II.

Full text search

II.
Nyáry Pál nem is képzelte volna, hogy valaki szemrehányásnak tekintse azon állítását, hogy, ha nyeremény Magyarországra nézve a javaslat szerint a külügyekre gyakorlandó befolyás, az ár is nagy, melybe az Magyarországnak kerül. A mint ő eltűri másnak az övétől eltérő véleményét, ugyanezt megköveteli a maga részére is. Deák Ferencz itt közbeszólott: «Csak vádat ne. Azt visszautasítom.» Nyáry folytatva beszédét, megjegyezte, 266hogy neki az ellen volt kifogása, hogy a miniszternek jogában legyen az iratok előterjesztését absolute megtagadni. Igen különösnek tartotta, ha valaki egyszerűen azt mondja, hogy Magyarországnak nem volt külügyminisztere, holott az 1848: III. t. cz. 13. §-ában ez van: «Azon dolgokban, melyek Magyarországot az örökös tartományokkal közösen érdeklik, ő felsége a melléje rendelt magyar minisztere által felelősség mellett intézkedik.» Kérdezte, nem azok közé számíttatik-e a külügy is, s nem számíttatik-e az idézett törvényben említett miniszter teendői közé a külügy is? Hogy nem fogyatékos-e a törvény és hogy rendelkezése szerint lehetett-e Magyarországnak kétségtelen jogát kellően gyakorolnia, az más kérdés. Ha azonban most intézkedés történik, hogy ezen jog gyakorlása jövőben valósággá legyen: ne oly javaslatot készítsünk, mely csak a miniszternek helyzetét teszi kényelmessé, de olyant, mely a nemzet jogait teljesen biztosítja. Angliában sincs meg a miniszternek azon joga, hogy valamely irat előterjesztését egészen megtagadja. Nem mondja, hogy ne fogadtassék el Deák módosítványa; csak azt mondja, hogy a miniszter az iratok előterjesztésétől absolute föl ne mentessék. Fölhozza Angliának a parlamentarismus történelmében nevezetes amaz epocháját, midőn egy reactionarius miniszter kénytelen volt torkát ketté metszeni, s kiemelte, hogy ha e miniszternek nem kellett volna az iratok előterjesztésével eljárását a nemzet képviselői előtt föltárni, e mentessége a történteknél még nagyobb következéseknek lett volna szülője.
Deák Ferencz: Higyje el a t. képviselő úr, hogy én is elolvastam azon III. czikket, sőt alkotásánál jelen is voltam; én is tudom, mit tartalmaz a törvény azon, a fejedelem személye melletti miniszterre nézve; én is tudom, hogy ő azon viszonyokban, melyek Magyarországot ő felsége többi tartományaival közösen érdeklik, Magyarországot képviseli; de azt is tudom, hogy ez a szorosan vett, úgy értett külügyekre soha sem vonatkozott, mert ha erre vonatkozott volna, akkor Magyarország országgyűlése azt tette volna föl, hogy két külön miniszterium vezeti a külügyet, az 1848-diki törvényhozás pedig sokkal praktikusabb tapintattal birt, mintsem lehetőnek tartotta volna, hogy egy külügyet két külön miniszterium vezessen. A valóságos külügyet akkor is azon miniszter vezette, ki azt ő felsége minden tartományainak nevében és érdekében vitte; az akkor ő felsége személyéhez nevezett magyar miniszter a valóságos külügyekbe legkevesebb befolyással sem birt, nem csak tényleg, hanem törvény szerint sem.
267Azt az epochát említette meg a t. képviselő úr, mikor egy angol miniszter elmetszette a torkát. Meglehet, tévedek, de én úgy tudom, nem azért lett öngyilkos, mert a háznál megbukott – hiszen akkor a többség még mellette volt – hanem azért, mert nagyon életunt, blazirt ember volt; legalább így irják le. Egyébiránt az a jelen kérdésre nézve tökéletesen mindegy, hogy az az angol miniszter miért lett öngyilkossá.
A mi azon észrevételt illeti, hogy a t. képviselő úr az általam javasolt módosítványba beleegyezik, hanem oly föltétellel, hogy ne mondassék ki: «semmi esetre sem tartozik az iratokat előterjeszteni», úgy én nagyon szerencsétlen voltam ezen módosítvány fölolvasásakor: mert annyi logikát tegyen föl rólam a t. képviselő, hogy midőn azt mondom: «szóval vagy irásban, és mikor az kár nélkül történhetik, a szükséges iratok előterjesztése mellett tartozik felelni», hogy ugyanakkor, midőn ezt mondom, nem azt mondom, hogy semmi esetre sem tartozik előterjeszteni: mert ez a legnagyobb baklövés volna tőlem, mit tenni bizonyosan nem akartam.
Azt hiszem, mindazon vádak, hogy a parlamentaris szokásoktól elüt, hogy Magyarországra nézve valami jog föladása volna ezen javallott módosítás, hogy általa a miniszter helyzete igen kényelmessé válnék, hogy az ország jogaival tudja Isten mi történnék: mindezek az általam javallott szerkezetre egyátalában nem illenek; mert máshol is, midőn a miniszterium szükségesnek látja megtagadni az iratok előterjesztését, a ház nem itélhet a fölött, hogy valósággal azon eset fordul-e elő, hogy az iratok előterjesztése megtagadható. Hiszen az elő nem terjesztett iratok tartalmának tudása nélkül miből itélhetne a ház azon kérdés fölött, hogy az iratok előterjesztendők-e vagy nem? Ez contradictio volna in adjecto. Hanem ha a miniszter azt mondja: «Függőben van a dolog, vagy az iratok oly körülményekről szólnak, hogy azokat veszély nélkül előterjeszteni nem lehet:» a ház mindig megnyugszik benne; én legalább nem tudok ellenkező esetet. Ha a minisztérium nem birná a ház bizalmát, azon bizalomnak elvesztét nem ily alkalommal adják tudtára, hanem akkor, mikor megszavazása van a kivánt subsidiumoknak, vagy egyszerűen bizalmatlanságot szavaznak ellene; de nem oly módon, hogy a ház erőszakolja az iratok előterjesztését, melyeket nem ismer.
Egyébiránt ezeket csak a fölhozott ellenvetésekre jegyzem meg; s azt gondolom, e tekintetben, aggodalmat nem okozhat az, a mi javaslatomban foglaltatik, hogy t. i. a miniszterium szóval vagy irásban 268és midőn az kár nélkül megtörténhetik, a szükséges iratoknak előterjesztése mellett is, tartozik fölvilágosítást adni.
Tisza Kálmán elismerte, hogy függőben levő tárgyakra nézve gyakran veszélylyel jár az iratok előterjesztése, s azért megtagadható; «de az ezt indokoló veszély csak fontos ügyeknél állhat elő: és így a módosítvány és indokolása újabban is meggyőzték, hogy igaza volt, midőn azt mondotta, hogy a delegatiók igen is fontos tárgyakkal fognak foglalkozni». Erről még jobban meggyőzte Gorove előadása, mely szerint a delegatiók is jogosítva lesznek a közös miniszterium irányában bizalmatlansági szavazattal föllépni. De hogy ezen parlamentáris fegyverrel sikerrel élhessenek, szükséges, hogy annak az a hatása legyen, hogy az illető minisztert lemondásra kényszerítse. Ha pedig a delegatióknak ilyen nagy hatáskörük lesz, ez igazolja fontosságukról kifejtett nézetét.
A bizottság a 41. §-t Szentkirályi Mór módosítványa szerint Deák Ferencz hozzátételével fogadta el.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi