Negyedidőszaki gerinces-rétegtan

Full text search

Negyedidőszaki gerinces-rétegtan
A Kárpát-medence Európában sajátos földrajzi elhelyezkedése és zárt formája miatt különleges állatföldrajzi fejlődésen ment keresztül. A negyedidőszakot megelőzően már kialakult egy Európa nagy részére kiterjedő helyi állatvilág, aminek egy része a pleisztocén kezdetén kihalt, s maradék része helyben továbbfejlődve – leszármazási sorokon keresztül – akár napjainkig is fennmaradt. Ilyen a kisemlősök között a Mimomys pocokfajokból helyben kifejlődött Arvicola, vagyis a vízi pocok. A jelentős lehűlések hatására a hidegkedvelő fajok Európa középső területének keleti részéről meg-megújuló hullámokban délebbre vándoroltak, s többek között a Kárpát-medencébe is eljutottak. Közéjük tartozik például a lemming. Néhány faj az interglaciális szakaszokban vagy a pleisztocén kezdeti, alapvetően még enyhébb korszakban délről északra kiterjedve keresztezte a Kárpát-medencét; ilyen pl. a fehérfogú cickány, a Crocidura. A Kárpát-medence, s egyúttal Európa faunafejlődésére legnagyobb hatással azok a különböző emlősfajok voltak, amelyek a meg-megújuló ún. ökológiai folyosókon keresztül keletről, az Orosz-tábla felől érkeztek. Ezek vándorlási útvonala két irányból érte el a Kárpát-medencét. Az északi útvonal Lengyelország-Németország irányából, a Cseh-medencén át a Duna dévényi szorosán lépett be, míg a másik útvonal az Alduna völgyét követve délről érte el a Kárpát-medencét, s csak igen ritka esetben rajzolható meg tovább nyugat felé, a Bécsi-medencén keresztül. Olyan állatfajról érdekes módon nem tudunk, amely keletről, a Vereckei-szoroson át érkezett volna a Kárpát-medencébe.

A keletről nyugatra vándorló Lagurus (pocok-) fajok jól jelzik a negyedidőszaki környezetváltozásoknak megfelelő állatföldrajzi területeket

Az Európát keletről elárasztó Allophaiomys pliocenicus pocokfaj térhódítása (balra; folyamatos és szaggatott vonal), illetve az örvös lemming dél felé vándorlásának két hulláma a pleisztocén korai hidegfázisaiban (pontozás). A számok millió éveket jelölnek (balra)
Mindezek az állatföldrajzi események, amelyeket az európai őslénytani adatokból lehetett körvonalazni, új alapot teremtettek a rétegtan egyik legfontosabb alkalmazásához, a gerinceseken alapuló biosztratigráfiához. A korábbi szemlélet szerint a biosztratigráfia a nagy földrajzi területeken egyidőben megjelenő, azonos faunatartalmú álattársaságok statikus kimutatásán alapul, feltételezve, hogy kontinensnyi területen egyszerre történtek a jelentős faunisztikai változások. Az új adatokon nyugvó új biosztratigráfiai szemlélet a dinamikus állatföldrajzi változásokon alapul, vagyis azon a felismerésen, hogy Európában a különböző irányokban mozgó állatfajok különböző időben és más-más mértékben jelentek meg. Mindezekből ma már egyértelmű, hogy a Kárpát-medence a negyedidőszakban olyan állatföldrajzi „zsáknak” bizonyult, amelynek alapvetően csak két bemenete volt, az Al-Duna és a Dévényi-szoros; s ritkán fordult elő, hogy a hozzánk bevándorló állatfajok túljutottak volna a Kárpátok hegygerincekkel övezett medencéjén.

A vértesszőlősi régészeti lelőhely

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi