A magyarországi felmérések korabeli műszerei

Full text search

A magyarországi felmérések korabeli műszerei
A felmérési eszközök (illetve műszerek) szögek és hosszak meghatározására szolgálnak. Hazánkban az 1700-as évekig ezek az eszközök igen kezdetlegesek voltak: a térképezés és az eszköz-előállítás nagyobb mértékű megindulásáról csak a török uralom megszűnése után beszélhetünk.
A 18. század első felében tevékenykedő Mikovinyi Sámuel – hazai és külföldi tapasztalatai alapján – az akkor legkorszerűbb műszereket használta munkáihoz, így pl. nagy pontossággal mért szögeket a francia fokméréseknél is használt kvadránssal. Ez egy 1 méter sugarú, negyedkör beosztással ellátott eszköz volt vízszintes és függőleges síkban fekvő ún. magassági szögek mérésére. Részletméréseit mérőasztalon, grafikus iránymetszésekkel vagy mért irányok és hosszak megszerkesztésével végezte.
Szintén a 18. században használták a földrajzi szélességek mérésére szerkesztett, 3 méter sugarú körrel rendelkező szektort. Ennek mozgatható szárán egy távcső foglalt helyet, a másik szárát pedig vízszintesre lehetett beállítani.
A 19. század elején, amikor Magyarországon kezdett meghonosodni az irányzásra alkalmas távcsővel felszerelt szögmérő műszer, a teodolit, mód nyílott a pontosabb alappont-meghatározásokra. Az e célra igen gyakran alkalmazott típusok közé tartozott a Reichenbach-féle teodolit, amely 34 cm-es átmérőjű osztott körrel és nóniusz-segédbeosztással rendelkezett. Az 1820-as évek után a Starke-Kammerer gyártmányú teodolitok terjedtek el, amelyek szabatos libelláikkal és mikroszkópos leolvasóberendezésükkel tovább növelték a mérés pontosságát.
A teodolittal az alappontok meghatározására kialakított háromszögek belső szögeit mérték. A térképhálózatban azonban szükség volt az oldalhossz ismeretére is. Ennek céljából alapvonalmérő berendezést alkalmaztak. Az egyik, több évtizeden át bevált típusát 1810-ben vezették be. A több kiegészítő eszközből álló berendezés alapvetően négy, vasból készült, 2 toise (3,90 m) hosszú, derékszög-keresztmetszetű, sík végfelületű mérőrúdból állt, amelyek között a távolságot tolókás mércével olvasták le. A mindennapos földmérés részletmérési eszközei 100-150 évvel ezelőtt a következők voltak: szögkitűzők, mérőasztal, mérőláncok, ölrudak, mérőzsinór (egyeneskitűzésre), tájolók, zászlós jelrudak, függő, dioptriás iránytű (kompasz), pontleszúró tű, vízszintessé tételre biliárdgolyó, no meg jó szemmérték és egyenletes lépések. A legfontosabb hosszmérő eszköz a mérőlánc volt, ez 15 cm-es vasláncszemekből állt és fogantyúval volt ellátva.
A katonai és a kataszteri felmérések alapvető eszköze a mérőasztal volt. A 18. században a Marinoni-félét használták, amely 68 x 71 cm méretű asztalka volt és a beállításhoz csavarokkal finoman forgatni lehetett; háromlábú állványához félgömb-szerkezettel csatlakozott. A 18–19. század fordulóján jelent meg az ún. középszerkezet, amely lehetővé tette gyorsabb és pontosabb felállítását.
A mérőasztal tartozéka volt a dioptra (irányzó vonalzó), később (a 19. század közepén) a távcsöves távmérő vonalzó is, amelyekkel a zászlóval megjelölt pontok irányzása révén grafikusan vízszintes szöget lehetett mérni és felrakni, továbbá távolságot is lehetett mérni. Korszerűbb változatai a tachiméteres vonalzók, amelyeknek rendeltetése magasságiszög-, illetve magasságkülönbség-mérés volt.
Térképezéshez kevésbé, inkább az országos magassági hálózat méréséhez igen sokfajta szintezőműszert készítettek, amelyekkel nagy pontossággal lehetett magasságkülönbségeket mérni. Magassági pontokat – az előírás szerinti helyeken – 1847-től a Vidie-féle aneroid barométerrel mértek. Főleg a második katonai felmérés során használták az egyszerű kivitelű lejtmérőket.
A negyedik katonai felmérés műszerei már korszerűeknek mondhatók; itt a mérőasztal és az irányvonalzó mellett az ún. '96 mintájú egyszerű távmérőt (tachimétert) is rendszeresítették, felváltva a szemmértékes, lépésméréses, illetve mérőláncos hosszmérést.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi