A Dunazug-hegyvidék

Full text search

A Dunazug-hegyvidék
Apró kistájcsoportok, kistájak együtteséből mozaikszerűen felépülő alacsony középhegységek alkotják: a Gerecse, a Budai-hegység és a Pilis. Domborzata fennsíkokból, fennsíkmaradványokból, sasbércsorokból, hegyközi medencékből és medencedombságokból, lépcsős hegylábfelszínekből, eróziós patakvölgyekből, alluviális térszínekből tevődik össze. A Dunántúli-középhegység legtagoltabb középtája; átlagos reliefenergiája 88 m/km2, átlagos völgysűrűsége 3,0 km/km2.
1. Gerecse. Helyi gyűrődésekkel, aszimmetrikus kibillenésekkel, észak-északnyugat–dél-délkeleti markáns törésekkel jellemzett, többé-kevésbé kihantolt és fedett mezozoikumi sasbércek sorozata. A középhegység más tagjaihoz képest a Gerecse törésvonalai eltérő irányúak, s így a sasbércsorok és a hegyközi medencék, valamint az eróziós völgyek is északias-délies csapásúak. A hegységet északon a Duna teraszos völgye határolja, nyugati fennsíkperemén az Által-ér völgyére ereszkedik, délen a zsámbéki Nyakas-tető szarmata vonulata, keleten a Dorogi-medence zárja le.
Legidősebb kőzetei a triász dolomit és Dachsteni mészkő, továbbá a változatos kifejlődésű jura és kréta mészkőformációk, kréta durvatörmelékes összletek. Ezekre a középső-eocén tenger agyagos, márgás, helyenként széntelepes üledékeket rétegzett. A szerkezeti árkokban az eocént követő szárazföldi periódus után oligocén homok, márga, kavics, a peremeken pannóniai deltakavics, agyag és homok, édesvízi mészkő rakódott le; a negyedidőszaki üledékeket édesvízi mészkő, lösz, lejtőüledékek, folyóvízi homok és kavics képviselik.
A hegység formakincsét tetőhelyzetű sasbércek, fennsíkok, alacsonyabb kihantolt és fedett sasbércek, hegyközi medencék, medencedombságok, eróziós patakvölgyek alkotják, amelyek tájföldrajzilag – főként geomorfológiai viszonyaik alapján – három kistájra különülnek.
A) Nyugati-Gerecse. A Bikol-patak észak-déli irányú árkos süllyedéke különíti el a Központi-Gerecsétől. Sasbércei, fennsíkperemi lejtői nyugaton az Által-ér teraszos völgyére szakadnak le. Szerkezetmorfológiailag összetöredezett, kibillenésekkel, helyi boltozódásokkal jellemzett, eltérő magasságú, jól tagolt sasbércek sorozatából áll. Legmagasabb fennsíkjai 500 m fölé magasodnak (Öreg-Kovács 555 m, Gorba-tető, Hosszúvontató). Az alacsonyabb sasbércek részben vagy teljesen fedett vonulatai harmadidőszaki köpenybe burkolózva alacsonyodnak a déli hegységelőtéri medencék felé, nyugaton és északon viszont meredek lejtőkkel szakadnak a peremi hegylábfelszínekre, az Által-ér és Duna teraszos völgyére. A sasbércek oldalain forrásbarlangok generációi képződtek.
A laza üledékekből épült peremi hegylábfelszíni területeket a Duna mindenkori erózióbázisához igazodó eróziós patakvölgyek szabdalták fel. Az aprólékosan feltagolt, kicsipkézett térszíneken az eróziós szurdokvölgyek, eróziós-deráziós völgyrendszerek, hátráló cirkuszvölgyek, deráziós tanúhegyek, fosszilis és recens csuszamlások, suvadások, intenzíven formálódó eróziós árkok jellemzőek. A teraszfelszíneket édesvízimészkő-takarók védték meg a lepusztulástól; az Által-ér édesvízi mészkövéből került elő a világhírű vértesszőlősi ősemberlelet (lásd a Negyedidőszakkutatás című részben).
B) Központi-Gerecse. A hegység legmagasabb kistája. Morfológiai arculatát kiemelt fennsíkok és fennsíkmaradványok (Nagy-Gerecse 643 m, Nagy-Eménkes, Kis-Gerecse, Pisznice), közbenső és alacsonyabb helyzetű sasbércek, sasbércsorok (Öreg-hegy, Hajdútemető), hegyközi medencék (Tardosi-, Héregtarjáni-, Pusztamaróti-), teraszos, eróziós völgyek (Malom-völgy, Bikol-patak stb.), hegylábfelszínek és hordalékkúpok, abráziós teraszok, lösz- és lejtőüledék-takarós medencedombságok határozzák meg.

Bányászat okozta domborzatdeformációk az ebszőnyi bánya közelében (Gerecse). Háttérben a Nagy-Gete (455 m)
A kiemelt fennsíkcsoporthoz (450–600 m) a harmadidőszaki üledéktakaróból szigetszerűen kiemelkedő, alacsonyabb sasbérc-generáció és fennsíkmaradványok kapcsolódnak. A tetőszintek többnyire kihantolt tönkfelszínek és sasbércek csoportjaiból állnak, amelyek meredek lejtőjű fennsíkperemekkel, karsztos lejtőkkel ereszkednek az alacsonyabb sasbércsorokhoz, medencedombságokhoz. Az alacsonyabb sasbérc-generáció (350–450 m) a részlegesen vagy teljesen fedett formatípusokat képviseli. A 300–350 m általános denudációs szintből kettős hegylábfelszín jött létre. Ezekhez miocén abráziós teraszok, édesvízimészkő-takarók, deltakavicsos hordalékkúp-maradványok kapcsolódnak, az északi peremen pedig a Duna magasabb teraszai csatlakoznak. A Duna bevágódásához igazodva a hegységperemeken a negyedidőszakban is édesvízimészkő-takarók képződtek, s mély szurdokvölgyek vágódtak hátra, kitakarítva a hegységközponti medencéket. A kipreparálódott sasbércek körül dombsági jellegű medencefelszínek képződtek. A labilis domborzatot – főként a hegységperemeken – fosszilis és recens csuszamlások szabdalják.
A jól karsztosodó mészkőből épült hegységrész bővelkedik a karsztos formákban. A fennsíkokon töbrök és karrmezők sorakoznak (Nagy-Gerecse, Somberek, Eménkes); a különböző szintekben található forrásbarlangok (Pisznice 490 m, 476 m, 458 m, Kajmáthegyi-barlang 360 m, Fábiánkői-barlang 260 m) az egykori erózióbázisok jelzői.

Hévizek hozta kovával keményített dolomittorony a budaörsi Odvas-hegy oldalában (Hevesi Attila felvétele)
C) Keleti-Gerecse. Középhegységi csapású, észak-déli törésekkel tagolt mezozoikumi sasbércsorozat. Harmadidőszaki üledéktakaróból kiemelkedő sasbércevonulatai legmagasabbra a Nagy-Getében (455 m) emelkednek. A sasbércsorok között árkos süllyedékek húzódnak; ezeket harmadidőszaki üledékek, eocén és oligocén széntelepes összletek bélelik.
Tetőhelyzetű sasbércei kihantolt sasbércek. Az alacsonyabb szintben lévők (pl. a Kis-Gete) felszínén vörös kvarckavicsok találhatók, amelyek a miocén letarolást, pedimentációt bizonyítják. Ebben az időben a sasbércek még alacsony hegylábi helyzetben voltak. Ezt követően kezdődött a sasbércek intenzív exhumálódása, a peremeken az újabb hegylábfelszínek kialakulása. A felső-pliocéntól az eróziós völgyek fokozatos beréselődésével, később a Duna bevágódásával megkezdődött a hegylábfelszínek feltagolódása, felvölgyelődése. Ezek a negyedidőszak során eróziós-deráziós medencedombságokká formálódtak, s ugyanekkor az eróziós völgyek teraszain, a sasbércperemeken édesvízimészkő-takarók rakódtak le (Únyi-patak). Itt is számos forrásbarlang (Hegyeskő 290 m, Bajót 354 m, 340 m, 300 m, Büdöslyuk 240 m) jelzi az egykori erózióbázis helyzetét.
A Gerecse sasbércsorozatát hegységelőtéri és hegyközi medencék tagolják. Ezek közül legterjedelmesebb a Nagyegyházai-, Mányi- és a Csordakúti-medence. Mélyükben – ismételten eltemetett maradványfelszíneken – felső-kréta–eocén bauxitszintek és eocén széntelepek találhatók; a mai felszín felépítésében pannon homok, agyag és negyedidőszaki lejtőüledékek vesznek részt.
A Gerecse déli előterében az egykori felső-pliocén hegylábfelszín feltagolódásával alakult ki az Etyeki-dombság. A hegységből lefutó patakok hosszanti hátakra osztották, majd eróziós-deráziós völgyek fejlődésével aprólékosan feltagolódott. Felszínét alacsony triász kőbörcök, deráziós tanúhegyek, intenzíven feliszapodó völgytalpak élénkítik.

Durvatömbös andezit-piroklasztitból kialakult kőgomba a pomázi Kőhegy oldalában (Hevesi Attila felvétele)
2. Budai-hegység. Töréses, sasbérces szerkezetű alacsony középhegység aszimmetrikus kibillenésekkel, peremi törésekkel, helyi gyűrődésekkel, felboltozódásokkal. A sasbércvonulatokat apró hegyközi medencék, északnyugat-délkeleti lefutású árkos süllyedékek tagolják.
Legidősebb kőzetei triász mészkő és dolomit; a harmadidőszaki kőzeteket eocén mészkő, márga, agyag, oligocén agyag és homokkő, középső-miocén kavics, szarmata mészkő, pannóniai agyag, homokösszletek, abráziós és deltakavics-képződmények, édesvízi mészkőtakarók képviselik; a negyedidőszaki üledékek közül a lösz, lejtőlösz, lejtőüledékek, folyóvízi homok és kavics, édesvízi mészkő a legfontosabb.
Formatípusai közül a legősibbek a kúpkarsztos, bauxittakarós kréta peneplénmaradványok, amelyek harmadidőszaki üledékek védelmében a hegyközi medencék (pl. Budakeszi-medence) alapzatában, illetve küszöbhelyzetű sasbérceken (Kis-Kopasz), retusálva kiemelt sasbérceken (Nagy-Hárshegy) őrződtek meg. A közbeeső és a kiemelt helyzetű sasbércek az óharmadidőszakban átalakultak, részlegesen vagy teljesen lefedődtek, majd többé-kevésbé kihantolódtak. A szarmata, majd a pannon tengerből szigetcsoportként kiemelkedő sasbércek oldalain abráziós teraszok képződtek (Budajenő, Perbál); a dolomit és mészkőfelszíneken, öblözetekben, ezek szomszédságában édesvízi mészkő rakódott le (Széchenyi-hegy). A szarmata erózióbázishoz kifutó völgyek, hegylábfelszínek a pannonban eltemetődtek, az egykori sziklapedimentek csak töredékekben maradtak vissza a völgykijáratok szomszédságában (Budajenő).
A pontusi regressziót követően felgyorsult a torrens völgyrendszerek hátravágódása, felréselték a fennsíkperemeket, s a peremi hegylábfelszín-képződéssel egyidőben törmelék- és hordalékkúpsorok épültek az előtereken (Budakeszi, Páty, Telki, Budajenő stb.). A hegylábfelszínek fejlődését a negyedidőszakban keleten a Duna, nyugaton a kis patakok eróziós tevékenysége irányította. A bevágódó Duna teraszaihoz igazodva – hévizes tevékenység kíséretében – édesvízimészkő-takarók képződtek, legszebben a Szabadsághegy-Ördögárok-Vár-hegy környezetében. Számottevő szerepet játszottak a domborzat formálásában a periglaciális lejtős folyamatok is, elősegítve a hegységközponti medencék kitakarítását.
A Budai-hegység két nagyobb sasbérccsoportra tagolódik:
A) Az Ördög-árok, a Budakeszi- és a Budaörsi-medence árkos süllyedékei között a Hárshegy–János-hegy–Széchenyi-hegy–Csiki-hegyek helyezkednek el. Az egykori kúpkarsztos peneplén maradványait a Nagy-Hárs-hegy homokkőtakarója és a Szabadság-hegy eocén összlete őrizték meg a lepusztulástól. A Szabadság-hegy egységes, édesvízi mészkő fedte platóját körös-körül kisebb sasbércek övezik (Martinovics-hegy, Gellért-hegy, Sas-hegy, Nap-hegy, Vár-hegy, Szekrényes stb.). Délen a Csíki-hegyeket hidrotermális telérmaradványok, kőbörcök, meredek sziklafalak, sűrű szárazvölgy-hálózat teszik változatossá; abráziós lépcsők és konglomerátumok jelzik a pontusi tenger munkáját (Törökugrató stb.).
B) Az Ördög-árok és a Pilisvörösvári-árok közé a Hármashatár-hegy–Csúcs-hegy-csoport ékelődik. A sasbérceket sűrű, karsztos, hévizes barlanghálózat szövi át (Mátyáshegyi-, Pálvölgyi-, Szemlőhegyi-barlang), a peremi, laza oligocén üledékeken lejtőcsuszamlások akadályozzák a beépítést. Nyugatabbra a Nagy-Kopasz (559 m) és a Nagy-Szénás térsége a Budai-hegység legmagasabb kihantolt tetőhelyzetű fennsíkjai, gyengén karsztosodott sasbércekkel (Nagy-Kopasz, Zsíros-hegy, Kutya-hegy, Sziklafal). A hegycsoport déli előterében küszöbhelyzetű félig kihantolt és fedett sasbércek sorakoznak (Tóth-György-hegy, Kis-Kopasz, Biai-hegy, Katalin-hegy stb.).
A Budai-hegység déli részét két hegyközi medence tagolja. A nagyobb a Budakeszi-medence, ahol a bauxittakarós, kúpkarsztos aljzat csak 100–200 m mélyre süllyedt; a vastagabb harmadidőszaki üledékkel bélelt Budaörsi-medencét a Kőér-patak széles völgytalpa osztja teraszszigetekre, -hátakra. A hegység nyugati előterében a terjedelmes Zsámbéki-medence a Gerecse felé képez szerkezeti és morfológiai válaszvonalat. Itt a triász „alaphegység” több lépcsőben 1000 méternél is mélyebbre zökkent; a bauxittakarós, kúpkarsztos, eocén szenes rétegekkel fedett sasbérceken többszáz méter vastag harmadidőszaki üledék települ. Az újharmadidőszaki hordalékkúpokat, hegylábfelszíneket a negyedidőszakban intenzív völgyképződés tagolta fel.
Délen a Tétényi-fennsík, amelyet a Budaörsi-medence választ el a Budai-hegységtől, szerkezetmorfológiailag dél felé kibillent, nyesett rétegfelszín, amely egykor a hegység hegylábfelszíne lehetett. Homok, kavics, agyag, majd ezeket lefedve szarmata mészkő építi fel. A fennsík a Budaörsi-medence kialakulásával izolálódott környezetétől; felszínén karsztos mikroformák képződtek, szuffóziós mélyedések, hátak tagolják; meredek peremein szárazvölgyek, deráziós völgyek futnak le.

Az Oszoly-tető Óra-sziklája (Pilis) (Hevesi Attila felvétele)
3. Pilis. A Dunántúli-középhegység legmagasabb része. Főként triász dolomitból és mészkőből épült, északnyugat-délkeleti süllyedékkel osztott sasbércsorozata számos helyen megőrizte a felső-kréta kúpkarsztos formakincset; ez eocén széntelepes üledéksorozatok, oligocén üledékek alatt mélyfúrásokból, illetve felszíni előfordulásokból is ismert (Pilisvörösvár, Piliscsaba).
Tetőrégiói 5–700 m fölé emelkednek. A Pilis (757 m) az egész Dunántúli-középhegység legmagasabb pontja; triász mészkőből álló kihantolt sasbérc, mely meredek peremi lejtőkkel szakad le szomszédságára. Oldalát szelektív lepusztulásból visszamaradt sziklatornyok, szirtek, kőfolyások színezik. Tőle északra a Két-bükkfa-nyereg jelzi a határt a vulkáni Visegrádi-hegység felé. Északnyugaton a Nagy-Szoplák–Fekete-hegy–Kétágúhegy sasbérccsoport fokozatosan alacsonyodik a Dorogi-medence felé. Karsztos, hévizes járatokkal sűrűn átszőtt sasbérceinek legszebb barlang-előfordulásai a klastrompusztai Legény- és Leánybarlang. Délen a Hosszú-hegy aszimmetrikus, karsztos, tönkös sasbércét hárshegyi homokkő védte meg a lepusztulástól. Izolált fennsíkmaradványát karsztos járatok, barlangok (Macska-barlang), szomszédságában a Dera-patak festői szurdok-völgye élénkítik. Délkeleten a Kis- és Nagykevély kihantolt tönkös sasbércek; a mellettük sorakozó kisebb sasbérceket eocén és oligocén üledékek fedik. Üröm-Budakalász-Pomáz térségében édesvízimészkő-takarók konzerválták a korábbi hegylábfelszínt. A számos barlang közül a Mackó-barlang és az Arany-lyuk emelendő ki.
A Pilisi-hegységet tagoló medencék közül a Pilisvörösvári-árok és a Dorog-Piliscsévi-medence a jelentősebbek. Közöttük alacsony sasbércsorozat (a Pilisi „híd”-hegycsoport) jelenti a válaszvonalat, amelynek trópusi kúpkarsztos formái csak a neogén utolsó szakaszában hantolódtak ki. A Pilisvörösvári-árok összetett, árkos süllyedékrendszer (Pilisszentiváni-, Vörösvári-, Solymári-medencék), helyenként felszínre bukkanó trópusi kúpkarsztos maradványfelszínekkel. Meredek sasbércperemi lejtők, eróziós-deráziós völgyekkel tagolt hegylábi lejtők, hegylábfelszínek, szélesebb-keskenyebb völgytalpak (Arany-patak) jellemzik. A Dorog-Piliscsévi-medence északra tölcsérszerűen kiszélesedő szerkezeti árok. Vastag eocén barnakőszéntelepeit már a múlt század óta bányásszák; a táj súlyos környezeti állapota (bányagödrök, kőfejtők, alábányászott területek, meddőhányók stb.) haladéktalan rehabilitációt sürget.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi