A vízhálózat kezdeteinek kialakulása

Full text search

A vízhálózat kezdeteinek kialakulása
A vízrendszer alapvonalai a miocén közepétől indult szerkezeti mozgásokhoz kapcsolódtak. Akkor – mint a Pannon-tó ősföldrajzánál bemutattuk (lásd Az újabb neogén című részt) – a mai alpi-kárpáti-dinári maghegységek részben összefüggő láncokban, részben szigetszerű foltokban helyezkedtek el. A Duna vízrendszerének legelső tagjai a hegyvonulatokról meginduló vagy a korábbról átöröklött vízfolyások lettek.
A fejlődő vízfolyások – az emelkedés és a feltöltődés üteme szerint – a feltöltődő Pannon-tó mindenkori határához igazodva hosszabbították meg medervonalaikat. A vulkáni hegységek létrejötte, a lávafolyások, törmelékárak „elgátlásai” miatt egyes szakaszokon ugyan kitérőkre kényszerülhettek, de előbb-utóbb mégis hatott rájuk a süllyedő központi medencék – mint erózióbázisok – vonzása, amelyek lejtésükkel egyszersmind a vízfolyások lehetséges útvonalait is kijelölték.

Vázlatos rétegtani szelvények a Tiszántúlról Juhász Gyula szerint.
A – ÉÉNy–DDK-i irányban Egyek-Biharnagybajom között, a fácies-összefogazódási zónát hosszanti irányban átszelve; B – DNy–ÉK-i irányban Rákóczifalva–Ebes között. Az uralkodó kőzettípusok: 1 – aleurolit, agyagmárga és homokkő sűrű váltakozása; 2 – közép- és finomszemcsés homokkő, valamint aleurolit; 3 – aleurolit és agyagmárga; 4 – finomszemcsés homokkő és aleurolit; 5 – agyagmárga; 6 – mészmárga, márga
A már korábban is létező folyók ún. keresztvölgyek bevágásával tartották fenn hegységi szakaszaikat a vulkáni övezet képezte gáton át. Így például ma a Garam Zólyom alatt, a Zagyva Kisterenye alatt, a Laborc Homonna és Nagymihály között, az Ung a Vihorlát és a Szinyák között, a Latorca a Szinyák és a Borló között, a Felső-Tisza az Avas és a Kőhát északi oldalán, a Maros a Görgényi- és a Kelemen-havasok között, az Olt a Tusnádi-szorosban töri át a vulkáni hegységeket. Kivételt képez ez alól a Sajó és a Hernád, valamint a Berettyó és a Három-Körös-völgye, amelyek miocén beltengeri öblök utódainak tekinthetők.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi