Területvédelem.

Full text search

Területvédelem.
Tkp. bonyolult, árnyalt » viselkedés, amely három alapvető tényezőből áll: az egyik, hogy ez a viselkedés lényegében egy körülhatárolt területre szorítkozik, a második e terület védelme, a harmadik pedig a területre szóló igény ún. meghirdetése.
A » territóriumok csak akkor határolhatók el egymástól, ha az illető állatoknak megvan a lehetőségük a határ megjelölésére. (Ez történhet szaganyagokkal - mint pl. a kutyáknál, hangadással v. bizonyos mozdulatokkal.) Éppen ezért a ~ elsősorban azokra a fajokra jellemző, amelyek tipikus életteret alakítanak ki maguknak, vagyis az ízeltlábúakra és a gerincesekre. Ezek egyúttal a legmozgékonyabb állatok is, hiszen a territóriumalkotás feltételezi a bizonyos fokú téruralást.
A kutyák felségterületük határait többnyire vizeletükkel, ritkábban székletükkel jelölik meg. Sétáltatás közben a területén az idegen » szagjelzés legtöbbször önmagában is támadó hangulatba hozhatja a kutyát; csak a barátságos viszonyban levő állatok hagyják figyelmen kívül egymás jelzéseit. Ha pl. két kant sétáltatnak, először az erősebb állat vizel, majd a gyengébb kutya következik, ha a gazdája engedi.
A kanok séta közben igyekeznek valamennyi más kutyától eredő szagjelzést felülbélyegezni; a szagjelzés elhelyezésének tehát egyfajta önmutogató funkciója is van, s minél inkább önmutogató jelleggel vizel az állat, annál magasabban helyezi el a szagjelzését. Megfigyelhető, hogy ha a vizelés pusztán a hólyag kiürítése végett történik (pl. hosszas szobában tartózkodás után), előfordulhat, hogy a kan a hátulsó lábát egyáltalán nem emeli fel, és a hely különösebb keresgélése nélkül azonnal vizel, mihelyt gazdája engedi.
Ahogyan a kanok más kanok jelzéseit felülbélyegzik, ugyanúgy a szuka is gyakran idegen szukák vizeletére v. mellé irányozza a maga jelzését. Ha a két szuka találkozik, közülük is először rendszerint a domináns (uralkodó) állat vizel, majd utána az alárendelt, gyengébb kutya helyezi el szagjelzését. A szukák a kanok "üzeneteit" is tüzetesen megvizsgálják, de ált. nem vizelnek rá.
Természetes körülmények között birodalmának határain belül a kan minden szukát saját tulajdonának tekint, elmarja mellőle az idegen kanokat. A városi kutyák között az ilyenfajta ~ nemigen érvényesülhet, egyrészt azért nem, mert a territóriumalkotás feltételez bizonyos fokú téruralást, másrészt pedig a városokban élő kutyák birodalma többnyire néhány helyiségre, jó esetben egy kertre szorítkozik (a territórium határait nem a kutya jelöli ki, hanem az ember szabja meg); másrészt a kan nem választhat szabadon szukát magának, hanem azt a tulajdonos jelöli ki.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi