Radiometrikus kormeghatározás (Pécskay Zoltán)

Full text search

Radiometrikus kormeghatározás
(Pécskay Zoltán)
A földtudomány egyik legfontosabb feladata, hogy a Föld történetében lezajlott eseményeket időrendi sorrendbe állítsa. Az események tényleges, „abszolút” korának meghatározása a radiometrikus módszer elterjedésével vált lehetővé. Magyarország és tágabb szomszédságának területére – a paleozoikumtól kezdve a legújabb időkig – ma már nagyszámú koradat áll rendelkezésünkre.
A geológiának – úgy is mint történeti tudománynak – az egyik legfontosabb feladata, hogy a Föld fejlődéstörténetét nyomonkövesse. Földünk történetének legfontosabb okmányai a szerves eredetű ősmaradványok, valamint a felszínen, illetve a felszín alatt található kőzetek. Az elmúlt kétszáz év során külön tudományággá vált a biosztratigráfia, amelynek kutatási területe az ősmaradványokat tartalmazó üledékes kőzetek, valamint a velük egyértelmű rétegtani helyzetben lévő magmás kőzetek relatív korának meghatározása (lásd az előző oldalakon). Ezen „relatív” koradatok birtokában a földtani eseményeket már időrendben lehet elrendezni, ám tényleges, „abszolút” korbehatárolás nélkül.
A 20. század elején, néhány évvel a természetes radioaktivitás felfedezése után Ernest Rutherford hívta fel rá a figyelmet, hogy a kőzetekben előforduló radioaktív elemek bomlásának kísérleti vizsgálata lehetővé teszi a kőzetek keletkezése óta eltelt időnek, a kőzetek „abszolút” korának a meghatározását. Az első radiometrikus kormeghatározást B. B. Boltwood végezte 1907-ben. A természetes radioaktív elemek részletes tanulmányozása következtében egymás után születtek meg a különböző radiometrikus kormeghatározási módszerek, új utat nyitva a geológiai kutatásban. A napjainkban ismert és széleskörűen alkalmazott kronológiai módszerek egy része az elemek radioaktív bomlási sorain alapul (ólom-módszer, hélium-módszer), másik része pedig az adott radioaktív elem egyszeri bomlásán, amelynek során egy radioaktív izotópból közvetlenül egy másik stabil izotóp keletkezik (kálium-argon [K/Ar-], rubídium-stroncium- [Rb/Sr-], rénium-ozmium [Re/Os-], szamárium-neodímium [Sm/Nd-] módszerek).

Argonkivonó berendezés
A radiometrikus kormeghatározási módszerek különböző korú és eltérő kémiai összetételű kőzetek korának meghatározására alkalmasak. Az ólom-módszerrel idősebb, uránt tartalmazó kőzetek és ásványok, a Rb/Sr-módszerrel idősebb, rubídiumot tartalmazó kőzetek, illetve ásványok kora határozható meg. A K/Ar-módszer viszont nemcsak idős, hanem fiatal, kedvező feltételek esetén már néhány százezer éves kőzetek datálására is alkalmas, továbbá olyan bázisos összetételű kőzetek is vizsgálhatók vele, amelyek esetében sem az ólom-, sem a Rb/Sr-módszer nem jön számításba.
A K/Ar-módszer a kálium 40-es tömegszámú (40K) izotópjának radioaktív bomlásán alapul, amelynek során a 40K-ból – 1,25 milliárd év felezési idővel – 11,71%-ban ugyanolyan tömegszámú argon, 40Ar képződik. Ezt radiogén argonnak (40Ar*) nevezzük. A 40Ar az atmoszféra leggyakoribb (99,6%-ban jelenlevő) argonizotópja.
A magas hőmérsékletű kőzetben, illetve még magmában az argon nem tud megkötődni. Mivel koncentrációja az atmoszférában lényegesen nagyobb, mint a vele érintkező magas hőmérsékletű kőzetben, a folyamatos lehűlés során a kőzet rendkívül kis argontartalmának izotóp-összetétele azonossá válik az atmoszférikus argonéval, amelynek izotóparánya pontosan ismert (40Ar/36Ar = 295,5). A kőzet megszilárdulása után a radioaktív bomlás során keletkező 40Ar* kötve marad, így a kőzet argontartalmának izotóp-összetétele változni fog. A keletkezett 40Ar* mennyisége a kőzet káliumtartalmától és a lehűlés óta eltelt időtől függ. A 40Ar* mennyiségét az Ar-koncentráció és az Ar-izotópösszetétel mérésével határozhatjuk meg, legpontosabban tömegspektrométerrel, stabilizotóp-hígításos analízissel. Az izotóphígításos argon-meghatározás elvét az ábra szemlélteti. A kőzetek káliumtartalma egyszerűbben lángfotométer vagy atomabszorpciós berendezés segítségével határozható meg. A K és a 40Ar* meghatározása után – a bomlási állandó ismeretében – a K/Ar-kor számítás útján megadható.

Argonizotóp-arány mérésére alkalmas tömegspektrométer
Milyen szempontokat kell szem előtt tartanunk az alkalmas minta kiválasztásához? Metamorf és mélységi magmás kőzetek radiometrikus kora legmegbízhatóbban a kőzetekből elválasztott csillámokon és amfibolon határozható meg. Az ugyanezen kőzetekből nyert földpátok vizsgálatával enyhe utóhatásokra és bizonyos esetekben a kiemelkedés sebességére lehet következtetni. Az ép láva- és szubvulkáni kőzetek esetében a mérés teljes kőzeten is elvégezhető, de ha lehetőség van rá, itt is pontosabb eredményt ad a kőzetből elválasztott biotit, amfibol vagy földpát tiszta ásványi frakciója. A több frakción kapott eredmény lehetővé teszi az analitikai korok megbízhatóságának mérlegelését is, mivel kicsi a valószínűsége, hogy valamely földtani hatás az eltérő argonmegtartó képességgel rendelkező ásványokat egyforma mértékben fiatalítsa. A piroklasztitok gyakran tartalmaznak idegen, idősebb földtani képződményből származó ásványokat, ezért értékelhető koradat esetükben csak szeparált ásványokból nyerhető.
A kapott ún. analitikai kor abban az esetben egyezik a kőzet vagy ásvány tényleges korával, ha az képződésekor csak atmoszférikus eredetű argont tartalmazott, és azóta K- és Ar-tartalmára nézve egyaránt zárt rendszert alkotott (ideális eset). A kísérleti tapasztalatok szerint azonban a K/Ar-kor gyakran eltér a földtani kortól. A mérési eredmények értelmezésekor a legfontosabb feladat éppen ezeknek a hibalehetőségeknek a részletes elemzése. Melyek azok a tényezők, amelyek az analitikai és a földtani korok között eltérést idézhetnek elő? A K/Ar-kor fiatalodását eredményezi a kálium utólagos beépülése és a 40Ar* eltávozása. Idősebbé válik a K/Ar-kor, ha több kálium távozik el, mint argon, vagy ha utólag 40Ar* épül be. Természetesen idősebb kor adódik abban az esetben is, ha a vizsgált kőzet tökéletesen ki nem gázosodott xenolitokat tartalmaz. Ezek a jelenségek együttesen is érvényesülhetnek, ami nagymértékben megnehezíti a mért adatok értelmezését.
Bizonyos esetekben nem lehet eldönteni, hogy a K/Ar analitikai kor egyezik-e a földtani korral, valamely utólagos földtani esemény korát rögzíti-e, vagy – a legbonyolultabb esetben – földtani jelentéssel nem bíró „keverékkorról” van szó. Ilyen esetekben nagy segítséget jelenthet a 40Ar/39Ar-módszer alkalmazása, amelynek elve azon alapul, hogy ha a kőzetmintát gyors neutronokkal besugározzuk, a 39K(n,p)39Ar magreakcióban a kőzetmintában a kálium mennyiségével és a neutrondózissal arányos mennyiségű 39Ar keletkezik, amelynek felezési ideje 269 év. A 39Ar mennyisége tömegspektrométerrel szintén jól mérhető, s az analitikai kor egyetlen Ar-tömegspektrum alapján kiszámítható. E módszer rendkívüli előnyét akkor tapasztalhatjuk, ha a vizsgált minta hőmérsékletét fokozatosan emelve, argontartalmát több lépésben szabadítjuk fel. A kristályrácsban gyengén kötött Ar alacsony hőmérsékleten, míg az erősen kötött Ar magasabb hőmérsékleten szabadítható fel. Minden egyes hőmérsékleti „lépcsőhöz” egy-egy analitikai kor rendelhető. Ha ezek a koradatok megegyeznek egymással, az utóhatás lehetősége nagy valószínűséggel kizárható: a kor megbízható földtani kornak tekinthető. Ellenkező esetben a korspektrumból az utóhatás korára lehet következtetni. Ilyen példát szemléltet a grafikon (jobbra).
A Magyar Tudományos Akadémia debreceni Atommagkutató Intézetében (ATOMKI) Közép-Európa egyik legfejlettebb K/Ar-laboratóriuma működik. Mi indokolta a K/Ar-módszer hazai bevezetését, majd széleskörű alkalmazását? Ha az üledékekkel fedett területeket is figyelembe vesszük, Magyarország mintegy kétharmadán találhatók olyan fiatal vulkáni képződmények, amelyeknek radiometrikus kormeghatározása csakis a K/Ar-módszer alkalmazásával lehetséges. Ennek jelentőségét Földváriné Vogl Mária, Kiss János és Stegena Lajos ismerte fel az '50–60-as években, és külföldön elvégzett mérések után a 60-as évek végén javaslat született egy K/Ar-laboratórium kifejlesztésére. A laboratóriumnak – Szalay Sándor akadémikus támogatása nyomán – az ATOMKI adott otthont, ahol az első kormeghatározást Balogh Kadosa végezte 1973-ban. A mérőberendezések és a vizsgálati módszer folyamatos fejlesztése eredményeként az elmúlt két évtizedben több mint 3000 kőzetminta elemzésére került sor. Mivel a szomszédos országokban nem állt rendelkezésre nagy érzékenységű berendezésekkel felszerelt geokronológiai laboratórium, a vizsgálatok egy része a külföldi kutatók által felvetett kronológiai problémák megoldására irányult.

Az izotóphígításos argon-meghatározás elve
Tekintsük át vázlatosan ezt a földtörténet egészét átívelő adatsort! Az egyik legizgalmasabb kérdés a hazai legidősebb kőzetek kora. Az eddigi vizsgálatok során a variszkuszi hegységképződésnél idősebb megbízható korok nem adódtak. Feltételezhető, hogy ennél idősebb K/Ar-korú kőzet Magyarország területén nem is található. Paleozoikumi gránitok ismertek a Mecsekből, a Velencei-hegységből és a Nagyalföld medencealjzatának néhány pontjáról. Hasonló korú metamorf kőzetek fordulnak elő a Mecsekben, a Görcsönyi-hátság területén, Észak-Magyarországon és az alföldi medencealjzat déli és délkeleti részén is. E földtani képződmények részletes tanulmányozásával beigazolódott, hogy az alpi orogén hatása az ország igen különböző területein érvényesült, aminek következtében az említett legidősebb kőzetek nagymértékben fiatalodtak.
A mezozoikumban a későbbi Bükkben, Velencei-hegységben és a Mecsekben jelentős magmás tevékenység zajlott. A K/Ar-kormeghatározások igazolták, hogy a Bódva-völgyben feltárt nátrongabbrók kora nem lehet fiatalabb alsó-triásznál, a szarvaskői gabbró viszont a középső-jurában keletkezett. A Mecsek és a Velencei-hegység magmás működése az alsó-, illetve a felső-krétába tehető.
A kainozoikumban a Pannon-medence kiterjedt vulkáni tevékenység színtere. A vulkánosság kezdete – mint a lemeztektonikai és földtörténeti fejezetekben láttuk, még délebbi szélességeken – az eocénra tehető. Ennek a vulkáni fázisnak a termékei – az Alcapa-lemeztömb területén – többségükben mélyfúrásból ismertek, és elterjedésük egy markáns vonal mentén, Zala megyétől a Velencei-hegységen keresztül egészen a Mátráig nyomon követhető. Az intenzív vulkáni kitöréseket több millió évig tartó „vulkáni csend” követte. Az újraéledő vulkánosság első tanúi azok a riolittufák, amelyek mintegy 20 millió évvel ezelőtt törtek a felszínre a Mecsek északi részén. Tulajdonképpen ezzel az eseménnyel – csupán kisebb megszakításokkal – veszi elejét a több mint 10 millió éven keresztül zajló, rendkívül összetett, változatos miocén vulkánosság.
Rétegtani vonatkozásban a legértékesebb adatokat a változó területi elterjedésű, az üledékes összletek között ismételten megjelenő piroklasztitok szolgáltatják. Mint a lemeztektonikai fejezetben olvashattuk, a jelenleg még nem pontosan ismert kitörési központokból származó, nagy energiával kirobbanó vulkáni törmelékek hatalmas területen terítették be az egykori felszínt. Az adott morfológiai viszonyoknak, a kitörési központtól való távolságnak és a későbbi tektonikai mozgásoknak megfelelően ma rendkívül változó (néhány centiméterestől több száz méterig terjedő) vastagságban fordulnak elő. A földtani adatok alapján a miocén piroklasztitok három elkülönült szintben („alsó-riolittufa”, „középső-riolittufa” és „felső-riolittufa”), de több fázisban felújuló szerkezeti rendszerben jelennek meg Magyarországon. E szintek átlagos K/Ar-kora – az azonos rétegtani helyzetben levő piroklasztitokból elválasztott biotit és földpát ásványi frakcióin mérve – jól meghatározható. Az egyre növekvő számú radiometrikus kormérések eredményei ugyanakkor a hagyományos hármas tagolással szemben azt sugallják, hogy a robbanásos kitörések között nem volt két hosszabb szünet, továbbá valószínűsíthető, hogy az említett – és tovább tagolandó – riolittufaszintek egymást követő „mikroritmusok” termékei. Meg kell jegyezni, hogy e képződmények részletes kronológiai vizsgálata – rétegtani jelentőségén túlmenően – a neogén hegységképző fázisok fejlődéstörténetének leírásához is hozzájárult.
Mikor voltak az utolsó vulkáni működések Magyarországon? A Balaton-felvidéken és a Bakonyban 3–4,5 millió éves bazaltok találhatók. Náluk fiatalabb a Mohácstól délre, Bár község mellett található bazaltos kőzet (kb. 2 millió éves). Salgótarján környékén a legfiatalabb bazaltok 1,5–2,5 millió évvel ezelőtt jutottak a felszínre, de a szomszédos, Szlovákiára eső területen, a Garam völgyében a bazaltvulkanizmus elhalása csupán néhány százezer évvel ezelőtt történt. Az egész kárpáti tűzhányólánc legfiatalabb tevékenysége a dél-hargitai Csomádban volt, amelynek kora olyan kicsi – valószínűleg csupán néhány tízezer év –, hogy a K/Ar-mérések mellett más kormeghatározási módszerekre is szükség van.

Az argon/argon korspektrum nem egyforma értékei utóhatásra engednek következtetni

A Tapolcai-medence bazalthegyeinek radiometrikus koradatai Borsy Zoltán, Balogh Kadosa, Kozák Miklós és Pécskay Zoltán (1987) alapján. M – tengerszint feletti magaság (m); A – K/Ar-kor; Aa – átlagos K/Ar-kor; I1 = 40Ar/36Ar–K/36Ar-kor; I2 = 40*Ar/K-kor
Az Atommagkutató Intézetben C14-laboratórium is működik. Ezt Hertelendi Ede és Csongor Éva fejlesztette ki; elsősorban régészeti minták korának meghatározására, továbbá a legfiatalabb – pleisztocén végi-holocén – üledékek és képződmények datálására alkalmas (lásd korábban a holocén kort bemutató részben). A szintén Debrecenben működő Rb/Sr-laboratórium munkatársai, Kovách Ádám és Sudárné Svingor Éva az idős – mecseki, gömör-szepesi-érchegységi – gránitok és metamorfitok kormeghatározásában értek el eredményeket.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi