A vulkáni működés két szakasza

Full text search

A vulkáni működés két szakasza
A középső-miocén folyamán ebben a mocsári környezetben indult meg a hegység mai arculatát meghatározó vulkáni működés. A tűzhányó-tevékenység kronológiailag és kőzettanilag két szakaszra bontható.
Korai termékei egyrészt a felszín alatt kis mélységben megszilárduló telérkőzetek, szubvulkáni testek (lakkolitok) vagy lávadómok, dagadókúpok (extrúziók), másrészt ún. freatomagmás robbanásos kitörések nyomán képződött vulkáni törmelékek voltak. Ez utóbbiak a felnyomuló magmának a karszt- és rétegvizekkel való érintkezése következtében igen heves kitörések voltak, s a térszínt izzó vulkáni hamuból, horzsakövekből és törmelékből álló piroklaszt-árakkal, főleg ignimbritekkel borították el. (Egymásra települt ignimbritek és rokon képződmények szép kifejlődése tanulmányozható a hegység déli részén lévő Holdvilág-árokban.) Az első szakasz termékei andezites-dácitos összetételűek. Azonosítható központjaik Kesztölctől észak-északnyugatra a következők: a Strázsa-hegyi, Lencse-hegyi, Babos-hegyi, Árpád-vári, továbbá a pilisszentléleki és pilisszentkereszti 100–1000 m átmérőjű dagadókúpok, valamint a dunabogdányi Csódi-hegy és Róka-hegy lakkolitja. A korai szakasznak két önálló vulkáni kúpja is rekonstruálható. Az egyik a helembai Duna-meder és az Ipoly torkolata által „félbevágott”, 5–6 kilométer átmérőjű, ma részben Szlovákiához tartozó Ipolydamásdi-rétegvulkán, a másik pedig a nagy vastagságú ár-piroklasztitokkal kitöltött, vulkanotektonikus Szentendrei-süllyedék, amely a mintegy 6–8 km átmérőjű Szentendrei-rétegvulkán délkelet felé nyitott – a Szelim-patak, Öregvíz-patak és a Bükkös-patak által lecsapolt – beszakadásos kalderájával azonosítható.
A Visegrádi-hegység zömét létrehozó késői szakasz két fázisra különíthető. Ezeknek anyagát a már Cholnoky Jenő által 1937-ben felismert, Dobogókői centrumnak nevezett, dunazugi kettős szomma-vulkán szolgáltatta. A kőzettanilag a piroxén-amfibolandezitek közé besorolható kitöréstermékek vulkanológiai szempontból főleg blokk- és hamuár-üledékek, valamint lávabreccsák (ezekről bővebben lásd a Börzsöny bemutatását). A pados elválású lávakőzetek alárendeltek.
Az első, nagyméretű, jó 10 kilométer átmérőjű andezites rétegvulkán beszakadt peremének maradványa (szommája) nyugaton a Malom-völgy keleti oldalát képező, s a hegység legmagasabb pontjáig, a 700 méteres Dobogókőig futó gerincív. Ez az Öreg-vágás-hegyet követően megszakad; keleti folytatása Pilisszentlászlótól kezdve a Szent László-hegyben, a legmagasabbra emelkedő Urak-asztalában (593 méter), majd a Hajlékos-bércen át a Nagyvillám gerincvonulatában nyomozható. Legészakibb maradványai pedig valószínűleg a Nagymarostól északnyugatra húzódó, 482 méter magas Hegyes-tető gerincében ismerhetők fel. E vulkán fejlődését a Dömösi-kalderának nevezhető mélyedés kialakulása, beszakadása zárta le, a peremén kisebb méretű, 3–3,5 kilométer átmérőjű parazitakúpok képződésével (Pilisszentléleki-rétegvulkán és Nagyvillámi-rétegvulkán, utóbbi azonos Cholnoky Jenő 1937-ben felismert „Visegrádi centrum”-ával).

Kilátás a Dobogókőről a Dunakanyarra. A Duna túlpartján a Visegrádi-hegységtől valószínűleg csak a pleisztocénban, a folyó által levágott Szent Mihály-hegy csoportja emelkedik. Háttérben a Magas-Börzsöny lepusztult vulkáni kúpja (Karátson Dávid felvétele)
A második fázisban a Dömösi-kalderában alakult ki újabb, most már csak 4,5–6 km átmérőjű vulkáni építmény, a Keserűs-hegyi rétegvulkán (Cholnoky Jenő Keserűs-hegyi gerince); ennek maradványai a Prédikáló-szék (631 méter), Keserűs-hegy, majd a Lepence-völgyi lealacsonyodás után az 565 méteres Öreg-Pap-hegytől a Mátyás-hegyig ereszkedő vonulatban ismerhetők fel. Legészakibb része – a Duna túloldalán – az impozáns, 484 méter magas Szent Mihály-hegy, illetve a Rigó-hegy közös gerince lehet. Ennek a vulkánnak a fejlődését a felsorolt csúcsok jelezte, néhány kilométer átmérőjű, ún. Lepence-pataki kaldera beszakadása zárta le. A kettős szomma-vulkán beszakadásos kalderájának központjában – a kitörési centrum bizonyítékaként – erősen mállott kőzetek és hidrotermális ércesedés nyomai ismertek (Ágas-hegy, a Lepence-patak Jancsi forrása, Császár-völgy).
A rövid idejű vulkanizmus a radiometrikus kormeghatározások és a magnetosztratigráfiai vizsgálatok adatai alapján mintegy 15 millió évvel ezelőtt kezdődött és 14 millió éve fejeződött be. Ezt követően a középső-miocén tenger a legmélyebb helyzetű süllyedéken (Szob-Pilismaróti medence) keresztül rövid időre elöntötte az Ipolydamásdi-rétegvulkán kalderájának peremét, a Lepence-pataki kaldera területének északi szegélyét, valamint a Nagyvillámi rétegvulkán belsejét.

A Börzsöny–Visegrádi-hegység vázlatos földtani térképe (Korpás László és Csillagné Teplánszky Erika [1982] nyomán). Vesd össze a következő részben tárgyalt Börzsöny hegységgel!
1 – Felső molassz (a vulkáni kőzetek fedőüledékei); 2 – Fiatalabb, andezites rétegvulkáni összlet; 3 – Elkülönített lávapadok; 4 – Idősebb, andezites-dácitos rétegvulkáni összlet; 5 – Piroxénandezit szubvulkáni központ; 6 – Biotit-piroxén-amfibolandezit szubvulkáni központ; 7 – Biotit-amfibolandezit és dácit szubvulkáni központ; 8 – Alsó molassz (a vulkáni kőzetek feküüledékei); 9 – Mezozoikumi és eocén képződmények; 10 – Törésvonal; 11 – Egyedi rétegvulkánok és lejtőmaradványaik; 12 – Képződményhatár
A Visegrádi-hegység fő tömege 14 millió éve végérvényesen kiemelkedett mocsári és tengeri környezetéből, s a pleisztocénig eredendően üledékképződéstől mentes terület volt. Akkor a lösz lerakódása mintegy 1,5 millió évvel ezelőtt indult meg; legszebb feltárásai a Szob-Pilismaróti süllyedékben, Basaharcnál ismertek.
Külön szerkezetmorfológiai érdekesség a Duna szűk, áttöréses völgye. Noha a Visegrádi-hegység és a vele nagyjából egyidős Börzsöny között kialakult mélyedést a fentebb megismert 14 millió éves vulkántektonikai-morfológiai egységek, tehát az Ipolydamásdi-rétegvulkán kalderája, a Szob-Pilis-maróti süllyedék, a Dömösi- és Lepence-pataki beszakadásos kalderák, valamint a Nagyvillámi-rétegvulkán határozták meg, a Duna itteni megjelenése – mint az ősvízrajzi részben olvashattuk – csak későbbi, pliocén végi vagy legkorábbi pleisztocén lehet.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi