Cimetfa

Full text search

Cimetfa (növ., Cinnamomum Burm.), a babérfélék örökzöld fája, 50 fajjal, Ázsia és Ausztrália forró tartományaiban. A C. ceylanicum Breyn (Persea v. Laurus Cinnam. L. cimetbagér, cejloni cimetfa, kanélfa, l. a Fűszernövények képen) K.-Indiában, különösen Cejlonon honos, de Kochinkinában, Jáván, Közép-Afrikában, Braziliában és Martinique-on termesztik. 8-9,5 m. magas, egész 4 dm. átmérős fa, de a kérge lefejtése következtében 3-41/2 m.-nyi bokor marad. A szürkés bőrétől mag a zöld, szagtalan és ízetlen kérgétől levakart belső kérge az igazi finom cimet v. fahéj (cortex cinnamomi veri, acuti v. longi, cinnamey, barnakanél) különös barnapiros szinü (cimetszin), csaknem papirvékonyságu (1/4-1/2 mm.), hajlékony, de hosszában könnyen törik. Mennél vékonyabb a kéreg, annál jobb. A cimet egyike a legkedveltebb fűszereknek; olcsóbb fajtáival (kasszia cimet, fás kasszia, anyacimet és szegfűcimet, l. o.) együtt különböző ételhez, süteményekhez és illatszernek is használatos. A porrá tört s cukorral hintett cimetet kanelat-nak v. cimetkonfektnek is nevezik. Gyümölcséből gyenge zamatu zsiradékot, gyökeréből vizzel desztillálva, kámfort is nyernek, de ez kereskedésbe nem jut. Levele szétdörzsöltetvén, szegfü szagu és izü, s nehéz, barna szinü, elpárolgó s a szegfüszegéhez hasonló olaj is lesz belőle. Fája igen kevéssé fűszeres, de kérgének folyadékaiból cimetolajat sajtolnak; ez, valamint a cimet-viz és cimet-tinctura officinális. Orvosi célra a cejloni cimet kérge használtatik, melynek hathatós része az illatos olaz, azonkivül csersav. A C.-t hasmenések ellen, étvágy-javításra, hasgörcsök csillapítására, méhvérzések megszüntetésére szokták rendelni, ma már inkább csak segítő- (adjuvans-) képen, minthogy a mondott célokra sokkal megbizhatóbb szereink is vannak. Maga a C. illóolaja a bőrön alkalmazva vörösséget okoz, belsőleg véve pedig - más illatos olajok is - először izgatja, azután kimeríti és lehangolja az idegrendszert. A cejloni C. termesztés következtében más-más vidéken elfajzott.
A C. más nevezetesebb fajai még a kulilaván-cimet (Cinnamomum Culilawan Nees), magas, vastagtörzsü fája a Molukki szigeteknek, hosszas tojásdad levelekkel. Ebből való a szegfü-izü és zamatu, sajátságos szagu kulibán v. kulbán-kéreg, melyből párolgó, szappan-illatszerül használt olajat nyernek, de orvosságnak is használják (cortex culilawani). Az édes C. (C. dulce Nees, C. Chinense Blume) levele hosszúkás, mind a két végén hegyes, Khinában és Japánban a cimetvirág termő fája. Ilyet termel a japáni C. Louzeirii Nees is, melynek a hosszant kihegyezett levele, az alsó szinén, apró pikkelyekkel födött. A K.-indiai C. Tamala Nees hosszas-lándsás, kopasz levelü; kérge az igazi anyacimet (cortex Malabathri), de most már elavult árú; éretlen gyümölcse a cimetszög v. cimetvirág; cimetizü levele, valamint a C. lucidum Hook szumatrai fái is officinális, már a régiek is has- és vizelethajtónak (füllon indikon v. malabatron, folio malabatri Indici) használták.
A C. levelei már a krétakorszak végén képződött földrétegekben fordulnak elő. Nagyobb mennyiségben fordulnak elő a harmadkori képződményekben. Hazánkban a zsilvölgyi aquitän-koru képződményekben dr. Staub vizsgálatai alapján előfordul a C. Scheuchzeri Heer., C. lanceolatum, Ung., C. Rossmässleri Heer., C. polymorphum. Al. Br. C. Buchii. Heer., C. Hofmanni Heer. Ezek arra vallanak, hogy a Zsilvölgy táján az aquitáni korban forróövi éghajlat volt.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi