Termelési, települési és veszélyes hulladék

Full text search

Termelési, települési és veszélyes hulladék
A begyűjtött hulladék nagy része lerakókba kerül. Az égetéses ártalmatlanítás alárendelt (pl. Budapesten egyetlen kommunális hulladékégető működik Újpalotán 2 millió m3/év kapacitással), noha a szilárd települési hulladékban az utóbbi években fokozatosan növekedett az éghető papír és műanyag aránya (Budapesten 30 térfogatszázalék, bár még mindig alatta van a nyugat-európai városi átlagnak [60%-nak]). A papír és műanyag megszaporodása ugyanakkor jelentősen növelte a hulladék térfogatát.
A szelektív hulladékgyűjtés hazánkban sajnos még nem terjedt el, már csak azért sem, mert a hulladékfeldolgozás ipari háttere nincs biztosítva. Időszakos akciókkal azonban komoly eredményeket lehet elérni, így például a budapesti általános- és középiskolákban 1993-ban egy egyéves szárazelem-gyűjtés során 20 tonnányi hulladékot gyűjtöttek be.

II. osztályú veszélyes hulladék tárolására szolgáló medence Aszódon. Alján fóliaszigetelés és gumiköpenyek, középen a fejlődő gáz kivezetésére szolgáló függőleges szellőzőcső, oldalt sínen mozgatható védőtetők láthatók
A folyékony települési hulladékok mennyiségének emelkedése arra vezethető vissza, hogy a vezetékes vízellátás kiépítésével nem tartott lépést a csatornahálózat fejlesztése, így az ún. közműolló szétnyílt. Míg 1970-ben a lakások 34%-a volt bekapcsolva a vízhálózatba és csak 9%-uk nem volt csatornázva, addig 1987-re a 68%-nyi bekapcsolt lakás mellett már 28%-ra nőtt a csatornázatlanok aránya. A főváros szennyvizeiből csak mintegy 15–17%-ot tisztítanak biológiai úton, így naponta mintegy 1 millió köbméter szennyvíz jut Budapest térségében a Dunába. Az országos helyzet sem jobb, hiszen 1987-ben 16,8 millió tonna folyékony települési hulladék keletkezett, aminek csak századát (0,15 millió tonnát) gyűjtik be szervezett formában.
1992-ben mintegy 4,2 millió tonna veszélyes hulladékot termeltünk (lásd a keretes szöveget). Bár az összmennyiség egyharmadát kitevő, lúgos hatású, a timföldgyártás melléktermékeként keletkező vörösiszap mennyisége 1990 óta jelentősen csökkent, Magyarország a maga évi közel 400 kg/fő veszélyeshulladék-termelésével „nagytermelőnek” számít – Ausztriában csak 26 kg, Németországban 75 kg/fő az arány. A veszélyes hulladékok gyűjtése és kezelése súlyos probléma. Az átmeneti tárolótelepeket nem számítva (lásd alább) csak egy végleges lerakó készült el (Aszód), és egy regionális égetőmű üzemel (Dorog). Az épülő, de a lakossági ellenállás miatt és más okokból is halogatott további két veszélyeshulladék-égető (Garé, Rudabánya), illetve az egyéb, üzemelő helyi égetőművek (jelenleg 35 van ilyen) összesen mintegy 140–150 ezer tonna kapacitásúak. Az égetés a szennyezők koncentrálása és részben légkörbe bocsátása miatt nem igazán jó megoldás, de a gazdaság jelenlegi mechanizmusai és szintje miatt az egyéb, jobb módozatok ma még kisebb szerepet játszanak.

Illegális szemétlerakás (vadlerakó) egy szántóföldön Budapest határában. A hulladék jellemzően vegyes összetételű, az építési törmeléktől a veszélyes hulladékokig (pl. festékek) minden megtalálható benne

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi