Utak Európába

Full text search

Utak Európába
A súlyos területi, anyagi és vérveszteség ellenére a két világbirodalom határán a 16. században a magyarság mégis elérte egyik fő célját: a megmaradást, sőt részben még önálló államiságának megtartását is. Mindez a nagyhatalmak akaratának való kiszolgáltatottság közepette a vártnál sokkal kedvezőbb körülmények között ment végbe. A területileg és politikailag három részre szakadt ország ugyanis mind gazdasági, mind kulturális szempontból egységes maradt. Sőt Magyarország továbbra is része, méghozzá meghatározó része volt Európának.
A „kereszténység védőbástyájává” (propugnaculum Christianitatis) 244vált királyi Magyarország a Habsburg Birodalommal 1526-ban létrejött perszonáluniónak köszönhetően politikai és katonai szempontból még szorosabb szálakkal kötődött nyugati szomszédaihoz, mint a jóval békésebb későközépkorban. A kedvező gazdasági lehetőségeknek, elsősorban a mezőgazdasági áruk iránt megnövekedett nyugati keresletnek köszönhetően a szétszakadt ország gazdaságilag egységes maradt, sőt alapvető szerepet töltött be a kontinens kereskedelmi kapcsolatrendszerében. A 16. században tehát Közép-Európa saját biztonsága és élelemellátása érdekében a magyar királyságra mint előretolt bástyára és éléskamrára volt rászorulva – miközben Magyarország ennek a szerepkörnek a betöltéséhez nem nélkülözhette az általa oltalmazott és ellátott Habsburg Birodalom gazdasági–katonai erőforrásait. A különleges egymásrautaltság – a törökellenes határvédelmi rendszer kiépítése mellett – a nagy hadjáratok közötti békésebb időszakokban jelentős gazdasági fejlődést is lehetővé tett. A költő Wathay Ferenc a tizenöt éves háború kellős közepén ezért vethette papírra az alábbi sorokat: „Sok szép gazdagságval ez föld rakva vala,/ Rajta sok szép váras s roppant falu vala,/ Ezt sok szép vénember s polgár lakja vala,/ Ifjú népe erős medve módra vala.”
A kor szellemi és vallási irányzatai, a humanizmus, a reneszánsz és a reformáció révén Magyarország Európa szellemi vérkeringésében is fontos helyet foglalt el. Sőt az erdélyi fejedelemség a század második felében menedéket nyújtott a vallási nézeteik miatt még a protestáns országokban is üldözött radikális szabadgondolkodóknak. A Pozsonyban és Gyulafehérvárott élő humanisták, valamint a német és itáliai egyetemeken nagy számban tanuló diákság – a vándorló tudás – Európa minden fontosabb szellemi műhelyével eleven és gyümölcsöző kapcsolatot biztosított. Ráadásul a magyar hadszíntér eseményei iránt a mohácsi csata után egyre nőtt Európa érdeklődése. A szaporodó röplapok, majd az első újságok ezért egyre több információval tudósítottak az „örök ellenséggel” vívott küzdelemről. A mohácsi ütközet, Szigetvár 1566. évi helytállása vagy a tizenöt éves háború várostromai mellett a Német-római Birodalom nagyközönsége még olyan kisebb eseményekről is értesülhetett, mint amilyen az 1588. évi említett szikszói összecsapás volt. A török háborúk hírei és a keleti hódítóról szóló színes 245beszámolók közel két évszázadon át Európa érdeklődésének középpontjában tartották Magyarországot. A három részre szakadt ország összességében meghatározó része maradt Európának és a keresztény kultúrkörnek. A kényszerpályákkal teli útkeresés tehát csaknem elérte mindazt az eredményt, mely a két világbirodalom határvidékévé vált Magyarország szorult helyzetében egyáltalán lehetséges volt. Mindez a magyarság évszázados történeti hagyományaihoz való ragaszkodásának volt ékes bizonyítéka.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi