A Mecsek és a Villányi-hegység jura fosszíliái

Full text search

A Mecsek és a Villányi-hegység jura fosszíliái
A Mecsek jura kőzetei és fosszíliái az egykori tenger fokozatos térhódítását tükrözik. A rétegsoroszlop legidősebb tagja a Pécs és Komló környékén bányászott feketekőszén-telepeket tartalmazó, tengeri delta-környezetben lerakódott sorozat. A szénrétegek közti meddőkőzetek főként kagylókból álló, kevéssé változatos, ám általában nagyon nagy egyedszámú ősmaradvány-együtteseket tartalmaznak, melyekben a félsósvízi Eomiodon, és az édesvízi Unio-félék, a mai festőkagyló ősei uralkodnak. A kőszéntelepeket tengeri eredetű, gazdag ősmaradvány-társaságot rejtő homokkő- és márga-rétegek fedik. Leggyakoribb bennük a mécskagylónak is nevezett, különös formájú Gryphaea, melynek tömeges előfordulásáról a kőzet a gryphaeás homokkő és márga nevet kapta. Ugyancsak közönségesek egy másik kagyló, a Cardinia maradványai, valamint a Spiriferina nemzetségbe tartozó pörgekarúak házai.
A sekélytengeri eredetű gryphaeás rétegeket a foltos márgának nevezett kőzet nagy vastagságú, monoton rétegsora fedi, amely az alsó- és középső-jura jelentős részét kitölti. A sötét színű, ősmaradványokban meglehetősen szegény márga-rétegekből leginkább a hegységképző erők hatására deformálódott ammoniteszek gyűjthetők. Sokkal gazdagabb a foltos márgára települő, a középső-jura magasabb szintjét (bath emelet) képviselő vörös márga fosszília-együttese. Az utóbbi évtized folyamán végzett gyűjtések során több tucat ammonitesz-, kagyló-, pörgekarú-, belemnitesz- és szivacs-faj sok száz példánya került elő. A nagyobb kalciumkarbonát-tartalmú bezáró kőzetnek köszönhetően a bath fosszíliák legtöbbje csak kevéssé, vagy egyáltalán nem deformálódott. A mecseki felső-jurát képviselő világos, olykor tűzköves mészkő-rétegekből csak viszonylag ritka ammonitesz-leleteket, és néhány Pygope-féle pörgekarú-példányt ismerünk.

Jura lábasfejűek a Mecsek és Villányi-hegységből. Fent: Hildaites; Stephanoceras; Homoeoplanulites. Lent: Holcophylloceras; Oxycerites; Reineckeia (ammoniteszek). Jobb oldalt: Hibolites (belemnitesz). A skála hossza 5 cm
A Villányi-hegység leghíresebb ősmaradvány-együttesét a villányi Templom-hegyen feltárt középső-jura ammoniteszes pad rejti. A néhány deciméter vastag rétegben tömegesen találhatók ammonitesz-maradványok, melyek közül a középső-jura végi (kallovi) Reineckeia-nemzetség, és az Oxycerites-félék a leggyakoribbak, de találhatók itt kagylók, pörgekarúak és belemniteszek is. Az ősmaradványok közül sokat egykori kékmoszatok által létrehozott burok, sztromatolit borít. A villányi ammonitesz-együttes, melyről századunk elején ifj. Lóczy Lajos közölt monografikus leírást, az egyik leggazdagabb Európában. Hasonló korú, ugyancsak gazdag ammoniteszes padot ismerünk a Bihar hegységből (Erdélyi-középhegység) is.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi