidék vulkáni tanúhegyei. A flórajárás mediterrán fajai közé tartozik az őszi csillagvirág (Scilla autumnalis) vagy a genyőte (Asphodelus albus).
4. A Dél-Dunántúl flóravidéke (Praeillyricum) igen változatos, eltérő karakterű tájak együttese. E terület átmenetet képez a Pannóniai és a Nyugat-balkáni (Illír) flóratartomány között. A balkáni és szubmediterrán jelleget számos faj megléte tükrözi. Átmenet kelet-nyugati irányban is jelentkezik: keleten még gyakoriak a pusztai elemek, nyugatabbra már megjelennek az atlanti-mediterrán vagy dealpin fajok. A kedvező klimatikus hatásoknak köszönhetően – mindenekelőtt a csapadékos nyugati országrészben – a cseres és gyertyános tölgyesek mellett nagy kiterjedésű zonális bükkösöket is találunk.
A flóravidék legnyugatibb flórajárása a Zalai-dombvidék (Saladiense), ahol az uralkodó bükkösök mellett (zalai bükkönnyel [Vicia oroboides], tarka lednekkel [Lathyrus venetus]) jellemzőek az észak-déli irányú völgyek nagykiterjedésű síklápjai. A Dráva-mentétől a Zselicen és a Marcali-hátságon a fonyódi Nagy-berekig és a Kis-Balaton mocsárvilágáig terjedő homokos, löszös dombsági terület Belső-Somogy (Somogyicum) flórajárását alkotja. Változatos növénytakarójára egyaránt jellemzők a tölgyesek és bükkösök, valamint a homokpuszták, a mocsarak és lápok. A dél-somogyi Baláta-tóban Magyarországon egyedül itt él a rovaremésztő Aldrovanda vesiculosa. A Külső-Somogy (Kaposense) flórajárásban a balkáni (illír) jelleg gyengül és erősödik a pannon hatás, ami jól megfigyelhető a löszdombok és a homokfelszínek gyepvegetációjában. A flóravidék legdélibb flórajárása a Mecsek és a Villányi-hegység (Sopianicum). Ez utóbbi már az illír flóratartományhoz (Illyricum) sorolható. A mészkővonulat délies lejtői – főleg a Villányi-hegységben – különösen gazdagok szubmediterrán és balkáni elemekben (pl. dalmát csenkesz [Festuca dalmatica var. pannonica], olasz müge [Asperula taurina]). A Mecsek hegységtől északra fekvő dombsági terület fokozatosan elszegényedik a délies elemekben.

A hazánkban bennszülött magyar kőhúr (Minuartia frutescens) kizárólagosan az Északi-középhegység vulkáni alapkőzetű sziklagyepeiben fordul elő
5. Hazánk nyugati peremvidéke a Nyugat-Dunántúl, más néven a Magyar Alpokalja (Praenoricum) flóravidékét alkotja. A pannon flóraelemek helyét a dealpin és boreális elemek veszik át. Számos alpesi faj kíséretében állományalkotó a lucfenyő és az erdei fenyő. Szintén átmeneti jellegű terület, legnyugatibb részei (a Soproni- és Kőszegi-hegység, valamint a Vendvidék Szentgotthárdtól nyugatra) már a Keleti-Alpok (Noricum) flóratartományához tartoznak.
E „Magyar Alpok” néven összefoglalható flórajárásban az erdeifenyvesek mellett luc- és vörösfenyő is előfordul, a hazánkban csak itt élő havasi égerrel (Alnus viridis). Gyakoriak a tőzegmohalápok. A Kőszegi-hegység szikláin megjelennek az első bennszülött alpesi fajok. A flóravidék legjellemzőbb területe az Őrség, amely a Vasi-dombvidékkel együtt önálló flórajárást (Castriferreicum) alkot. Összefüggő erdei fenyvesei (körtikékkel, korpafüvekkel, ritka páfrányfajokkal), égerligetei, tőzegmohás lápjai, a Vasi-Hegyhát csarabos fenyérei sajátos hangulatot kölcsönöznek a vidéknek. A Göcseji flórajárás (Petovicum) a Dél-Dunántúl flóravidéke felé képez átmenetet. Alpokalji jellegű erdeifenyvesei mellett balkáni jellegű bükkösöket és gyertyános tölgyeseket is nagy kiterjedésben találunk. A flóraterület „individuális” flórajárása a Lajta-hegység, amelynek Sopron és Fertő-tó közötti mészkővonulata pannon jellegű, melegkedvelő (szárazságtűrő) élővilágnak ad otthont, néhány kelet-alpi fajjal fűszerezve.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi