Gége,

Full text search

Gége, a nagy elülső részének a közepén van elhelyezve, a nyelv gyökere és a szakcsont alatt, aláfelé a légcsővel áll összefüggésben, nyugalmi állásában a 3-ik és 6-ik nyakcsigolya előtt foglal helyet. Hátfelől a garat, oldalt pedig az ér idegtörpök által van határolva. A gége (l. az 1. ábrát) oldalfelé könnyen mozgatható, azonkivül légzés, hangoztatás és nyelés alatt is végez mozgásokat. A gége vázát páratlan és páros porcok alkotják, még pedig: a gégefedő, a pajzs- vagy feszítőporc, a gyürü- vagy alapporc, a kanna- v. beállító porcok, a Snatorin-féle porcok, a Wrisberg-féle porcok. A gégefedő rendesen szivalaku, vékony, rugalmas porc, aláfelé meghosszabbodott csúcscsal, máskor alakja falevélnek felel meg lefelé nyuló szárral. A gégefedő állása az élő emberben különféle; mig gyermekeknél inkább vizszintes állásu, addig felnőtteknél rendesen majdnem vertikális. A pajzsporc a gégeporcok legnagyobbika, a gégének főleg elülső felső részét képezi és a nyak közepén, mint az ugyenevezett Ádám csutkája emelkedik ki. A gyürüporc gyürüalaku, innen ered elnevezése. A gyürüporc tulajdonképen az egész gégeváznak alapja (innen másik elnevezése: alapporc). A gyürüporchoz kapcsolódnak a többiek. A kannaporcok melyek által a légzés és hangoztatásra szükséges mozgások eszközöltetnek, igen könnyen mozgatható, egyenlőtlen háromoldalu porcok. A Santorin-porcok rugalmas kis porcok, melyek a kannaporcok csúcsán mozgékony függelékként vannak elhelyezve. A Wrisberg-porcok az aryepiglottikus redő lemezei közt foglalnak helyet. A szorosan vett gégeszalagok közül, melyek a laringoszkopikus vizsgálatnál fontos szereppel birnak, megemlitendő a középső nyelv gégeszalag, mely a gégefedő fék mélyében halad a nyelvgyökérhez. Azáltal, hogy a nyálkahártya a garat oldalsó faláról a pajzsporc belső felszinén lefelé és ismét felfelé halad, az u. n. kanna-gégefedőredők v. szalagok keletkeznek. Ezen redők két szára közt képződött bemélyedést vagy árkokat gégegarat-ároknak nevezik. Idegen testek leggyakrabban itt ékelődnek be.

1. ábra. A gégeporcok egymással való összefüggésükben (Luschka); gf gégefedő, pp pajzsporc, gyp gyürüporc, l légcső, gypsz gyürüpajzsporcszalag.
Kétségtelenül legfontosabbak a felső hangszalagok és az alsó v. valódi hangszalagok (l. a 2. ábrát). A felső hangszalagok, melyek nyálkahártyaredőbe ágyazva, a tasak v. álhangszalagokat képezik, a valódi hangszalagok felett feküsznek, kötőszövetből és rugalmas rostokból állanak. Az alsó hangszalagok vagy a valódi hangszalagok a gégeműködés leglényegesebb képleteit képezik. Erednek közel egymához a pajzsporc szögletén és hátrafelé haladva a kannaporcok hangnyujtványaihoz tapadnak. A valódi és álhangszalagok között mindkét oldalt egy hosszukás vak tömlő, az u. n. Morgagni-tasak található. a geizmok részben olyanok, melyek megfelelve az élettani működéseknek, a légzést közvetítik az által, hogy a gége üregét a levegő áthaladására nyitva tartják; részben olyanok, melyek a hangoztatáshoz, illetőleg hangképződéshez szükséges hangrészáródást és a kellő feszítést hozzák létre. A légzést közvetítő izmok, vagyis a gégerést tágítói a hátulsó gyürükannaizmok. Ezen izmoknak igen fontos szerep jut, mert helytelen működésük az életet veszélyezteti. A hangrésszükítő- vagy záróizmok számosabban vannak (oldalsó gyürü kannaizom, haránt kannaizom, ferde kannaizom, ferde kannaizmok pajzskannaizom). A gége erei: a felső gégeütér, a gyürü pajzsütér és az alsó gégeütér. A gége vivőerei a belső torkolat vivőérbe ömlenek. A nyirokerek kiválólag és elterjedten a gége oldalsó falának nyálkahártyájában találhatók fel, még pedig a tasakszalagok felett. A gégét a felső gégeideg és az alsó gégeideg v. visszafutó ideg látja el. Mindkettő a bolygóidegtől ered.

2. ábra. A gégetükri kép. gf gégefedő; mt Morgagnitasak; áh álhangszalag; vh valódi hangszalag; hny hangnyujtvány; Wp Wrisber-porc; Sp Santorin-porc; kp kannaporc; kgr kannagégeredő; ggá gégegaratárok; hg hangrés.
A gégének két feladata van: közvetíti a légzést, azaz szabad utat nyit a levegőnek a tüdőbe juthatására és eszközli a hangképződést. Mindez a megfelelő izomműködések folytán jő létre, a mennyiben képes a hangszalagoknak egymáshoz közeledését, érintkezését és feszítését, továbbá azoknak egymástól eltávolodását létrehozni.

3. ábra. A gége nyugodt légzéskor.

4. ábra. A gége mély belégzéskor.
Nyugodt légzéskor (l. a. 3. ábrát) e hangrés (hangszalagok közötti rés) tág és a Ziemssen-féle hullaállásnak felel meg. Légzéskor a hangrés egyenszáru háromszög alakjával bir. Erőltetett légzéskor, illetőleg mély belégzéskor (l. a 4. ábrát) a hangszalagok még inkább távolodva egymástól, a hangrész mondhatni ötszögü nyilást képvisel. Kilégzéskor az egymástól eltávolodott hangszalagokat ismét egy keveset közelednek egymáshoz. Hangoztatáskor (l. az 5. ábrát) az izmok működése folytán a hangszalagok egymáshoz majdnem az érintkezésig közelíttetnek és megfeszíttetnek. A gége egyszerü csőből nyelves sippá változik. A légzés közvetítésére tehát a hangrés tágítása, a hangoztatáshoz pedig a hangrés szükítése szükséges. A hajtóterőt, a légáramot, mely a hangszalagokat rezgésbe hozza, a tüdők szolgáltatják. A tüdők a légcsövön át a megszükített hangrés felé légáramot hajtanak és a hangszalagokat rezgésbe hozzák. A fuvó szerepét a tüdők, a szélládáét a hörgők és légcső, s sipét a gége játsza. A hangot a két valódi hangszalagnak rezgése hozza létre.

5. ábra. A gége hangoztatáskor.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi