III.

Full text search

III.
Az országbirói értekezlet 1861. január 24-dikén tartott II. ülésében Stockinger (Sulyok) Mór ügyvéd régi törvényeinket minden tekintetben vissza óhajtotta állítani.
Deák Ferencz: Nem szólnék a tárgyhoz, ha azt nem látnám több előadásból, különösen az utolsó feleletből, hogy tökéletesen eltérünk a kitűzött kérdéstől; legalább az előttem szólottnak felelete mutatja, hogy tegnapi véleményemet, valamint Tóth Lőrincz és Horvát Boldizsár urakéit is egészen félreértette. Ő szakavatottsággal ecsetelte rossz részeit az ausztriai törvénykönyvnek. Mi soha sem vitattuk, hogy az tökéletes; azt sem, hogy jó és czélszerű volna azt egyáltalán elfogadni; hanem az egyik rész azt vitatta, hogy vissza kell állítani a magyar törvényt teljesen, minden változtatás nélkül; a másik rész pedig azt, hogy visszaállítsunk a magyar törvényből mindent, mit lehet, de azt teljesen, tökéletesen s véglegesen visszaállítani nem lehet. A tanácskozás tehát a vitatás ezen első stadiumában csak a körül foroghat: visszaállítható-e változtatás nélkül a magyar törvény minden részében, a polgári anyagi és alaki s a büntető jog körében is a fönnálló jogviszonyok megzavarása nélkül, vagy nem? Ha visszaállítható, ahhoz természetesen mindenki szívesen járuland; mi azonban csak azon kényszerűséget látjuk, hogy a magyar törvények némely részét nem vagyunk képesek a jogviszonyok megzavarása nélkül visszaállítani.
Azon t. urak, kik a magyar törvényt minden változtatás nélkül kivánják visszaállítani, közjogi szempontból indulnak ki, s azt mondják: hogy octroyrozással országgyűlésen kívül törvényt alkotni nem lehet. Már most az a kérdés, a mit el kell dönteni: lehet-e változtatás és octroyrozás nélkül a régi törvényeket visszaállítani?
A dologba bővebben nem ereszkedve, csupán az ősiség kérdésére nézve azt jegyzem meg Stockinger úr előadása folytán, hogy az ősiséget tettleg is megszüntetvén az ősiségi pátens, azóta különféle jogviszonyok keletkeztek; így például az ősiségi pátens a zálog kiváltására bizonyos időt tüzött ki; akármennyi zálog van, mely azóta lejárván, többé visszaváltható nem lehet, mert időközben eladatott s tán már harmadik kézen van: ha pedig változtatás nélkül állítjuk vissza a 325magyar törvényt, a zálogokat a mostani tulajdonosoktól okvetetlenül vissza lehet perelni.
Mi a nemzet hangulatát és érzelmeit illeti, ez iránt határozott véleményt bajos mondani; e részben, úgy hiszem, ha az országgyűlés előtt e testület visszaállítja a régi ősiségi rendszert és a fi- és leány-ág örökösödésére vonatkozó szabályokat, miután időközben osztályok is történtek gyermekek s testvérek között, ezeket megszüntetni és a sexus és sexus közötti különbséget megtartani kellene. Ha itt behozatik a magyar törvény, oly zavarok fognak keletkezni, miken a nemzet bizonyosan nem örülne. De ennél fontosabb dolgok is vannak, melyek a magyar törvények általános, minden változtatás nélküli behozatalát nem tanácsolják.
Nem hallottam senkit, ki a telekkönyveket semmivé akarná tenni; a telekkönyvek föntartása pedig, habár csak ideiglenesen is, szintén oly octroyrozás, mint a többi. A telekkönyv oly jogokat ad, melyeket a régi törvények nem ismernek; a telekkönyvet tehát a régi törvények mellett lehetetlen változtatások nélkül megtartani; a mostani telekkönyvi rendszer zálogjogot ad a hitelezőnek és e között és a régi betáblázási eljárás között igen lényeges különbség van; ha tehát a telekkönyv megtartása szükséges, mulhatatlanul szükséges lesz egyszersmind a magánjogban is némely ide vonatkozó változtatásokat tenni. A magyar büntető jogot szintén nem tartom változtatás nélkül visszaállíthatónak. Maga az eljárás, mely a büntető perre nézve fönnállott, nem törvényben, hanem csupán gyakorlatban gyökerezett. A büntetések nemére és mértékére nézve is a világos, határozott törvényektől a gyakorlat elütött. Történetileg visszamenve, ezen eltérés leginkább az úgynevezett Praxis Criminalis szerint történt, és hivatkozom azokra, kik akkor birák voltak, hogy arra az itéletben is hivatkozás tétetett; pedig méltóztassanak megengedni, a Praxis Criminalis soha törvény által megerősítve nem volt, hanem octroyrozva volt; az nem is Magyarország, hanem Alsó-Ausztria számára készült 1656-ban. Ezen állapot visszahozná a nem nemes és nemes közötti büntetésnemek és a fölebbezésekre vonatkozó különbségeket; ezt nem tartom lehetségesnek. Ki változtassa meg? Ő felsége rendelet által? Ezt el akarjuk kerülni; de ha meg nem változtatjuk, a törvényszékek mikép fognak eljárni? Lármát ütöttek közelebb a sárosi zsidó esetével; állítsuk vissza a régi törvényt, s azon eljárás ellen egy szót sem mondhatunk.
Átmegyek az urbériségre. Itt történtek időközben változások, mi 326hasonlókép nem egyéb octroyrozásnál. Az egyik változtatás az erdő kihasításánál a mennyiség meghatározása. Mondhatjuk-e, hogy ennek elejtése nem okozna zavart? A másik hiánypótlása a magyar törvénynek az irtványföldek körüli intézkedés volt, melyeket a földesúr azelőtt visszavehetett. Miután az urbéri viszonyok megszüntek, miután a földesúr kárpótlást kapott, lehetséges volna-e az előbbi eljárást visszaállítani? Állítsuk vissza a törvényt, és a földesúrnak legyen joga elfoglalni az irtványföldet: vajjon a nép előtt kedves dolgot fogunk-e csinálni, vajjon ezzel nem szórnók-e el az elégületlenség magvát?
Az 1848-diki törvény világosan mondja, hogy miután az urbériség megszünt, mindazoknak, kik urbéri veszteséget szenvedtek, adósságaikra nézve időhalasztás adatik, és nekik az adósságot fölmondani nem lehet, míg a törvény máskép nem intézkedik. A törvény még eddig nem intézkedett, ellenben közbejött intézkedések szerint a földesurak a kárpótlási árt is fölvették; lehetne-e ismét a moratoriumot föléleszteni?
Sokat hozhatnék még elő annak megmutatására, hogy a magyar törvényt változtatás nélkül visszaállítani nem lehet; de nem akarván hosszas lenni, még csak az általános moratoriumról szólok.
A moratorium kétségtelenül octroyrozás volna, mert ha a törvény jogot ad arra, hogy pört kezdhessek, folytathassak, a hatalom pedig azt mondja, hogy azon pert meg nem indíthatom, a megkezdett keresetet nem folytathatom: kérdem, nem octroyrozás-e ez? Tehát azok, kik azért kivánják visszaállítani a magyar törvényt, hogy octroyrozás ne legyen, csak egyetlen egy eszközhöz folyamodhatnak, mely szintén egy neme az octroyrozásnak.
Én mindezeket csak azért hoztam föl, hogy tisztába hozassék a kérdés, és a fölött vitatkozzunk, hogy lehet-e változtatás nélkül minden részben a polgári és büntető törvény anyagi és alaki részét behozni úgy, mint az 1848-ban megállott, vagy sem? Erre már a multkor mondtam, hogy nem lehet. Ha a többség azt fogja találni, hogy lehet, az fog módot találni a dolog mikénti kivitelére is; ha pedig ellenkező lesz a többség, akkor ennek kell gondoskodnia, hogy mikép történjék a dolog. Az első eldöntendő kérdés ez volna tehát: Hiszi-e az értekezlet, hogy a magyar törvényt minden változtatás és moratorium nélkül vissza lehet állítani? Arra, mit Stockinger úr fölemlített, a törvény anyagi részére nézve, nincsen ellenvetésem, mert azt én is meg akarom szüntetni; büntető codex sincs, mert tegnap is kimondatott, hogy a mostani nem jó; akkor is megmondtam röviden, hogy a 327magyar gyakorlattal sem tartok, hanem egy harmadikat akarok, de az e fölötti vitatkozások akkorra valók, midőn az első kérdésen keresztülestünk. t. i. hogy lehet-e az 1848-diki magyar polgári és büntető törvényeket minden változtatás és octroyrozás nélkül teljesen és tökéletesen visszaállítani, vagy nem?

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi